Persze, szívesen! Íme egy egyedi változat a "7 feledhetetlen magyar ifjúsági sorozat" témáról: **7 Különleges Magyar Ifjúsági Sorozat, Amelyeket Soha Nem Felejtesz El** 1. **Kölyökidők** – Egy nosztalgikus utazás a gyermeki barátságok és kalandok világá


Idén április 30-án kerül megrendezésre a magyar film napja, amely remek alkalmat kínál arra, hogy felidézzük a közel hat évtized legemlékezetesebb magyar ifjúsági sorozatait. Összegyűjtöttük azokat a címeket, amelyek nemcsak hogy mély nyomot hagytak a nézőkben, hanem sok esetben több alkalommal is érdemes újranézni őket. Ezek a sorozatok nem csupán szórakoztatóak, hanem egy egész generáció gyerekkorát is formálták, így nosztalgikus utazásra invitálnak minket a múltba.

Zenthe Ferencről elsőre sokaknak valószínűleg Taki bácsi, a népszerű Szomszédok című sorozat karaktere jut eszébe, vagy éppen Eke Máté, a Tenkes kapitánya, akit egy ikonikus, tizenhárom részes tévésorozatban formált meg. Ez a sorozat a Rákóczi-szabadságharc izgalmas időszakában játszódik, és a történelmi kontextus mellett a színész karizmája és tehetsége is hozzájárult ahhoz, hogy a karaktere a nézők emlékezetébe vésődjön.

Pedig kifejezetten alacsony költségvetésből készült, és a látványos csatajeleneteket Bán Frigyes 1953-as Rákóczi hadnagya című filmjéből vették át. A Tenkes kapitánya amúgy tipikus kalandsorozat, amely a történelmet csak mint dramaturgiai eszközt használja, így lehet, hogy az osztrák és a magyar katonák minden gond nélkül megértik egymást, hiszen mindenki magyarul beszél, és hogy Béri Balogh Ádámot brigadérosként említik, noha ezt a tisztséget csak 1708-ban kapta, a sorozat viszont 1704-ben játszódik. A Tenkes kapitányából létezik egy kétrészes mozifilmváltozat is, amelyet 1965-ben mutattak be.

Fekete István egyik legnépszerűbb ifjúsági regényéből, az 1957-es Tüskevárból Fejér Tamás rendezett nyolcrészes sorozatot - ezzel jóval megelőzte a korát, hiszen manapság is nyolcrészesek a streamre készült minisorozatok. A történet igazából klasszikus: a városi gyerek megismerkedik a természet szépségeivel és törvényeivel. A sorozat egyik vonzereje a remek szereposztás, és

(ezért is elhibázott a 2012-es verzió, mert Kovács Lajos jó színész, de nem ad hozzá annyit a karakterhez). A gyerekszínészek is jól teljesítenek, bár a Tutajos (Seregi Zoltán) barátját, Bütyköt alakító Barabás Tibor utószinkront kapott. A Tüskevár másik vonzereje a rengeteg vadmadárfelvétel, amelynek egy részét Homoki Nagy István készítette, illetve az ő korábbi természetfilmjeiből származnak.

A rejtélyekkel teli ifjúsági sorozat Berkes Péter 1969-es regénye, A bánya réme (illetve későbbi kiadásban Az öreg bánya titka) alapján készült, a Tüskevárt is jegyző Fejér Tamás rendezésében. A könyv hivatalos szinapszisa így hangzik:

A forgatókönyvet a szerző saját kezűleg alkotta meg, és a sorozatban olyan neves színészek lépnek színpadra, mint Bánhidi László, Kern András és Moór Marianna. Ez az ötrészes ifjúsági krimi kifejezetten ajánlott mindazok számára, akik élvezik a váratlan fordulatokkal teli cselekményeket.

Ha csak annyit mondok: "Itt van, megérkezett Bagaméri, ki a fagylaltját maga méri!", valószínűleg mindenki tudja, miről van szó. Csukás István 1973-ban mutatta be első ifjúsági regényét, amelyet később saját kezűleg alakított át forgatókönyvvé egy felkérés nyomán. A Bácskai Lauró István rendezésében készült négyrészes sorozat összesen 240 perc hosszú, és 1978-ban egy másfél órás mozifilm változat is készült belőle.

Bagaméri valójában az egész történet alapját adta, hiszen Csukás szülővárosában, Kisújszálláson valóban működött egy hasonló nevű fagylaltos. Az öreg bánya rejtélyéhez hasonlóan a Keménykalap és krumpliorr is magában hordoz egy krimi elemet: a nyári szünetüket töltő gyerekek nyomozásba kezdenek, hogy felderítsék a kis majom rejtélyes eltűnését az állatkertből.

Az öreg bánya titkát is jegyző Berkes Péter regényéből a listánkon már többször is szereplő Fejér Tamás rendezett hatrészes sorozatot. Ha ezt nem is láttad, akkor szinte biztos, hogy hallottad már a főcímdalt, a Generál együttes Utánam, srácok című számát. A lakótelepi történet két rivális fiúbandáról szól, az egyiket Lada (Losonczi Gábor) vezeti, aki elsősorban pofonokkal oldja a problémákat, a másikat Andris (Szergej Elisztratov), aki viszont a kémiai és fizikai trükkök nagymestere - ma úgy mondanánk: igazi kocka, de ez korántsem pejoratív jelző.

A sorozat forgatási helyszínei között szerepelt többek között a Lakatos úti Általános Iskola, a Diósgyőri vár impozáns környezete, valamint a Miskolctapolca Barlangfürdő különleges atmoszférája is.

A magyar televíziózás egyik legfontosabb mérföldköveként tartják számon Szabó Magda és Zsurzs Éva különleges találkozását, valamint közös alkotásukat, az Abigélt. Az írónő saját regénye, az 1970-es években született mű, alapján készítette el a forgatókönyvet, ezzel is hangsúlyozva a két művész közötti kreatív kapcsolatot, amely már korábban is megnyilvánult a 1971-es A Danaidában. Az Abigél cselekménye a második világháború viharos időszakában játszódik, egy szigorú leánynevelő intézet falai között, ahol Vitay tábornok titokban elrejti lányát, Vitay Georginát (akit Szerencsi Éva alakít). A négyrészes sorozat olyan lebilincselő atmoszférát, izgalmas helyszíneket és magával ragadó történetet kínál, hogy nemcsak azonnal magával ragadja a nézőt, hanem sokan, akiket ismerek, rendszeresen visszatérnek hozzá, hogy újra átéljék ezt a felejthetetlen élményt.

A Matula igazgatóját, Torma Gedeont alakító Básti Lajos súlyos betegen vállalta a szerepet, és nem sokkal a forgatás után, 1977. június 1-jén elhunyt, így sajnos nem élhette már meg a sorozat zajos sikerét.

Aki a kilencvenes években kiskamaszként élte mindennapjait, annak szinte biztosan nem került el a figyelmét ez a 160 epizódot megélt, borzalmas CGI-vel készült magyar ifjúsági sci-fi sorozat. Bár a technikai megvalósítása nem volt a legjobbnak mondható, a maga idejében mégis jelentős hatással volt a fiatalok képzeletére és a sci-fi műfaj iránti érdeklődésükre.

Legtöbben talán nem is a sorozatra, hanem annak főcímdalára, a Szulák Andrea által énekelt Xénia Láz cím számra emlékszünk. A sorozat maga igazi trash volt, amin nem csak az igénytelen látványban, de a fantáziátlan forgatókönyvben is megnyilvánult, valamint az arcba mászó és túlzó termékelhelyezések sem tettek jót az Űrgammák élvezeti értékének.

Related posts