A bankok igyekeznek enyhíteni a feszültséget a Kúria devizahiteles ügyben hozott határozata után.
A Kúria megerősítette, hogy az Európai Bíróság egy ügyben hozott döntése alapján nem jár automatikusan kártérítés minden devizahitelesnek, csak azoknak, akiket egyáltalán nem, vagy nem megfelelően tájékoztattak az árfolyamkockázatról. Az OTP szerint náluk minden rendben volt, minden pert megnyernek, a három bankból egyesült MBH szerint az ilyen pereket "rendszerint" megnyerik.
Az Európai Unió Bírósága (EUB) áprilisban egy devizaalapú lízingszerződéssel kapcsolatos ügyben hozott döntést, amely szerint ha egy adóst nem tájékoztatnak kellőképpen az árfolyamkockázat lehetséges következményeiről, akkor a szerződés érvénytelenné válik. Egy közel húsz éve fennálló megállapodás esetében az eredeti állapot helyreállítása gyakorlatilag lehetetlen, így a bíróság megállapította, hogy az adóstól csupán az eredeti, forintban meghatározott tőkének a visszatérítése követelhető. Ezen kívül semmiféle kamatot, árfolyamveszteséget, vagy egyéb költséget nem lehet érvényesíteni, mivel a bank ezeket jogalap nélkül vonta le.
A kialakult helyzetről és az előzményekről ebben a cikkben írtunk részletesen.
A Kúria július 14-én közzétett jogegységi döntése új dimenziót ad a pénzügyi szektor számára. Az OTP Bank úgy értékeli, hogy e határozat megerősíti a bank korábbi álláspontját, amely szerint...
Az Európai Unió Bíróságának határozata nem vonatkozik általánosan minden devizaalapú kölcsönszerződésre.
A határozat kizárólag azokra az esetekre vonatkozik, ahol a devizahitelt nyújtó pénzügyi intézmény nem nyújtott megfelelő tájékoztatást a fogyasztók számára az árfolyamkockázatokról. Ennek következtében a bíróság jogi úton megállapíthatja a devizahitel szerződés érvénytelenségét vagy semmisségét.
Az MBH Bank is hasonlóképpen vélekedik a helyzetről, kiemelve, hogy a Kúria határozata szerint...
Jogvita esetén minden ügyet a bíróságnak egyedi alapon kell megvizsgálnia az érvénytelenség kérdéskörében, és a bíróság jogosult arra, hogy megállapítsa egy devizaalapú kölcsönszerződés érvénytelenségét.
Az OTP szerint az Európai Unió Bíróságának ítélete és a Kúria mostani jogegységi döntése az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank korábbi devizahitel szerződéseit nem érinti, mivel az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank devizahitel szerződéseiben "az árfolyamkockázat bemutatásának módja és az ügyfelek által aláírt, az árfolyamkockázat megértéséről szóló nyilatkozat tartalma megfelelő volt, amit több száz bírósági ítélet is alátámasztott".
Az MBH friss közleménye rávilágít, hogy a pénzintézet 2023 májusában alakult meg, három bank egyesülésével, és a jogelőd intézmények működését számos bírósági határozat is megerősítette. Az árfolyamkockázati tájékoztatókkal kapcsolatos jogi ügyek esetében mindig részletes vizsgálatot folytatnak, és a bank általában sikeresen védi érdekeit az ilyen típusú perekben.