A Nobel-békedíjas ICAN mély tisztelettel adózik a második világháború atombombáinak áldozatul esett gyermekek emlékének.


A közel 80 évvel ezelőtti, 1945. augusztus 6-i és 9-i bombázások során Hirosimában és Nagaszakiban, a japán hatóságok becslései szerint körülbelül 38 ezer gyermek életét oltották ki. Ezek a tragikus események örökre nyomot hagytak a városok emlékezetében és az emberiség történetében.

A Gyermekek Béke Emlékműve (childrenspeacememorial.org) egy különleges kezdeményezés, amely 426 gyermek életének történetét osztja meg, ezzel is felhívva a figyelmet a nukleáris fegyverek borzalmas következményeire. A platform célja, hogy emlékeztessen minket a háború áldozataira, és arra bátorítja a látogatókat, hogy készítsenek papírdarukat, amelyek szimbolikus üzenetet hordoznak. Ezeket a darukat el lehet juttatni azokhoz az országokhoz, amelyek még nem csatlakoztak az atomfegyverek betiltásáról szóló ENSZ-szerződéshez, támogatva ezzel a béke és a biztonság iránti közös törekvést.

"Ezen a platformon arra törekszünk, hogy feltárjuk a megdöbbentő statisztikák mögött rejlő személyes tragédiákat, amelyek egyedülálló emberi sorsokat tükröznek." - olvasható a szervezet nyilatkozatában.

A 426 áldozat egyike a hirosimai Amano Jaszujosi, aki a támadás idején egy középiskola épületében volt, mintegy 900 méterre a bombázás helyszínétől. A 13 éves fiú súlyos sérüléseket szenvedett, és nem tudták megmenteni az életét.

Az ICAN (Nemzetközi Kampány az Atomfegyverek Megszüntetéséért) kiemelte, hogy az atombombák túlélőinek átlagéletkora már 86 évre emelkedett, ami sürgető szükségessé teszi, hogy rögzítsék és megőrizzék ezeknek az embereknek a személyes történeteit és visszaemlékezéseit.

A helyi források alapján 1945 végéig Hirosima városában körülbelül 140 ezer, míg Nagaszaki területén körülbelül 74 ezer ember vesztette életét az atombombák következtében.

"Elengedhetetlen, hogy a nukleáris fegyvereket felszámoljuk, mielőtt azok minket pusztítanának el" - hangsúlyozta az ICAN.

"Felszólítunk minden országot, hogy csatlakozzon a nukleáris fegyverek betiltásáról szóló, mérföldkőnek számító ENSZ-szerződéshez, amely a legnagyobb reményünk a legrosszabb fegyverek eltörlésére" - hangsúlyozta a szervezet a platformon.

Related posts