A mesterséges intelligencia viták során gyakran meggyőzőbb érveléseket tud felvonultatni, mint az emberi beszélgetőtársak.

A mesterséges intelligencia (AI) legalább ugyanolyan meggyőző tud lenni a vitákban, mint az emberek, sőt gyakran még jobb is a meggyőző erejük - tárta fel egy, a Nature Human Behaviour című szaklapban megjelent friss kutatás.
A lausanne-i Svájci Szövetségi Műszaki Egyetem kutatói 600 embert állítottak párba AI-ellenfelekkel a ChatGPT segítségével, és arra kérék őket, hogy vitatkozzanak megosztó és semleges témákról. Az AI összességében ugyanolyan meggyőzőnek bizonyult, mint az emberek, de az esetek 64 százalékában jelentősen meggyőzőbb volt az embereknél, ha olyan személyes információkat előre megtudott humán partneréről, mint a kora, a neme, az etnikuma vagy a politikai hovatartozása.
A kutatást vezető Francesco Salvi arra figyelmeztetett, hogy rosszindulatú szereplők már most is kihasználhatják a mesterséges intelligenciát arra, hogy egy pontosan meghatározott célközönségnek juttassanak el hitelesnek tűnő politikai propagandát, és így akár választásokat befolyásoljanak. Hangsúlyozta, hogy az ilyen típusú befolyásolást "nehéz nyomon követni, még nehezebb szabályozni, és szinte lehetetlen valós időben leleplezni". Sander van Linden, a Cambridge-i Egyetem szociálpszichológusa a Guardiannek szintén aggodalmát fejezte ki és azt mondta, alaposan meg kell vizsgálni, hogyan képesek az AI-chatbotok alapját képző nagy nyelvi modellek (LLM) a közvélemény befolyásolására a személyre szabott üzeneteken keresztül.
A kutatók azonban a meggyőző AI potenciális előnyeit is megemlítik: ilyen lehet például az, hogy könnyebben rávesz valamilyen egészséges étrend követésére, de akár az összeesküvés-elméletek eloszlatásában és a politikai megosztottság csökkentésében is sikeresebb lehet, mint az emberek.
A kutatás rámutat, hogy a mesterséges intelligencia eredményessége nem csupán a jól felépített érvelési technikáinak tulajdonítható, hanem annak is, hogy képes az érveit a beszélgetőpartner értékrendjéhez igazítani. Ez különösen igaz a kevésbé vitatott témákban, ahol a párbeszéd során a közös nevező megtalálására törekszik.
Persze, szívesen segítek! Kérlek, írd meg, hogy milyen szöveget szeretnél egyedivé tenni, és megpróbálom átfogalmazni vagy újraalkotni!
Erős témát választottunk megint, az immár 105 éves trianoni béke körülményeit, traumáját, máig ható geo- és nemzetpolitikai következményeit, valamint modernizációellenes hatásait vizsgáljuk a júniusi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, a tizenegyedik Qubit Live-on.