A német lakosság többsége a migrációs politika szigorítása mellett áll, azonban a politikai döntéshozók nem támogatták ezt a javaslatot.

A politikusok tehát nem szavazták meg a migrációs politika szigorítását, pedig felmérések szerint a német lakosság éppen ezt várná tőlük.
Az INSA felmérése szerint
A válaszadók 51%-a úgy gondolja, hogy Németországnak meg kellene tennie a szükséges lépéseket a határok lezárásának kikényszerítése érdekében, még akkor is, ha ez ellentétes lenne a jelenlegi európai jogszabályokkal.
A korábbi kutatások hasonló tendenciákat jeleztek. A vitatott Bundestag-szavazás előtt egy másik INSA-felmérés is azt tükrözte, hogy a német lakosság 66%-a egyetértett Merz tervével. Az SPD szavazói között pedig 56%-os többség támogatta ezt a javaslatot.
Az "ARD-Deutschlandtrend" legfrissebb felmérése, melyet a Bundestag határozata előtt készítettek, azt mutatja, hogy a megkérdezettek többsége egyetért azzal, hogy azok, akik nem rendelkeznek érvényes beutazási okmányokkal, ne kapjanak belépési engedélyt Németország területére.
A felmérés alapján a válaszadók kétharmada (67%) úgy véli, hogy az állandó határellenőrzés indokolt, míg 68% arra is rámutatott, hogy Németország a mostaninál kevesebb menekültet kellene, hogy befogadjon.
A Bundestag pénteki ülésén - ahogy arról lapunk is írt - nem csupán a törvénytervezet kimenetele váltott ki éles vitát, hanem annak politikai következményei is. A CDU és személyesen Friedrich Merz is komoly támadások kereszttüzébe került, miután az AfD szavazataival sikerült keresztülvinni az első, szerdán megszavazott indítványt. A baloldali és liberális pártok, élükön Olaf Scholz kancellár pártjával, az SPD-vel, azt állították, hogy Merz "áttörte a politikai tűzfalat" a CDU és az AfD között, és ezzel veszélybe sodorta a német demokráciát.
Merz elutasította a rá irányuló vádakat, és arra kérte a parlamentet, hogy a politikai viták helyett inkább a német állampolgárok biztonságára és a migrációs válság hatékony kezelésére összpontosítsanak.
Végső soron a javaslat ellen 350 képviselő voksolt, míg 338-an a támogatás mellett tették le a voksukat, és öten tartózkodtak a döntés meghozatalától.
"Ez egészen hihetetlen. A német vezetők a saját választóik helyett a terroristák oldalára álltak. A német parlament, a német képviselők szembementek a német emberek a saját választóik akaratával" - fogalmazott Menczer Tamás a közösségi oldalára feltöltött videójában a pénteki szavazásra reagálva.
A Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója emlékeztetett, a felmérések szerint a németek kétharmada támogatja azt, hogy Németország szigorítson a bevándorláspolitikáján.
- emelte ki Menczer Tamás, hangsúlyozva a jelentőségét.