A rák szimbóluma ott lebeg felettünk, mégis hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni a figyelmeztetéseit.
Állandó köhögés gyötri? Már el is felejtette, mikor kezdődött a gyomorégéssel való harca? Talán úgy érzi, hogy valamilyen fertőzést kapott el, és ezért duzzadt meg a nyirokcsomója? Lehet, hogy a rák jeleit minimális figyelemmel kezeli.
Az amerikai Mayo Clinic orvosi központ szakértői részletesen feltárták azokat a rejtett jeleket, amelyek a rák jelenlétére utalhatnak a testen. Ezek a tünetek gyakran észrevétlenek maradnak, vagy ha mégis felfigyelünk rájuk, hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni őket.
A tanulmány vezetője, Daren Koval onkológus arra hívja fel a figyelmet, hogy az elhúzódó köhögés a leggyakrabban figyelmen kívül hagyott jel. Koval szerint a három hétnél tovább tartó, ok nélküli köhögés esetében mindenképpen gyanút kell fognunk, mivel ez jelezheti a tüdőben lévő rákos daganat jelenlétét.
Különösen aggasztó jelenség a krónikus gyomorégés, amely a torokban vagy a nyelőcsőben előforduló daganatos megbetegedések lehetséges kockázatát jelezheti. Az orvosi szakértők hangsúlyozzák, hogy ha valaki rendszeresen tapasztal refluxot, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulnia.
Az anyajegyek területén bekövetkező változásokra szintén nagyon oda kell figyelni, főleg akkor, ha égő vagy viszkető érzés kíséretében jelentkezik az elváltozás, netán váladékozik is az anyajegy.
A nyirokcsomók hosszan tartó duzzanata figyelmeztető jel lehet, akárcsak a székletben fellelhető vér. Ezeket a tüneteket semmiképpen sem szabad elhanyagolni, mivel a rák mellett számos más súlyos betegséget is jelezhetnek. A megnagyobbodott nyirokcsomók például utalhatnak anyagcsere-betegségekre (mint például raktározási zavarok), nyirokrendszeri daganatokra, de akár mellrák vagy tüdőrák is állhat a háttérben.
A véres széklet megjelenése nem csupán az emésztőrendszerben kialakult daganatos megbetegedésekre utalhat, hiszen más, komoly problémák is állhatnak a háttérben. Gondoljunk például nyombélfekélyre, nyelőcsősérülésre vagy a nyelőcső vénájának megrepedésére, esetleg traumás sérülésekre vagy idegen tárgyak okozta sebekre. Ezek a tényezők a vért az emésztőnedvek hatására lebontják, ami miatt az eredeti vörös szín feketére változik. Az emésztett vér következtében a bélrendszerben lévő folyadék egy része nem szívódik fel, így a széklet állaga sűrű, fekete és iszapszerű lesz, amit szurokszékletnek is hívunk.
A gyulladásos bélbetegségek, mint például a Crohn-betegség, súlyos következményekkel járhatnak, és véres székletet is előidézhetnek. Fontos, hogy a megfelelő kivizsgálás ne maradjon el, mivel a kezeletlen vagy hosszú ideje fennálló gyulladásos állapotok jelentősen növelik a vastagbélrák kockázatát. Az időben történő diagnózis és kezelés kulcsfontosságú a betegek egészségének megőrzésében.