A Trump-adminisztráció drasztikusan csökkenti a USAID programjainak 90%-át, ezzel jelentős változásokat hozva a nemzetközi fejlesztési támogatások terén.

Az amerikai Legfelsőbb Bíróság vezető bírája szerdán döntést hozott, amely felfüggeszti egy washingtoni szövetségi bíró határozatát. Ez a határozat kötelezte Donald Trump elnök kormányát arra, hogy a külföldi segélyekből származó összegeket kifizessék a vállalkozóknak és a támogatottaknak.
John Roberts bíró nem fűzött magyarázatot az "adminisztratív felfüggesztés" néven ismert döntéséhez, ahogyan azt az Euronews a Politico híradására hivatkozva jelentette.
A lap által ismertetett csökkentések nyomán alig maradna olyan USAID-projekt, amelyet az érdekvédők esetleg megpróbálhatnának megóvni az adminisztrációval zajló jogi viták során.
A Trump-kormányzat egy belső dokumentumban, amelyet az Associated Press szerzett meg, valamint egy szerdán benyújtott szövetségi perben részletezte jövőbeli elképzeléseit.
Ezzel az intézkedéssel Washington megtöri azt a több évtizedes amerikai politikát, amely szerint a külföldi segélyezés az Egyesült Államok érdekeit is szolgálja más országok és gazdaságok stabilizálásával, valamint szövetségek kiépítésével.
Donald Trump elnök és szövetségese, Elon Musk, a kormányzat méretének csökkentésére irányuló törekvéseik során különösen éles kritikát fogalmaztak meg a külföldi segélyekkel kapcsolatban. E két prominens figura egyaránt úgy véli, hogy az USAID által képviselt projektek a liberális eszmék terjesztését szolgálják, és ezért pazarlásnak minősítik őket. E törekvéseik során Trump és Musk a költségvetési megszorításokat sürgetve próbálnak hatékonyabbá tenni a kormányzati kiadásokat.
Trump január 20-án elrendelte, hogy 90 napon belül vizsgálják felül a külföldi segélyprogramokat, hogy meghatározzák, melyek érdemlik meg a folytatást. E döntés következtében szinte egyik napról a másikra leállította az összes külföldi segélyezésre szánt forrást. A finanszírozás felfüggesztése miatt több ezer, külföldön futó, amerikai támogatású projekt állt le. Mindez a kormányzat és a Musk által vezetett hatékonysági minisztérium csapatainak akciói miatt történt, amelyek keretében kényszerszabadságokat rendeltek el és számos USAID munkatársat kirúgtak.
A szövetségi bíróságon szerdán benyújtott iratok alapján kiderült, hogy azok a nonprofit szervezetek, amelyek szerződéses kapcsolatban álltak a USAID-del, aggasztó tapasztalatokról számoltak be. A dokumentumok szerint Trump politikai kinevezettjei és Musk csapatának tagjai rendkívüli gyorsasággal, mindenféle érdemi ellenőrzés nélkül, felmondták az USAID szerződéseit világszerte.
"Még sok felmondás jön ezután, úgyhogy kérem, készüljenek fel!" - írták a nonprofit szervezetek ügyvédei, idézve egy USAID-tisztviselő által hétfőn, a személyzetnek küldött e-mailt.
A washingtoni külügyminisztérium bejelentette, hogy Marco Rubio külügyminiszter átvizsgálta a felmondások ügyét.
A Trump-adminisztráció idején a 6200, többéves USAID-szerződésből körülbelül 5800-at töröltek. Ezzel összesen hozzávetőlegesen 54 milliárd dollárnyi támogatást vontak vissza. Továbbá, a Külügyminisztérium által kezelt 9100 támogatás közül 4100-at szüntettek meg, ami újabb 4,4 milliárd dolláros megszorítást jelentett.
A nonprofit szervezetek, amelyeknek a befagyasztás kezdete óta több milliárd dollárral tartoznak, a tömeges szerződésmegszüntetéseket olyan jogi manővernek nevezik, amelynek a célja, hogy megkerüljék a finanszírozás befagyasztásának ideiglenes feloldására vonatkozó korábbi bírói rendeletet, amely szerdáig adott határidőt a Trump-adminisztrációnak a kifizetésekre.