A vámok bevezetésének küszöbén az amerikai ipar újraéledt lelkesedéssel indult neki a kihívásoknak.

Az amerikai feldolgozóipar januárban ismét növekedési pályára állt, a termelés és az új megrendelések emelkedése mellett a vállalati bizalom is meredeken javult, pedig a az S&P Global feldolgozóipari bmi adatfelvételekor még nem volt biztos, hogy Donald Trump elnök vámokkal sújtja az ország legnagyobb kereskedelmi partnereit. Az index hét hónap után először lépte át az 50-es küszöböt, jelezve a szektor javuló helyzetét.
Az amerikai feldolgozóipar januárban újra növekedési pályára lépett, ahogy a termelési tevékenységek és az új megrendelések egyaránt emelkedni kezdtek.
Az S&P BMI értéke 51,2 pontra nőtt a decemberi 49,4-ről, ami arra utal, hogy a szektor hangulata ismét kedvezőbb irányba fordult.
A növekedés hátterében részben az ügyfélbizalom újbóli megerősödése és a kereslet felfutása állt. Noha az exportmegrendelések továbbra is enyhe csökkenést mutattak, a belföldi kereslet fellendülése sikeresen kompenzálta ezt a tendenciát.
A gyártási volumen hat hónapnyi stagnálás után először tapasztalt növekedést, ami drámai változást jelez a 2024 második felében megélt csökkenéshez viszonyítva.
A Trump-adminisztráció beiktatásával a vállalatok jelentős mértékben növelték optimizmusukat, a következő egy évre vonatkozó üzleti várakozások pedig 34 hónapos csúcsra ugrottak. Az új kormányzat pro-business megközelítése hozzájárult ahhoz, hogy a vállalatok pozitívabban ítéljék meg a gazdasági környezetet, és ennek hatására több mint a megkérdezett cégek fele a termelés további növekedésére számít 2025-ben. Ez a fokozott bizalom arra ösztönözte a vállalatokat, hogy növeljék a munkaerő-felvételt, a foglalkoztatás pedig immár harmadik hónapja folyamatosan bővül.
Bár a gazdasági kilátások javulnak, az inflációs nyomás is fokozódott.
A nyersanyagköltségek emelkedése következtében a gyártók kénytelenek voltak emelni a termékek árait, ami már három hónapja egyre gyorsuló inflációs folyamatot generál. Ennek következtében a mutatók olyan szintre emelkedtek, amelyet 2024 márciusa óta nem tapasztaltunk. Néhány elemző véleménye szerint, ha ez a tendencia továbbra is fennmarad, az megnehezítheti a kamatok csökkentését a közeljövőben. A fokozódó infláció és a gazdasági fellendülés együttes jelenléte ugyanis nem feltétlenül támogatja a monetáris politikai enyhítést.