A vidéki csodák gyöngyszeme: Sárvár


Fedezd fel Sárvár varázslatos világát! Gyógyfürdők, élménydús fürdők, történelmi várak, lenyűgöző arborétumok, látványos huszárkiállítások és az illatos havasszépék sokasága vár rád. Ez a hely Vas megye egyik legfényesebb gyöngyszeme, ahol bármely évszakban érdemes eltölteni egy felejthetetlen hosszú hétvégét!

Sárvárt legtöbben a gyógyfürdőjéről ismerik: az itteni gyógyvíz és a belőle készült termékek roppant hatásosak mozgásszervi és reumatikus megbetegedések esetén. Az 1200 méteres mélységből feltörő 43 fokos és a 2000 méter mélyről érkező 83 fokos, magas sótartalmú víz együtt alkotják a sárvári csodát. Ez utóbbiból készül a Sárvári Termálkristály, amely nőgyógyászati és alhasi betegségek esetén nyújthat enyhülést és gyógyulást.

A Rába partján elhelyezkedő település egykor mocsaras területtel övezett földvár volt, ami magyarázatot ad a nevére. A város szívében a már kőből készült vár emelkedik, amely körül valaha várárok húzódott, most pedig árnyas fák alatt sétálhatunk körbe az impozáns épületegyüttes körül. Amikor átlépünk a vonzó várhídon, nem csupán a település történetével ismerkedhetünk meg; hazánkban páratlan Huszárgyűjtemény is vár ránk, amely bemutatja a huszárok mindennapi életét, harcaikat és a portyázás szabályait is.

Fedezd fel a huszárkarikatúrák és képeslapok varázslatos világát, ahol a neves huszárok izgalmas történetei elevenednek meg! E falak között hunyt el a híres Tinódi Lantos Sebestyén, aki a végvári harcok hősiességét csodálatos versekkel örökítette meg. Itt látta meg a napvilágot hazánk első magyar nyelvű könyve, a Sylvester János által fordított Újtestamentum. A vár úrnői, mint Kanizsai Orsolya és Báthori Erzsébet, számos érdekes legendát őriznek, amelyek még inkább gazdagítják a hely történelmét.

Sárvár igazi lüktető kisváros, érdemes a központot gyalogszerrel felfedezni.

A festői környezetben elhelyezkedő, gondosan karbantartott épületek és hangulatos kávéházak hívogatóan várják azokat, akik gyógyulni vagy egyszerűen csak pihenni vágynak. Ne hagyjuk ki a bájos Posta teret, valamint az egykori iskola épületét a Széchenyi utcában, ahol egykor Gárdonyi Géza is tanította a diákokat. Érdemes felfedezni a valaha szebb napokat megélt cukorgyári épületet, illetve a Hatvany-Deutsch kastélyt is, amely jelenleg sajnos elhagyatottan áll. Az érdeklődők az Elhagyott épületek Magyarországon csoportban találhatnak lenyűgöző képeket ezekről az építészeti emlékekről.

Sárvár csodás botanikus kertje lenyűgöző élményeket kínál a növénykedvelők számára. Itt nem csupán a természet szépségeit élvezhetjük, hanem lehetőségünk van olyan szálláshelyet választani, amely közvetlen átjárást biztosít az ősfás park varázslatos világába. Ez a hely a legrégebbi és legnevezetesebb arborétumok közé tartozik Vas megyében, ahol a magyar reneszánsz idején a haszonnövények és a gyönyörű virágok miatt vált híressé. Fedezd fel a múlt és a jelen harmóniáját, miközben a természet csodáit csodálod!

a XVI. század közepén Nádasdy Tamás gyümölcsös és zöldséges kertje oly nagy sikert ért el, hogy a császári udvarban is helyet kaptak terményei.

A sárvári parkosítás elindítása Habsburg Ferdinánd modenai főherceg nevéhez fűződik, aki 1803-ban vette át a vár és az uradalom vezetését. A korabeli divatnak megfelelő kertépítészeti stílusban fogott a zöldterület áttervezéséhez. Nehéz és szép feladat volt, amelynek eredményét a mai napig élvezhetjük. A kert képét kétszáz éves platánok, fekete fenyők, tiszafák, japánakácok, vasfák és hatalmas levelű magaskőrisek uralják.

A jeli arborétum inspirációjára később érkeztek a kertbe a ma már több mint százéves liliomfák és a rododendronok, amelyek boldogan virágoznak a savanyú öntéstalaj kedvező adottságainak köszönhetően.

A havasszépék virágzása idején szinte az egész arborétum virágba borul, és a gyönyörű, pompázatos pasztellszínek mellett a finom, bódító illat ejti ámulatba a látogatókat.

A távol-keleti növénygyűjtemény bambuszai az utóbbi években olyan hatalmasra növekedtek, hogy itt járva párás bambuszerdőben érezhetjük magunkat. A pompás kertben sétálva megtekinthetjük a Babaházat, melyet a bajor herceg építtetett gyermekei számára, és megtekinthetjük Németh Mihály szobrászművész alkotásait. Ha óvatosan, nesztelenül lépkedünk, közelről szemrevételezhetjük a barátságos zöld küllőket is.

Sétánkat a Rába festői partjára tervezhetjük, ahol a gyönyörű séta- és kerékpárutak mentén felfedezhetjük a környék rejtett szépségeit. Amikor erre járok, szinte kötelező, hogy megálljak Sitkénél, és egy gyors látogatást tegyek a dombon álló kápolnánál, ami a kastélyszálló közvetlen közelében található. Érdekesség, hogy 1986 óta minden év augusztusában rockfesztivált rendeznek itt. A kápolna megmentésének története is figyelemre méltó: Balázs Fecó, a Kossuth-díjas énekes és zeneszerző fedezte fel a neogótikus építményt, mely a pusztulás szélén állt. Ő és Kovács Ferenc, a sitkei kastélyszálló tulajdonosa közösen irányították a kápolna teljes körű felújítását. Azóta, 1991 óta, újra régi pompájában tündököl, örömet hozva mindazok számára, akik ellátogatnak hozzá.

Amennyiben szombaton tévedünk erre a vidékre, ne mulasszuk el a lehetőséget, hogy ellátogassunk a közeli Rábapatyra, ahol egy igazi kirakodóvásár vár ránk, tele színes árusokkal és különleges kincsekkel.

Related posts