Egyedülálló adománygyűjtő kezdeményezés a különleges nevelést igénylő gyermekek támogatására! Célunk, hogy együtt formáljuk a jövőt, és biztosítsuk a szükséges erőforrásokat azoknak a fiataloknak, akik különleges figyelmet és gondoskodást igényelnek. Mind
Egy különleges kezdeményezés vette kezdetét a Gyulafehérvári Caritas keretein belül, amelynek célja, hogy támogassa a marosvásárhelyi Szent Ágnes Rehabilitációs Központban élő családokat. "Gördíts félre egy követ, támogass egy fejlesztő terápiát!" – ezzel a figyelemfelkeltő címmel indítottak adománygyűjtő kampányt, amely a fejlődési rendellenességekkel küzdő gyermekek számára nyújt segítséget. A projekt célja, hogy anyagi terheket csökkentsen azoknak a családoknak, akiknek nehézséget okoz a megfelelő fejlesztő terápia biztosítása. A kampány népszerűsítésében a Marosvásárhelyi Városi Sportklub férfi kosárlabdacsapata is aktívan részt vesz, és a december 18-i Nagyszeben elleni kupameccsen fogják bemutatni az akciót. Az esemény nem csupán szórakoztató sportesemény lesz, hanem egy lehetőség is arra, hogy a közösség összefogjon és támogassa a rászoruló családokat. Az online adományozás folyamatosan elérhető a Gyulafehérvári Caritas hivatalos honlapján, ahol bárki hozzájárulhat a nemes cél megvalósításához, és segíthet abban, hogy a gyermekek megkaphassák a szükséges fejlesztő terápiát.
A Gyulafehérvári Caritas Szent Ágnes Rehabilitációs Központja egy különleges hely, ahol a 0-7 éves korú, megkésett vagy eltérő fejlődésű, sajátos nevelési igényű gyermekek és családjaik támogatást kapnak. A központ programjai kifejezetten az autizmus-spektrumzavarral, késlekedő beszéd- vagy mozgásfejlődéssel, valamint részképességzavarral küzdő gyermekek számára készültek, továbbá a halmozottan sérült fiatalok fejlődését is segítik. A különböző terápiák és fejlesztő foglalkozások célja, hogy a gyerekek a saját tempójukban haladjanak előre, miközben a szülők is megtapasztalják a fejlődés örömét, és közösen tanulnak meg megbirkózni az új kihívásokkal. Jelenleg 26 család rendszeres támogatásban részesül, ám közülük 12 olyan család van, amely nem képes önerőből fedezni a szükséges terápiás költségeket – nyilatkozta Mezei Borbála, a központ vezetője.
Azok számára, akik a gyermekeiket a Caritas Szent Ágnes Rehabilitációs Központba hozzák fejlesztés céljából, bizonyos díjat kell vállalniuk. Ugyanakkor tisztában vagyunk azzal, hogy nem minden család engedheti meg magának ezt a kiadást, ezért a jövedelmük alapján kedvezményekkel segítjük őket. Nem utasítjuk el azokat, akik nem tudják teljesíteni a fizetést; helyette támogatások útján igyekszünk pótolni a hiányzó forrást. A Caritas különböző módszerekkel próbálja megoldani ezt a helyzetet: pályázatokat adunk be országos és helyi szinten is, valamint szponzorokat keresünk. Sajnos, ezek az erőfeszítések nem mindig elegendőek, ezért indítottuk el a "Gördíts félre egy követ, támogass egy fejlesztő terápiát!" elnevezésű adománygyűjtő kampányt. A kampány célja nemcsak a finanszírozás elősegítése, hanem a közösség érzékenyítése is. Szeretnénk, ha az emberek tudatában lennének annak, hogy az ötven vagy száz lej, ami számukra talán elenyésző összeg, egy speciális nevelési igényű gyermek szülei számára akár két-három terápiás alkalom részfinanszírozását is jelentheti - hangsúlyozta a központ vezetője.
A marosvásárhelyi Szent Ágnes Rehabilitációs Központba járó családok körében körülbelül negyven százalék élvezi az anyagi támogatást, míg a fennmaradó hatvan százalék jellemzően a város hatvan kilométeres körzetéből érkezik. Ezek a családok heti több alkalommal utaznak be, hogy gyermekeik megkaphassák a szükséges fejlesztéseket. Ezért nem csupán az időt és energiát, hanem a jelentős utazási költségeket is figyelembe kell venniük, ami világosan mutatja, hogy mekkora elkötelezettséget vállalnak a fejlődés érdekében.
A közösség számára fontos, hogy megismerje azokat a családokat, akik mindennapi küzdelmeikkel különleges kihívásokkal néznek szembe. A Gyulafehérvári Caritas honlapján elérhető Hétköznapi harcosok című sorozat bemutatja ezeket a történeteket, lehetőséget adva arra, hogy mélyebb bepillantást nyerjünk élethelyzetükbe. Van, aki Marosludasról mindenét hátrahagyva Marosvásárhelyre költözött albérletbe, mivel a korábbi településükön nem voltak megfelelő feltételek gyermekük terápiás fejlesztésére. Mások, mint például egy család Haranglábról, rendszeresen ingáznak Vásárhelyre, hogy gyermekeik részt vehessenek a szükséges fejlesztő programokon. Ráadásul akad olyan szülő is, aki a második gyermekénél autizmus spektrumzavar diagnózist kapott, ezzel újabb kihívások elé állítva őket. Ezek a történetek nem csupán a nehézségekről szólnak, hanem a bátorságról és a kitartásról is, ami minden családot jellemez.
Egy háromgyermekes család Szovátáról rendszeresen látogatja a marosvásárhelyi Szent Ágnes Rehabilitációs Központot, hogy a nagyobbik kislányuk fejlesztőterápián vehessen részt. A család legkisebb tagja, egy kilenc hónapos baba, mindig velük tart, hiszen az édesanya szeretné, ha bármikor tudná szoptatni, ha szükség van rá. Gyakran a nagymama is elkíséri őket, hogy amíg az édesanya a kislányával foglalkozik, vigyázzon a babára. A nagymama ilyenkor az autóban várakozik a kisunokájával, és ha az időjárás kedvező, sétálgatnak a környéken. Amikor a pici éhes lesz, az édesanya kimegy hozzá, eteti, majd visszatér a kislányához a terápiás foglalkozásra. Az édesapa is gyakran részt vesz a szállításon, ilyenkor az egész napját erre szánja, mivel Szovátán nem álltak rendelkezésre megfelelő szakemberek. Így a család eljutott Marosvásárhelyre, ahol a kislány diagnózisa megkésett kognitív és beszédfejlődés, valamint mozgáskoordinációs zavar volt. A terápiás foglalkozások óta a kislány mozgása már sokkal rendezettebbé vált, és egyre nyitottabb lett az új mozgásos kihívások iránt. Ma már képes megérteni a foglalkozások menetét, aktívan követi az instrukciókat, és figyelme is hosszabb ideig fenntartható. A terápia eredményeként a kislány együttműködőbb lett a környezetével, ami örömteli változás a család számára.
Különleges áldozatot vállalt a mikházi család, akik két gyermekük közül a kisebbik fejlesztéséért keresték fel a marosvásárhelyi Szent Ágnes Rehabilitációs Központot. A kisfiú, aki már óvodáskorú volt, nem tudta kifejezni magát, így a kommunikáció hiánya miatt olykor agresszív viselkedéssel jelezte környezete számára, hogy valami nem stimmel. Diagnózisa a megkésett beszédfejlődés, értelmi fogyatékosság, viselkedésszabályozási nehézség és figyelemzavar volt. Amikor a szülők a központot felkeresték, a kisfiúnak éppen az óvoda kezdete előtt állt, azonban a településükön nem volt olyan intézmény, amely a speciális nevelési igényű gyermekek számára nyújtott volna megfelelő szolgáltatásokat. Ennek következtében az édesapa három évig minden nap a marosvásárhelyi speciális iskola óvodájába vitte gyermekét. Az út mindennap közel egy órát vett igénybe, hogy időben megérkezzenek a reggel nyolctól kezdődő programra, amely délben zárult. Ezen idő alatt az édesapa az autóban, boltban vagy sétálva töltötte az időt, mivel sem anyagilag, sem időben nem volt praktikus hazautaznia, majd újra visszajönnie gyermekéért. Az édesapa pékségben dolgozik, gyakran éjszakai műszakban, így reggelente fáradtan, alig néhány órányi alvás után ül be az autóba. Mindazonáltal kitartóan viszi gyermekét az óvodába, és hetente egyszer a fejlesztő terápiára a Szent Ágnes Rehabilitációs Központba. Az ő példájuk jól mutatja, hogy milyen elkötelezettséggel és szeretettel lehet támogatni egy különleges szükségletű gyermek fejlődését.
Ezek a történetek rendkívül meghatóak, hiszen a szülőknek nem csupán azzal a kihívással kell szembenézniük, hogy a gyermekük eltérő fejlődésű, hanem azzal is, hogy a lakóhelyükön nem állnak rendelkezésre a szükséges terápiás lehetőségek. Ennek következtében az egész családnak komoly anyagi áldozatokat kell hoznia. Gyakran előfordul, hogy legalább az egyik szülő kénytelen feladni a munkahelyét, hogy a gyermekével lehessen. Amennyiben a gyermeket a legsúlyosabb fogyatékossági kategóriába sorolják, az egyik szülő személyi gondozóvá válhat, ezzel jogosulttá válik a minimálbérre. Azonban, ha a gyermek nem a legsúlyosabb besorolást kapja, a szülő elveszíti ezt a jogát, így nem marad lehetősége, hogy otthon maradjon a gyermekével. Ez komoly problémát jelent az érintett családok számára, hiszen a középsúlyos besorolású gyermekek sem képesek önállóan ellátni magukat, ami miatt a szülők nem tudnak munkát vállalni. A központ vezetője részletezte ezeket a nehézségeket, amelyekkel a családok nap mint nap szembesülnek.
Ha valaki szeretne támogatni az érintett családokat, hogy gyermekeik hozzáférhessenek a szükséges terápiákhoz, akkor egyszeri vagy rendszeres adományával hozzájárulhat a Caritas munkájához a https://caritas-ab.ro/fooldal/segitek/?t=30467 linken. Minden egyes adomány nemcsak hogy csökkenti az akadályokat, hanem egy újabb fejlesztő terápiát is jelent a sajátos igényű gyermekek számára. Ezzel együtt egy jobb jövőt teremthetünk számukra!