Agrometeorológiai előrejelzés: nem várható hőség, de csapadékra sem számíthatunk - Magyar Mezőgazdaság


A nyár elejének csapadékos Medárd-időszaka idén elmaradt: sok helyen júniusban szinte teljesen száraz maradt az időjárás, vagy csupán csekély eső esett. Ennek következményeként a kukorica és a napraforgó már most komoly aszállyal néz szembe.

A jelenlegi napos és száraz időjárás kedvezően hat a gabonák, a repce és az érésben lévő gyümölcsök fejlődésére. Az elkövetkező tíz nap során csupán a jövő hét elején várható eső, záporok vagy zivatarok - ezt mutatja a HungaroMet legfrissebb előrejelzése. A hőség viszont nem fog tartósan visszatérni, inkább meleg, de nem kifejezetten forró napokra számíthatunk.

Vasárnap egy erőteljes hidegfront söpört végig a térségünkön, amely számos helyszínen hozott magával záport és zivatarokat. Ennek következtében a hőmérséklet drámai csökkenésnek indult a hét elején. Azonban a csapadék mennyisége a legtöbb helyen csekélynek bizonyult; mindössze néhány területen regisztráltunk 5 mm-t meghaladó esőzést.

A nyugati, északnyugati országrészben esett 10-20, valamint északon és keleten helyenként 10-15 mm, foltokban 20 mm-t meghaladó mennyiség, ez azonban csak a néhány felhőszakadás által érintett foltban éri el vagy haladja meg az ilyenkor szokásos mennyiséget. Az elmúlt 30 nap csapadékösszege is jelentős, 20-50 mm-es hiányt mutat hazánk nagy részén a sokéves átlaghoz képest, az ország középső részén mindössze 10-30 mm esett akkor, amikor a legnagyobb szükség lett volna a csapadékra. A talaj felső 60, az Alföldön sokfelé 80-100 cm-es rétege kritikusan száraz, az aszály fokozódása a hétvégi csapadékkal csak megtorpant, de nem állt meg.

A hőmérséklet drámai módon csökkent a már említett hidegfront következtében a hét első felében. Míg a múlt hét második felében a nappali csúcsok még 30-35 fok között mozogtak, és a napi átlaghőmérséklet is 20-25 fok körül alakult, addig vasárnapra északnyugaton a levegő már csak 19-23 fokig melegedett. Hétfőn pedig országszerte a legmelegebb órákban is csupán 20-24 fokot tapasztalhattunk. A keddi hajnal már sok helyen 10 fok alatti hőmérsékleteket hozott, míg egy szerdán érkező gyenge hidegfront következtében csütörtök reggel is több területen hűvös, 6-9 fok közötti értékekkel kellett szembenéznünk.

Az őszi vetések is megérzik a májusi és június eleji csapadékhiányt. Most, hogy az érés fázisába léptek, a késői eső már nem hozna számottevő javulást az állományok számára. Ráadásul a hétvégi heves záporok következtében megdőlt táblák is megjelentek a tájon. Az elmúlt hét forrósága és az aszály hatásai a termésátlagokban is éreztetik majd a hatásukat, bár a jelenlegi mérsékelten meleg időjárás kedvező hatással bírhat a helyzetre.

Az utóbbi hét folyamán a növények leveleinek felülete csupán rövid időre és az ország különböző pontjain tapasztalt nedvességet, ami nem teremtett ideális körülményeket a gombás megbetegedések megjelenéséhez. Ráadásul a tartósan párás időszakok is elmaradtak, így a növények védelme érdekében kedvezőtlen feltételek uralkodtak.

A következő 8-10 nap során szokatlanul száraz és meleg időjárásra számíthatunk. A hét végéig napfényes, száraz napok várnak ránk, amelyek során a hőmérsékletek napról napra fokozatosan emelkednek, mindeközben mérsékelt légmozgás is jellemzi majd az időjárást.

Hazánk területének körülbelül felén csapadékra lehet számítani, amely változó intenzitású lehet. A szél a közelgő frontrendszer hatására több helyen felerősödik, így élénkebbé válik. A jövő hét közepén azonban a legtöbb helyen már szárazabb időjárásra készülhetünk. Ennek következtében a talaj továbbra is száradni fog, ami az aszályos állapotok fokozódásához vezethet. A hőmérséklet a jövő keddre kicsit csökken, de szerdától kezdve újra emelkedni fog.

A napi munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, és a folyamatosan frissülő előrejelzéseket figyelemmel kísérni a HungaroMet honlapján.

Related posts