Akár drón segítségével is megvalósíthatod!


A kukorica mikotoxin-fertőzésének kockázata mérsékelhető, ha hatékony intézkedéseket teszünk a rovarkártevők ellen.

A kukoricatermesztés eredményességét a hozamok mellett a minőség is nagymértékben befolyásolja. A kukoricaminőség legfőbb mércéje a toxinszennyezettség mértéke, mely meghatározza a megtermelt termény értékesítési árát, rosszabb esetben az értékesíthetőségét is.

A kukorica toxinszennyezettségéért a toxintermelő penészgombák (Aspergillus flavus, Fusarium graminearum, Fusarium verticillioides, Penicillium ssp.) a felelősek, melyek a kukoricacsövet sebeken, sérüléseken keresztül fertőzik meg.

A rovarkártevők tevékenysége közvetlenül befolyásolja a penészgombák megtelepedésének mértékét, mivel kártételükkel lehetőséget teremtenek a gombás fertőzések számára. Így tehát, ha rovarölő szerekkel csökkentjük a kártevők számát, ezzel párhuzamosan a penészgomba-fertőzöttség is mérséklődik.

A kukorica termesztésének legfőbb generatív kártevői közé tartozik a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke, ezek a kártevők ráadásul két nemzedéken keresztül is pusztítják a növényeket. A rovarok ellen történő védekezés során, különösen magasabb állományok esetén, a hagyományos szántóföldi permetezés nem elegendő. Ezen problémák orvoslására érdemes emelt hasmagasságú, önjáró permetezőgépeket alkalmazni. Továbbá, 2025-től már lehetőség nyílik a drónos permetezésre is, ami új dimenziót nyithat a kártevők elleni védekezésben.

2025 februárjában a Coragen 20 SC rovarölő szer, valamint az új márkanevével bevezetett Inecor (mint származtatott termék) engedélyt kapott a KITE Zrt. kínálatában a pilóta nélküli légijárművekkel, vagyis drónokkal történő légi permetezéshez. Ez az innovatív megoldás különféle kukoricafajták, például vetőmag-, szemes-, silókukorica, továbbá csemege- és pattogatni való kukorica védelmét szolgálja a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke ellen.

A Coragen 20 SC és az Inecor rovarölő szerek drónos kijuttatása kiemelkedő hatékonyságot nyújt a kukoricában felbukkanó kártevők ellen. A KITE Zrt. Innovációs Főigazgatósága és az FMC-Agro Hungary Kft. 2022 óta közösen végez dróntechnológiai fejlesztéseket, amelyek során bebizonyosodott, hogy a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke ellen végzett drónos kezelések, ha azokat megfelelő időpontban és kedvező időjárási körülmények között hajtják végre, ugyanolyan hatékonyak, mint a hidas permetezővel végzett, nagy lémennyiségű kezelések.

A drónos légi permetezés során alkalmazott rovarölő szerek hatékonysága jelentősen megnövelhető a pilóta nélküli légijárművek által generált különleges áramlás, más néven vortex révén. Ez a speciális légáramlás lehetővé teszi, hogy a permetlé mélyen behatoljon a növényzetbe, így csökkentve a szükséges lémennyiséget, miközben maximalizálja a hatást.

A kezelést érdemes a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke tojásrakásának csúcsidőszakában végezni. Így biztosíthatjuk, hogy a kibújó lárvák már a peteburok elfogyasztásakor érintkezzenek a rovarölő szerrel.

A kezelés időpontjának megválasztása során hasznos lehet a kártevők rajzásának figyelemmel kísérése, amelyet csapdázással és a tojásrakás időszakának megfigyelésével valósíthatunk meg. A gyapottok-bagolylepke aktivitása és megjelenése könnyedén monitorozható a kukoricatábla szélén elhelyezett feromoncsapdák segítségével.

A kukoricamoly megfigyelése kizárólag fénycsapdázás révén valósítható meg, így ebben az esetben az FMC Arc™ farm intelligence rovarmonitoring-rendszer országos fénycsapdaadatainak fogási eredményei szolgálnak alapul.

A készítmény drónos kijuttatásakor figyelemmel kell lenni a készítmény engedélyokiratában előírt lémennyiség betartására, illetve az elsodródás mértékének csökkentésére. Az időjárási és környezeti tényezők nyomon követése a kezelés idején nem pusztán előírás, hanem a kezelés sikeréhez is nélkülözhetetlen.

Ha bármilyen kérdése lenne a drónos kijuttatással vagy a javasolt kezelési módszerekkel kapcsolatban, ne habozzon, forduljon bizalommal területi szaktanácsadóinkhoz! Szívesen segítünk Önnek!

Nagy László, a KITE Zrt. Innovációs Főigazgatóságának vezető fejlesztőmérnöke, kiemelkedő szakértelmével és kreatív megoldásaival hozzájárul a vállalat innovációs törekvéseihez.

Related posts