Budapestre egy különös jelenség érkezett: amerikai kitoloncolás után hazatérő magyarok tűntek fel a főváros hajléktalan közösségében.

A főváros egy új lakhatási projektet készített elő, és terveik között szerepel egy panelprogram elindítása is - hangzott el a szerdai háttérbeszélgetésen, amelyet Kiss Ambrus, a Budapest Brand főigazgatója vezetett az újságírók számára. A beszélgetés során szó esett a Budapest Brand jövőjéről, valamint a hajléktalanellátó-rendszer aktuális helyzetéről is.
Kiss Ambrus a lakhatást érintő előterjesztés bemutatásával kezdte a háttérbeszélgetést. A javaslat alapján a magántőkét is bevonnák a lakhatási válság kezelésébe. A főigazgató hangsúlyozta, hogy a fővárosnak járnának uniós források lakhatásra, lakások felújítására, de ezekhez nem férnek hozzá.
Öt területet választottak ki, amely felmerülhet a pilot projekt helyszíneként. Több koncepcióban is gondolkodnak, köztük a telekért tartós bérlet vagy a telekért lakástulajdon verzióval. Egy Rimaszombati úti területen a telekért tartós bérlet koncepcióba vágnak bele. Meghirdetik a területet azzal a kikötéssel, hogy az főként lakhatási funkcióval bírhat, az ár fix, a licitversenyt abban várják, hogy mekkora lesz a tartós bérletű lakások száma. A lakásokat tíz évig a fővárosnak lenne lehetősége bérelni, a piaci árnál alacsonyabb szinten. Az ingatlanokat a lakásügynökségen keresztül biztosítanák a fővárosi közszolgáltatásban dolgozóknak.
Kiss Ambrus hangsúlyozta, hogy kíváncsiak arra, miként reagál a piac erre az új konstrukcióra. A projekt szoros kapcsolatban áll Rákosrendezővel, mivel a céljuk különböző finanszírozási modellek kipróbálásával szeretnék megalapozni a beruházás sikerét.
Szintén a lakhatást érintő javaslat a panelprogram elindítása. Kiss Ambrus arra emlékeztetett, hogy 2010-ben megállt a panelfelújítási program. A főváros elindítana egy projektet, amelyben megmutatnák, hogy van létjogosultsága a panelprogramnak, abban reménykedve, hogy a kormány ráeszmél, az uniós források erre hatékonyan használhatók. A főigazgató kiemelte, hogy az épületenergetikai felújítások a lakásokban élők mellett a magyar kis- és közepes vállalkozásoknak is jó projektek.
Amennyiben a közgyűlés zöld utat ad, egy pályázatot hirdetnek meg, amelyre olyan társasházak jelentkezését várják, amelyek minimum tíz lakással bírnak, 1990 előtt épültek panel- vagy más iparosított technológiával, és a lakások legalább 70%-a magántulajdonban található.
A pályázatokat azokban a kerületekben hirdetnék meg, ahol a helyi önkormányzat pénzügyi támogatást nyújt. A Fővárosi Önkormányzat a felújítási költségek 15%-át biztosítaná vissza nem térítendő támogatás formájában, míg a kerületi önkormányzat is hozzájárulna ugyanekkora arányban. Továbbá, a program részeként 60%-os kedvezményes banki hitel és 10%-os önerő is rendelkezésre állna. A főváros összesen 2,5 milliárd forintot tervez a projektre fordítani, amit a kerületek hasonló összeggel egészítenének ki, így a program összesen körülbelül 14 milliárd forintnyi forrást mozgósítana. Kiss Ambrus hangsúlyozta, hogy bár ez a támogatás csupán egy kis számú társasház felújítását tenné lehetővé, mégis fontos irányt mutathat a projekt a jövőbeni fejlesztések számára.
A háttérbeszélgetés során napvilágra került, hogy...
Kiss Ambrus a háttérbeszélgetés során megosztotta, hogy a rákosrendezői terület ügyében Lázár János építési és közlekedési miniszter még mindig nem nevezett ki tárgyalófelet. Ugyanakkor a Budapesti Közművek már folytat technikai jellegű egyeztetéseket a MÁV-val. A tulajdonosi bejegyzés ugyanakkor már lezajlott, a birtokbavétel viszont még várat magára.