Amerikai és európai politikai vezetők Párizs varázslatos légkörében gyűlnek össze, hogy megbeszéljék Ukrajna jövőjét.


Az európai vezetők találkozóra készülnek, amelyen részt vesz Steve Witkoff, Donald Trump elnök különmegbízottja, valamint Marco Rubio amerikai külügyminiszter. A találkozón emellett egy kijevi delegáció is jelen lesz, hogy megvitatják a fontosabb nemzetközi kérdéseket.

Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere, Párizs szívébe látogatott, hogy európai vezetőkkel folytasson megbeszéléseket Ukrajna helyzetéről és a jövőbeni biztonsági kilátásairól.

Rubióhoz csatlakozott Steve Witkoff, Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja.

Witkoff és Rubio találkozót folytat Emmanuel Macron francia elnökkel, valamint Jean-Noël Barrot külügyminiszterrel. A megbeszéléseken jelen van David Lammy brit külügyminiszter, továbbá a német kormány külpolitikai tanácsadója is részt vesz a diskurzusban.

A megbeszélések során egy ukrán delegáció is jelen lesz, melynek tagjai Andrij Jermak, az elnöki tanácsadó, Andrij Szibiha, a külügyminiszter, valamint Rusztem Umerov, a védelmi miniszter.

Jermak a találkozókat "két- és többoldalú egyeztetések sorozataként" jellemezte, ahol a biztonságot fenntartani képes államok képviselői gyűlnek össze a "tettrekészek koalíciójának" keretében. Az ukrán delegáció amerikai tisztviselőkkel is folytat majd megbeszéléseket – tette hozzá Jermak.

A "tettrekészek koalícióját" Nagy-Britannia és Franciaország vezeti, és mintegy 30 országból áll, amelyek egy olyan megnyugtató erőt kívánnak felállítani Ukrajna számára, amely elrettentő erőt jelentene az orosz agresszióval szemben, ugyanakkor részesedéssel bírna egy esetleges jövőbeli békemegállapodásban is.

A találkozók célja, hogy kezeljék a növekvő aggodalmakat, amelyek Donald Trump Oroszországhoz fűződő hajlandóságával kapcsolatosak, különösen akkor, amikor az ukrajnai tűzszünet elősegítésére irányuló erőfeszítéseket tesz.

Rubio és Witkoff több mint három évvel azután, hogy Oroszország háborút indított, a békefolyamat élére álltak az Egyesült Államok erőfeszítéseiben. Szaúd-Arábiában számos tárgyalási fordulót bonyolítottak le, és Witkoff a múlt héten közvetlenül Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is találkozott.

Moszkva gyakorlatilag elutasította a Trump által szorgalmazott és Ukrajna által támogatott átfogó tűzszünetet. Oroszország ennek feltételéül szabta Ukrajna mozgósítási törekvéseinek és a nyugati fegyverszállításoknak a leállítását, amit Kijev elutasított.

Keith Kellogg, az Egyesült Államok különmegbízottja, a hét elején határozottan elutasította azokat a híreszteléseket, miszerint az orosz kormányzattal ukrán területek átadásáról folynának tárgyalások.

Related posts