Ausztria megnehezítheti a paksi atomerőmű fejlesztését.

Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka a magyar állami támogatás elleni osztrák kereset mellett érvelt csütörtökön.
Az Európai Unió Bíróságának Ausztria javára kell döntenie a Magyarország paksi atomerőművének bővítéséhez nyújtott állami támogatás jóváhagyása ellen benyújtott fellebbezésében - közölte a bíróság főtanácsnoka Laila Medina csütörtökön, amiről a Reuters számolt be.
A főtanácsnok véleménye szerint Ausztria jogosan állította, hogy az Európai Bizottságnak alaposan át kellett volna tekintenie, vajon az építési szerződés közvetlen odaítélése az orosz Nizhny Novgorod Engineering cégnél összhangban áll-e az uniós közbeszerzési irányelvekkel.
A főtanácsnok véleménye nem kötelező érvényű, de az Európai Bíróság bírái - akik várhatóan a következő hónapokban hoznak ítéletet az ügyben - az esetek többségében követik ezeket az állásfoglalásokat.
Ausztria 2022-ben benyújtotta fellebbezését az Európai Unió legfelsőbb bíróságához, miután a másodfokú bíróság elutasította Bécs keresetét. Az osztrák kormány 2018-ban indított jogi lépéseket az Európai Bizottság ellen, amely jóváhagyta Magyarország két új reaktor építési tervét a Paksi Atomerőműben orosz támogatással. E döntés hátterében a magyar hatóságok ígérete állt, miszerint számos intézkedést hoznak a tisztességes verseny feltételeinek megteremtése érdekében.
Laila Medina főtanácsnok véleménye szerint az építési szerződés odaítélése szoros összefüggésben állt az állami támogatással, amelyet a Bizottságnak kötelessége lett volna figyelembe venni.
"A háborús helyzet kihatással van a nemzetközi energiapolitikára is" -- kezdi a hírre reagáló Facebook bejegyzését a külügy vezetője.
"Brüsszel folyamatosan akadályozni próbálja az Oroszországgal való energia-együttműködésünket. Egy-két fanatikus tagállam állandóan nukleáris szankciókat akar, míg a Biden-adminisztráció utolsó rúgásával szankciós listára helyezte a Paks II. beruházást" -- érvel Szijjártó Péter.
Az új atomerőmű megvalósítása kiemelkedő jelentőséggel bír a magyar energiabiztonság szempontjából. Ennek ellenére, a folyamatos kihívások és nehézségek ellenére a projekt továbbra is halad, csupán nagyobb odafigyelést és erőfeszítést igényel -- emelte ki.