Az azeri elnök arra kérte Oroszországot, hogy ismerje el a repülőgép lelövésének tényét.
Szerda óta, amikor az AZAL légitársaság Bakuból Groznijba tartó repülőgépe - miután nem tudott landolni Csecsenföld fővárosában - a kazahsztáni Aktau közelében lezuhant, egyre inkább felmerült a gyanú, hogy az orosz légvédelem szerepet játszhatott a tragédiában.
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke a Kreml hivatalos közleménye alapján szombaton bocsánatot kért Ilham Aliyev azeri elnöktől a "tragikus esemény" miatt. Putyin elismerte, hogy lövések történtek, de nem tett említést arról, hogy a gép eltalálásra került volna. Továbbá megjegyezte, hogy az incidens idején az adott terület ukrán dróntámadás célpontja volt.
Ilham Aliyev nyilatkozata szerint az azeri állami légitársaság Embraer 190 típusú repülőgépét orosz terület felett, Groznij közelében szándékosan megrongálták.
Groznij közelében a pilóta irányítása alól kicsúszott a repülőgép, miután az aktív katonai rendszerek elektronikus zavarása történt. Aliyev, az Azertag hírügynökségnek adott televíziós interjújában elmondta, hogy a gép hátsó része súlyos károkat szenvedett el az orosz szárazföldről érkező lövések következtében.
A baleset tragédiája során harmincnyolc ember vesztette életét, míg huszonkilenc szerencsésen megmenekült a katasztrófa szorításából. A túlélők beszámolói, valamint a repülőgép farán felfedezett lyukak egyértelműen alátámasztották azt az elméletet, miszerint az orosz légvédelem tűz alá vette a gépet.
Aliyev, akinek az országa jó kapcsolatokat ápol Oroszországgal, sajnálatát fejezte ki, amiért az orosz hatóságok és a média az "ügy eltussolása" érdekében különböző abszurd elméleteket, így madárrajjal történt ütközést, illetve gázpalacknak a fedélzeten történt robbanását vetette fel.
Aliyev kijelentette, hogy Oroszországnak elengedhetetlen, hogy bocsánatot kérjen, elismerje felelősségét, és felelősségre vonja a vétkeseket. Emellett kártérítést is kell fizetnie Azerbajdzsánnak, valamint a tragédia áldozatainak.
- fűzte hozzá.
Oroszország álláspontja szerint a tragikus esemény idején "Groznij, Mozdok és Vlagyikavkaz éppen ukrán harci drónok célkeresztjében állt, miközben az orosz légvédelem igyekezett megakadályozni ezeket a támadásokat". Ráadásul Groznijban sűrű köd borította a tájat, ami 500 méter alatt rendkívül kedvezőtlen látási viszonyokat teremtett.
Orosz hírügynökségi jelentések szerint Aliyev és Putyin vasárnap ismét beszélt egymással.
A kazah hatóságok szerint 17 különböző állampolgárságú szakértő vesz részt a vizsgálatban, közöttük két orosz és brazil, az Embraer brazil gyártmányú gép. A Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) szintén csatlakozni fog a vizsgálathoz.
A katasztrófa következményeként számos légitársaság, mint például a dubaji Flydubai, a kazah Qazaq Air és az izraeli El Al, döntést hozott oroszországi járataik felfüggesztéséről.
Vasárnap Bakuban, megható és ünnepélyes keretek között búcsúztatták el Igor Ksnyakin pilótát, Alekszander Kaljanyinov másodpilótát (mindketten orosz származású azeri állampolgárok), valamint Hokuma Aliyeva légikísérőt. A szertartáson Aliyev elnök és felesége, Mehriban is jelen voltak. Az államfő szavakkal méltatta a pilóták bátor önfeláldozását, akik a végzetük tudatában, a gép orrát a föld felé irányítva mindent megtettek azért, hogy a lehető legtöbb utast megmentsenek.