Az Egyesült Államok optimistán áll a Kínával folytatott tárgyalásokhoz, ugyanakkor határozottan kitart a vámokkal kapcsolatos álláspontja mellett.


A Trump-adminisztráció vámokkal kapcsolatos tárgyalásokért felelős tagja a Fox Business gazdasági hírtelevíziónak adott interjújában hangsúlyozta, hogy Kína csak hátrányos helyzetbe kerülhet, ha a megtorlás stratégiáját választja az amerikai vámokkal szemben.

Scott Bessent reagálása szerint a kínai kormány bejelentette, hogy a korábban meghatározott 34 százalékos vámot 84 százalékra emeli az Egyesült Államokból érkező áruk esetében, és ez a változás már a héten életbe lép. Ez a pekingi lépés válaszként érkezett, miután az Egyesült Államok szerdától 104 százalékra emelte a kínai termékekre vonatkozó vámtételt.

Az amerikai vámrendszer összetett összetevőkből áll, amelyek közül az egyik legfontosabb a februárban életbe lépett 25%-os vám, amelyet a Kína által a kábítószerkereskedelem elleni fellépés terén tanúsított elégtelenség miatt vezettek be. Ezen kívül a Kínára kivetett vámtételek között szerepel egy 34%-os is, amely Donald Trump elnök átfogó viszonossági vámrendszerének része. A helyzet tovább bonyolódott, amikor Trump bejelentette, hogy 50%-os büntető vámot vezet be, miután Kína a hétvégén szintén bejelentette egy 34%-os pótlólagos vám tervezetét az amerikai termékekre.

A pénzügyminiszter sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a pekingi vezetés elutasítja a tárgyalások lehetőségét. Ezt az álláspontját azzal indokolta, hogy Kína "a nemzetközi kereskedelmi rendszer legnagyobb megsértője". "A kínai gazdaság a modern történelem legkiegyensúlyozatlanabb modellje" – mondta, hangsúlyozva, hogy a kínai gazdaság alapvetően a kivitelre épít, míg az import aránya az exporthoz képest meglehetősen alacsony.

Kifejtette, hogy a Kínát és az Egyesült Államokat érintő vámháború során Kína hátrányos helyzetbe került. Ennek oka, hogy az amerikai kereskedelmi deficit következményeként az Egyesült Államok csupán ötödannyi értékű árut exportál Kínába, mint amennyit onnan importál. Ennek következtében a vámok sokkal súlyosabb terhet jelentenek a kínai gyártók számára, mint az amerikaiaknak.

Scott Bessent kiemelte, hogy egy ilyen konfliktus esetében senki sem mondhatja el magáról, hogy győztes lenne.

Donald Trump elnök szerdai bejegyzésében a közösségi médiában az Egyesült Államokban való befektetések fontosságára hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva a vámmentesség előnyeit. A Truth Social platformon megosztott írásában az amerikai ipari beruházások elősegítése érdekében a gyorsított engedélyezési folyamatokat, a környezetvédelmi akadályok lebontását, valamint a termeléshez szükséges energiaforrások könnyű hozzáférhetőségét, továbbá az elektromos hálózatra való egyszerű csatlakozást emelte ki.

Az elnök egy másik posztjában a Kongresszus republikánus képviselőihez intézett felhívást, hogy támogassák az adócsökkentésekről szóló átfogó javaslatot. Ez a törvény lehetőséget biztosít arra, hogy megvalósuljanak az általa ígért adócsökkentések, elsősorban a lakossági terhek enyhítése érdekében.

Donald Trump gazdaságpolitikai elképzeléseinek középpontjában áll az adók csökkentése, amelyhez a vámbevételek növelését kívánja alapként használni. Ezen vámokból származó többletbevétel célja, hogy hozzájáruljon a szövetségi költségvetés hiányának mérsékléséhez.

A Kongresszus felsőháza, vagyis a szenátus néhány tagja, kétpárti összefogással, egy törvényjavaslatot terjesztett elő, amely az elnök által bejelentett vámintézkedések eltörlésére irányul.

Rand Paul, Kentucky republikánus szenátora, egy friss nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a vámok valójában adónak számítanak, és az adók kivetése kizárólag a Kongresszus hatáskörébe tartozik. "Az elnöki jogkör visszaélése a vészhelyzet kihirdetése során a kiterjedt vámok érdekében nem csupán az amerikai polgárok mindennapi kiadásait terheli meg, hanem ellentmond az Alkotmány szellemiségének is. Itt az idő, hogy a Kongresszus érvényesítse jogait, és helyreállítsa a hatalmi egyensúlyt" - nyilatkozta a szenátor, aki már korábban is határozottan ellenállt a vámok bevezetésének.

Ron Wyden, a demokrata párt szenátora és a javaslat egyik támogatójának véleménye szerint az elnök vámokra alapozott politikája súlyos recessziót idézhet elő az Egyesült Államokban, ami munkahelyek elvesztéséhez vezethet. Wyden hangsúlyozta, hogy a kereskedelempolitika okozta károk helyreállítása hosszú időt vehet igénybe.

A jogszabály célja, hogy megszüntesse az elnök által bevezetett gazdasági vészhelyzetet. Donald Trump, kihasználva a vészhelyzet által adta elnöki hatásköröket, életbe léptette az új vámrendszert, amely a viszonosság elvén alapul.

Related posts