Az elszabadult hajóágyú egy olyan kifejezés, amely a váratlan és kontrollálhatatlan eseményekre utal. Képzelj el egy hajót, amelynek ágyúja hirtelen megvadul, és a tűzgyújtás pillanatában nemcsak a célpontokat, hanem a környezetét is veszélyezteti. Ez a m

A frissen megválasztott politikusok esetében a hagyományos gyakorlat szerint az első száz nap után érdemes értékelni, hogy milyen mértékben valósították meg választási ígéreteiket, és miben mutatkoznak eltérések a kezdeti terveikhez képest. Ez az időszak kulcsszerepet játszik abban, hogy a vezetők hogyan alakítják politikai irányvonalukat, és mennyire képesek megvalósítani a választók elégedettségét szolgáló céljaikat.
Donald Trump esetében szinte lehetetlen elképzelni, hogy ennyi időt várjunk; az utóbbi két hétben annyi kijelentést tett és cselekedett, hogy egy átlagos elnök négyéves mandátuma alatt sem tudna ennyit felmutatni.
Lehetne ez akár egy vidám történet is, ha nem a legijesztőbb vagy éppen elmefárasztóbb helyzetekről lenne szó. Jót lehetne nevetni ezen a személyen és a furcsa állításain, ha nem ő lenne az Egyesült Államok elnöke.
Az amerikai tévéshow-k mostanában igazán elengedhetik a fantáziájukat, hiszen nem kell sokat törniük a fejüket a tartalomgyártáson. Nap mint nap csupán annyit kell tenniük, hogy levetítik, amit Trump aznap mondott. Az ő szavai és tettei olyan elképesztő és abszurd pillanatokat szülnek, hogy a közönségnek csak nevetnie kell rajtuk. Olyan, mintha minden egyes nap egy újabb komédia születne, anélkül, hogy a műsorkészítőknek bármit is kitalálniuk kéne!
A közönség nap mint nap harsány nevetésben tör ki, de ez valójában egy igazán komoly helyzet. A világ legnagyobb gazdaságát irányító személy nem csupán abszurd ötleteket gyárt külső ellenőrzés nélkül, hanem azonnal, hangosan és gyakran zavaros módon ki is mondja azokat.
Ha nem tartod szemmel a híreket, érdemes egy rövid összegzést adni arról, mi minden történt az utolsó két és fél hét során.
A Mexikói-öbölt Amerikai-öböllé varázsolta.
Grönland és Panama sorsa fenyegetés alatt áll: ha szükség van rá, fegyveres erővel foglalják el ezeket a területeket. Grönland kulcsfontosságú célpont, amelyet vagy megvásárol, vagy ha nem hajlandók eladni, erőszakkal szerzi meg. Panama esetében pedig több mint negyven éve, hogy a csatornát visszakapták, amely bár az amerikaiak által épült, de mégiscsak Panama földjén található. Trump ambíciója erőszakos úton visszaszerezni ezt a stratégiai jelentőségű területet.
Kanada számára a legelőnyösebb lépés az lenne, ha csatlakozna az Egyesült Államokhoz.
Trump három nap alatt sikerrel lerombolta azt az imázst, amit az amerikai külügy negyven éven át építgetett, miszerint az Egyesült Államok nem egy agresszor, amelyik visszaél a hatalmával és kisebb népeket fenyeget, hanem kizárólag valakik mellett lép be egy konfliktusba és nem haszonszerzésből. Most már mindenki újra tudhatja az egész világon, hogy az USA egy agresszív malac, amelyik bárkitől elvesz bármit, ha szüksége van rá.
Nehéz lesz megítélni az orosz agressziót, vagy akár a Tajvan esetleges megszállását, ha Trump ilyen zavart, bocsánat, de abszurd megnyilvánulásokat tesz, mindezt kontroll nélkül. Valójában miben is különbözik Ukrajna megszállása Panama bekebelezésétől?
Azonnali vámot jelentett be Mexikó, Kanada és Kína ellen, majd két nap múlva Mexikó és Kanadával szemben egy hónapra elhalasztotta a 25%-os vámot.
Az indoklás? A bevándorlási hullám és a drogkereskedelem Mexikó és Kanada irányából. Aki annyira okos, mint egy marék molylepke, csak rápillant a térképre, és azonnal látja, hogy Kanadát három oldalról óceánok és tengerek ölelik körül. Nyilvánvaló, hogy nem onnan érkeznek a bevándorlók. Ami pedig a kábítószereket illeti, azoknak csupán kevesebb mint 1%-a érkezik a kanadai határon keresztül.
De a tények sosem voltak zavaró tényezők Trump számára.
Most Mexikó tízezer katonát rendelt a határra, kár, hogy a kábítószer zöme a teherforgalommal érkezik az Egyesült Államokba, így ez sem más, mint pótcselekvés egy félnótás megnyugtatására. Napi(!!) kétmilliárd dollár körül van a külkereskedelmi forgalom a három ország között, a legegyszerűbb konténerekben, az áru közé elrejtve szállítani a drogot.
A zöldség és gyümölcs 46%-a jön Mexikóból, a faanyag és a kőolaj nagy része is Kanadából és Mexikóból származik, ha ezekre 25%-os vámot vet ki ez a mindenhez is értő elnök, akkor nem kell még közgazdásznak sem lenni ahhoz, hogy az ember felfogja, hogy ennyivel drágulni fog minden a piacon.
Miért is lenne ez így? A megvámolt termékek esetében a helyzet világos. De ha létezik egy hasonló termék, amelyet az Egyesült Államokban gyártanak, akkor miért ne emelnék meg az árát, ha a helyettesítő termék ára is növekedett?
Trump egyszerűsített gondolkodásmódja azt sugallja, hogy ha minden termékre vámot vetnek ki, akkor a vállalatok visszatérnek az Egyesült Államokba, hogy új gyárakat nyissanak. Ezzel párhuzamosan azt reméli, hogy ez javítja a munkaerőpiac helyzetét és a munkavállalók jövedelmét is növeli.
Az első kérdés, ami felmerül, az az, hogy miért is vitték el a termelést az Egyesült Államokból? Az egyszerű válasz az, hogy más országokban sokkal alacsonyabb költségekkel tudták előállítani ugyanazokat a termékeket. Ha azonban újra vissza kell hozni a gyártást, akkor érdemes számítani arra, hogy ennek következtében jelentős áremelkedések várhatóak majd.
Felmerül a kérdés, hogy ki fogja betölteni a pozíciókat ezekben a gyárakban. Jelenleg az Egyesült Államokban a munkanélküliség mértéke a gyakorlatilag teljes foglalkoztatottságot jelző 5% alatt van, ami azt jelenti, hogy a munkaerőpiac szűkös. Tehát honnan érkezik majd a szükséges munkaerő ezekhez az új gyártósorokhoz?
A harmadik kérdés, amelyet érdemes mérlegelni, az amerikai termékek sorsa, amikor külföldi piacokon vámokat vetnek ki rájuk. Ha a megcélzott országok saját vámokat vezetnek be, az egy olyan vámháborúhoz vezethet, amelynek következményei minden érintett számára kedvezőtlenek. Ilyen helyzetben csak vesztesek vannak: a vásárlók drágábban jutnak hozzá a termékekhez, a külföldön működő amerikai cégek szenvedni fognak, és végül a célpiacok is hiányt tapasztalhatnak az eddig importált árucikkekből. Az ilyen konfliktusok nem csupán a gazdaságra, hanem a globális kereskedelmi kapcsolatokra is mély hatással lehetnek.
A sok vidéki egyszerű ember gyorsan meg fog lepődni, ha mindennek felmegy az ára a boltokban 10-15%-kal a vámháború miatt. Zokogva fogják majd visszasírni a Biden alatti 2,9%-os inflációt, ami miatt Trumpra szavaztak.
Arról nem is beszélve, hogy nem lehet egy vámintézkedést máról holnapra bevezetni. A kínai árura kivetett 10%-os vámot nem vonta vissza Trump, most hegyekben állnak a kínai online rendelt csomagok a raktárakban, mert nem veszi át őket az amerikai postai szolgáltató, mert egyik napról a másikra vámot kellene rájuk fizetni, de senki nem tudja, hogy hogyan kellene kivitelezni. (Eddig nyolcszáz dollárig nem kellett vámoltatni a csomagokat, ezt egy nap alatt eltörölték.)
A drogkartelleket terrorszervezetnek nyilvánítva az amerikai hadsereg szabad utat kapott, hogy bárhol, bármikor lecsaphasson rájuk. Azonban nem is gondoltak arra, hogy a drogbandák visszavághatnak, és bosszúhadjáratot indíthatnak az Egyesült Államokban. Egy olyan csoport, amely képes ötven tonna kokaint csempészni, könnyedén beszerezhet néhány kilogramm robbanószert is. Mi történne, ha New York hirtelen olyan veszélyes hellyé válna, mint Kolumbia egykor? Milyen lépéseket tenne Trump, ha a város utcái a rettegés színhelyévé válnának?
Trump leállította a USAID programot, amelynek egyik fő indokaként azt hozta fel, hogy állítólag 50 millió dollár értékben szállítottak óvszereket a Hamasznak. Később azonban már azt állította, hogy a szállítmány értéke elérte a százmillió dollárt. De vajon valójában érkezett-e bármilyen óvszer a Közel-Keletre a USAID keretében az utolsó három évben? A válasz egyértelmű: nem, egy darabot sem. A program keretében Afrikába viszont 7,1 millió dollár értékben szállítottak óvszereket.
Megint ostobaságot beszélt és ostoba módon döntött, senkit nem megkérdezve róla? Igen.
A Los Angeles-i vízhiány enyhítése érdekében a hatóságok döntést hoztak, és 10 milliárd liter vizet engedtek ki a víztárolókból a folyókba. Azonban a helyzet nem éppen idilli, hiszen a víz olyan folyókba került, amelyek nem irányulnak Los Angeles irányába. Ráadásul ezt a vizet kifejezetten azért tartották fenn, hogy a nyári öntözési igényeket kielégíthessék.
Nem akadt egyetlen egy személy sem Trump körül, aki figyelmeztette volna, hogy ne folytassa, mert ez ostobaság.
Persze, emlékszem, hogy az elmúlt két és fél hét eseményeiről beszélünk, és valóban, minden egyes nap tartogat valami különös és szórakoztató pillanatot. Olyan, mintha az életünk egy végtelenül szórakoztató sorozat lenne, ahol a főszereplők néha igencsak furcsa döntéseket hoznak.
Kitalálta, hogy mi lenne, ha az USA bitcoinba is tartana pénzt. Néhány éve még lehúzásnak és az emberek átverésének gondolta az egészet, azóta nagyot fordult a világ. Egyrészt a teljes kampánykiadásának felét kriptós cégek fizették, másrészt a kinevezése előtti napokban saját coinokat bocsátott ki, amin állítólag 6,5 milliárd dollárt keresett. Lehet, hogy lehúzás az egész, de ha ő is kereshet rajta milliárdokat, akkor végül is nem is olyan rossz dolog ez.
Washington DC-ben egy repülőgép és egy katonai helikopter ütközött össze, ami sokkolta a város lakóit. Másnap Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, nyilvános beszédet tartott. A beszédében kifejezte részvétét az érintettek családjának, hangsúlyozva a biztonságos légi közlekedés fontosságát. Emellett felhívta a figyelmet a légiközlekedési szabályok szigorú betartására, valamint a modern technológia szerepére a balesetek megelőzésében. Trump szavaiban a közösség összetartásának szükségességét is hangsúlyozta, mondván, hogy ezek a tragédiák összekovácsolják az embereket.
A két repülőgép ütközésének hátterében a sokszínű társadalom programjának hatásai állnak, amelyet ő teljes mértékben el akar távolítani. Ennek következtében a légi irányítók között olyan emberek találhatók, akik nem alkalmasak a feladatuk ellátására. „Honnan tudja ezt?” – kérdezték a riporter csapat tagjai. „A józan eszemre hallgatok” – felelte a szokásos, nagyképű magabiztossággal. Elképzelhetetlen, hogy egy gyászesemény kapcsán ilyen témákról kezdett el beszélni, törpékről és színes bőrű emberekről, mintha ez lenne a legfontosabb dolog a világon.
Mi volt a rejtett ok? A légi irányítók számának alacsony volta és a katonai helikopter túlzott magassága játszották a főszerepet.
A saját szemed előtt bontakozik ki a videó, és nehezen tudod felfogni, hogy ez az ember tényleg ezt mondja. Ez nem egy hamisítvány vagy mesterséges intelligencia által generált tartalom; valóban az amerikai elnök áll a kamera előtt. Ráadásul meglepő módon az amerikai lakosság fele úgy döntött, hogy ő a legmegfelelőbb személy erre a szerepre.
Kicsinyes bosszút állt azokon a nyomozókon és ügyészeken, akik a négy évvel ezelőtti, általa szított lázadás ügyében nyomoztak.
Az amerikai külügyminisztérium bejelentette, hogy az Egyesült Államok hajói mentesülnek a panamai csatorna használatának díjai alól. A panamai hatóságok azonban rögtön reagáltak, hangsúlyozva, hogy nincs tudomásuk ilyen megállapodás létezéséről.
S a legújabb őrülete, hogy zavarják el a palesztinokat Gázából, majd ott az USA fog hoteleket felhúzni, az lesz a Közel Kelet riviérája, mert az a tengerparti terület túl értékes ahhoz, hogy a palesztinok ott éljenek. Ezt mondja az Egyesült Államok elnöke. S nem, nem lejáratós fake news, mert normális ember ilyet nem mond, egy államelnök pedig végképp nem. Trump minden további nélkül és minden kontroll és gondolkodás nélkül belemond egy ilyen dolgot a kamerákba. Komolyan, még úgy sem akarod elhinni, hogy a saját szemeddel látod.
Azért írtam erről, mert úgy érzem, hogy ez a téma különösen fontos és aktuális. Szeretném megosztani a gondolataimat, tapasztalataimat, és talán új nézőpontokat is ajánlani, amelyek segíthetnek másoknak jobban megérteni a helyzetet. Az írás számomra nem csupán információátadás, hanem lehetőség arra, hogy párbeszédet indítsak, és inspiráljam az olvasókat a saját véleményük kifejezésére.
Mert fontos tudnod róla, hogy milyen kiszámíthatatlan és nem túl okos ember vezeti a világ legerősebb nemzetét. Ha ezt az ütemet továbbra is tartja, nagyon nagy veszélyben van a világgazdaság. Ezt érdemes figyelembe venned a befektetéseid tervezése során.