Az Európa-liga történetében eddig 13 klubot sújtott eltiltással az UEFA.

Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) felelős a nemzetközi szintű klub- és válogatott versenyek lebonyolításáért, beleértve a Bajnokok Ligáját, az Európa Ligát, a Konferencia Ligát, valamint az Európa-bajnokságokat. E szervezetek által a kontinens legjobb futballcsapatai és válogatottjai mérkőznek meg egymással, gazdagítva ezzel a foci világát.
Az utóbbi évtizedek során azonban többször is előfordult, hogy az UEFA úgy határozott, egyes klubokat kizár a versenyeiből, amennyiben azok különféle szabályokat sértettek meg.
Az Európa-liga, amely a Bajnokok Ligája mögött áll a rangsorban, szintén nem mentes a hasonló jellegű eseményektől.
A hazai sportfogadás világában számos tényező befolyásolja a játékosok döntéseit, és az egyik legmeghatározóbb ezek közül a múltbéli botrányok. 2013-ban a török Beşiktaş egyéves eltiltásban részesült, míg a másik jelentős klub, a Fenerbahçe, két évre zárta ki magát a versenyekből a bundázás vádja miatt. Ezek az események nem csupán a hazai sportágakat rázkódtatták meg, hanem az európai színtéren is komoly hullámokat vertek, hiszen a szabálytalanságok következményei messzemenően érintették a csapatok versenyképességét és hírnevét.
Pénzügyi anomáliák és eltérések
A pénzügyi problémák számos klub számára komoly következményekkel jártak. Például az AC Milan a 2019/20-as idényben nem vehetett részt az Európa-ligában, mivel megsértette a pénzügyi fair play szabályokat. Hasonló sorsra jutott a spanyol Málaga is, amely 2013/14-es szezonban fizetési elmaradások miatt két évre szóló eltiltást kapott, ám végül a második évet felfüggesztették.
Játékosjogosultság és egyéb szabályszegések
Szabálytalan játékosfelvétel miatt a svájci FC Sion esett ki 2011/12-ben, amikor olyan labdarúgókat szerepeltettek, akik átigazolási tilalom alatt érkeztek, így a Celtic visszakerült a versenybe. A szerb Partizan Belgrádot 2017-ben három évre tiltották el a Bajnokok Ligája és Európa-liga részvételétől tartozások miatt, de ezt a büntetést később visszavonták, amikor a klub igazolta az adósságok rendezését.
Persze, íme egy egyedi változat: **Alternatív korlátozások**
A skót Rangers futballklub 2013/14-es idényében nem vehetett részt az európai kupákban, mivel nem tudta megfelelni az UEFA pénzügyi jelentési előírásainak. Ugyanebben az évben a román Rapid Bukarestet egy évre eltiltották a nemzetközi szerepléstől, és pénzbírságot is kiszabtak rájuk. Ezzel párhuzamosan a Steaua Bukarestet felfüggesztett eltiltással sújtották, miután bundázási vádakkal kellett szembenézniük.
Az egyik legsúlyosabb büntetést az albán Skënderbeu kapta 2018-ban: 10 évre tiltották el minden UEFA-versenytől, és egymillió eurós bírságot is kiszabtak rájuk, miután a CAS megállapította, hogy a klub bundázásban vett részt hazai és nemzetközi mérkőzéseken egyaránt.