Az előzetes exit pollok alapján a konzervatív CDU került ki győztesként a német választásokból, míg az AfD jelentős támogatottságot mutatva 20 százalékos arányt ért el.


A szavazóhelyiségek bezárását követően nyilvánosságra hozott exit pollok szerint a konzervatív Kereszténydemokrata Néppárt (CDU) nyerte a német választást. A második a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) lett, Olaf Scholz kancellár pártja, a Szociáldemokrata Párt (SPD) pedig csak a harmadik helyen végzett.

Az ARD és a ZDF közszolgálati tévécsatornák exit polljai szerint a várható sorrend a következőképpen alakul:

A parlamentbe az 5 százalékot elérő pártok jutnak be. Kivétel, ha egy párt 3 egyéni mandátumot szerez. Akkor 5 százalék alatti listás eredménnyel is bejut a parlamentbe.

A hivatalos eredmények közzététele éjfél utánra várható. Noha a német exit pollok általában megbízhatónak bizonyulnak, előfordulhatnak apró eltérések a hivatalos adatokkal összevetve. Ennek következtében a végleges mandátumszámok csak az eredmények hivatalos bejelentése után válnak egyértelművé.

A választásokon való részvétel jelenleg körülbelül 83 százalékos, ami valamivel meghaladja a 2021-es adatokat. Azonban az 1972-es választás során elért lenyűgöző, 91,9 százalékos részvételi aránytól még mindig távol állunk.

A kormányalakítás lehetőségeivel Friedrich Merz, a CDU elnöke áll először szemben. Mivel pártja nem rendelkezik önálló parlamenti többséggel, elengedhetetlen, hogy koalíciós partnereket találjon. Merz a kampány során kifejezetten elutasította az AfD-vel való együttműködést, míg a Linke számára túlzottan radikálisnak bizonyul. Így a legvalószínűbb, hogy az SPD-vel és a Zöldekkel folytat majd tárgyalásokat. Alternatívaként a liberális FDP is szóba jöhet, de ehhez a pártnak először is el kell érnie az 5 százalékos bejutási küszöböt.

A következő ciklusban a német parlament létszáma 630 főre emelkedik, ami azt jelenti, hogy a kancellár megválasztásához 316 képviselő támogatására lesz szükség.

Az exit pollok alapján úgy tűnik, hogy az AfD a legjobb választási teljesítményét érheti el a története során. Eddig Németországot sikerült megóvni a szélsőséges pártok térnyerésétől, amely tendencia más európai és globális szinten már érezhető. Amennyiben a hivatalos eredmények is megerősítik, hogy az AfD eléri a 20 százalék körüli támogatottságot, úgy Németország is csatlakozik a populista hullámhoz.

Related posts