Az Egyesült Államok szankciókat léptetett életbe orosz és iráni csoportokkal szemben, miután aggályok merültek fel a 2024-es választásokba való beavatkozásukkal kapcsolatban.
A bejelentés alapján büntetőintézkedés hatálya alá került az iráni Forradalmi Gárda egyik alárendelt szervezete, az úgynevezett Kognitív Tervezés-előállítási Központ (Cognitive Design Production Center), valamint a moszkvai székhelyű Geopolitikai Tudásközpont (Center for Geopolitical Expertise) és igazgatója Valerij Korovin.
Az érintettek az amerikai indoklás szerint arra törekedtek, hogy társadalmi feszültséget szítsanak és aláássák a választási intézményeket az Egyesült Államok 2024-es általános választásainak idején.
Az amerikai pénzügyminisztérium hétfőn arról számolt be, hogy kínai hackereknek egy külső szoftverszolgáltatón keresztül sikerült feltörniük több, a minisztériumhoz tartozó számítógépes munkaállomást, valamint hozzáférni nem minősített iratokhoz.
A minisztérium egy hivatalos levél keretében tájékoztatta az amerikai Kongresszus képviselőit, hangsúlyozva, hogy az esetet "komoly kiberbiztonsági incidensként" értékeli. Ugyanakkor megnyugtatták a törvényhozókat, hogy jelenleg nincsenek arra utaló jelek, hogy a fenyegetés forrásai továbbra is hozzáféréssel bírnának a pénzügyminisztérium adatbázisához.
Jelenleg még nem áll rendelkezésre információ arról, hogy a szövetségi kormány számítógépes rendszerét ért kibertámadás során pontosan hány munkaállomást érintettek, illetve a hackerek milyen típusú dokumentumokhoz jutottak hozzá.
A kínai külügyminisztérium szóvivője közleményben reagált, és tagadta, hogy a pekingi kormányzatnak bármi köze lenne az esethez. Mao Ning azt hangoztatta, hogy kormánya következetesen ellenzi a hackertevékenység mindenfajta formáját, és ennél is határozottabban ellenzi hamis információk politikai alapú terjesztését Kínával szemben.