Befagyott tárgyalások: Brüsszel csalódott, a magyar kormány továbbra is távol áll az EU-s források felszabadításától.


A kohéziós pénzek újabb kiszabadítása helyett Magyarország 2024 végére több mint 1,1 milliárd eurónyi uniós forrástól eshet el, mivel a jogállamisági eljárások és a kondicionalitási mechanizmus által elrendelt zárolások továbbra is érvényben vannak. Az ország 2022 óta nem fér hozzá teljes kohéziós keretéhez, és az Európai Bizottság által támasztott követelmények teljesítése lassan halad. Bár a kormány próbálkozott oktatási reformokkal és igazságügyi változtatásokkal, hogy részben felszabadítsa a forrásokat, a tárgyalások azóta megakadtak. Az Erasmus-program körüli viták és a közérdekű vagyonkezelő alapítványok szabályozásának kérdései tovább bonyolítják a helyzetet. Így egyre valószínűbb, hogy 2025-re újabb milliárdok válnak elveszetté, miközben a helyreállítási alap forrásaival kapcsolatos jogvesztő határidők is közelednek.

Már több mint két éve, 2022. december 15. óta Magyarország nem fér hozzá a teljes kohéziós keretéhez. Ennek egyik fő oka, hogy az Európai Bizottság nem tartotta kielégítőnek a szükséges horizontális feljogosító feltételek teljesítését, amelyek a uniós források biztonságát hivatottak garantálni. Továbbá, az Európai Tanács határozata értelmében három uniós támogatási alap forrásainak 55%-át befagyasztották a jogállamisági eljárás keretében, amely különböző reformokat követelt meg a jogi keretek, a korrupcióellenesség, az átláthatóság, valamint az összeférhetetlenség kezelésére.

Tavaly decemberben, az igazságügyi reform sikeres végrehajtásának köszönhetően, 10,2 milliárd eurónyi uniós támogatás vált elérhetővé a 21,7 milliárd eurós keretből.

Bár ekkor felcsillant a remény, hogy 2024-re véget érhetnek az eljárások, és újabb eurómilliárdok nyílhatnak meg, végül...

Related posts