A lakásbérlők türelme végleg elfogyott.


Nem éppen rózsás a helyzete annak, aki az utóbbi hónapokban bérlakást keresett, hiszen ahogy Rácz Gyula László, a Balla Ingatlan XVIII. kerületi irodájának szakmai vezetője is megjegyezte, a piac "horrorárakkal" szembesíti az érdeklődőket. Budapesten az 50-60 négyzetméteres lakások bérleti díja átlagosan 250 ezer forint környékén mozog, míg a 40 négyzetméteresek esetében ez 180 ezer forintot is elérheti.

Dél-Pesten még a legkisebb, egyszobás panellakásoknál is 150-160 ezer forint volt az induló havi bérleti díj, míg a másfél szobásoknál 150-180 ezer forint. Az egy plusz két félszobásokat 190-225 ezer forint között, míg a 60 négyzetméternél nagyobb paneleket 210-250 ezer forint közötti havi összegért lehetett kivenni. Az persze megfigyelhető volt a tavalyi évben, hogy a 200 ezer forint alatti bérleti díjért kiadó ingatlanokra számottevően nagyobb volt a kereslet, mint a 200 ezer forint felettiekre - tette hozzá a szakértő.

A belvárosi VI. kerületben az Airbnb-szabályozás egyértelműen érezteti hatását. Garaba Gergely, a Balla Ingatlan szakmai vezetője, aki a VI., VII., VIII. és IX. kerületek ingatlanpiacát figyelemmel kíséri, úgy véli, hogy az új szabályozások következtében nőhet a hosszú távra kiadott lakások száma. Ez akár a bérleti díjak csökkenéséhez is vezethet. Az utóbbi hónapokban a bérleti díjak a belső kerületekben átlagosan 180-400 ezer forint között mozogtak, és a piaci trendek figyelembevételével a jövőbeli változások izgalmas lehetőségeket rejthetnek magukban.

Balla Frigyes, a Balla Ingatlan IV. és XV. kerületi irodájának szakmai vezetője kiemelte, hogy 2024 végére a két kerületben az átlagos havi bérleti díjak 180-200 ezer forint között mozogtak, míg a belépő ár 150 ezer forint körül alakult. Balla Frigyes hangsúlyozta, hogy ezekben a kerületekben önálló ingatlan bérlésére ennél kedvezőbb áron nem volt lehetőség.

Sebestyén Tamás, a Balla Ingatlan XIV. és XVI. kerületi irodájának szakmai vezetője kiemelte, hogy az ingatlanpiacra gyakorolt hatások szempontjából rendkívül fontos tényező a bérleti díjak változása. Kifejtette, hogy a növekvő bérleti díjak esetén felmerül a kérdés: vajon a bérleti piac képes-e elviselni egy újabb 10-20 százalékos áremelkedést? Vagyis, az eddig "belépő szintnek" tekintett 150-160 ezer forintos havi bérleti díjért kiadott ingatlanok esetében reális lehet-e, hogy a havi díj 170-180 ezer forintra emelkedjen.

Magyarázata szerint, ha a bérleti piacon nem lehet ilyen mértékben árat emelni, az az eladó ingatlanok piacán is behatárolja az áremelkedést. A szakértő arra is rámutatott, hogy jelenleg is vannak olyan, jelentősen túlárazott bérlakások a piacon, melyeket nem tud kiadni a tulajdonosuk, csak ha mérsékli a bérleti díjat, így viszont akár hónapokat is üresen áll a lakása.

Related posts