A legutolsó napon is szilárd és megbízható az orosz gázszállítás Ukrajnán keresztül az Európai Unió felé.


Ez azt jelenti, hogy a holnap lejáró orosz-ukrán gáztranzit szerződés utolsó napján is betonstabilan ugyanannyi gázmennyiséget terveznek küldeni az oroszok az EU felé, mint amennyit az elmúlt hónapokban mindig is szállítottak.

Az a kérdés, hogy mi következik ezután, hiszen hivatalosan az orosz területen, a szudzsai mérőállomáson nem zajlik mérés. Ez a helyzet továbbra is az ukrán fennhatóság alá tartozik, így az orosz fél a határtól befelé eső legutolsó mérési ponton rögzíti a küldött gáz mennyiségét. Ezzel párhuzamosan az ukránok is a határtól befelé eső legközelebbi mérési pontot használják, és az így kapott adatokat összevetik, ami eddig az elszámolás alapját képezte. Ha azonban január 1-jétől tényleg leállna az orosz gázszállítás Ukrajna felé, és az ukrán tranzitcég valóban visszautasítaná az orosz gáz továbbítását, akkor...

Ahogy azt a várakozások jelezték, az oroszok számára évtizedeken át kulcsfontosságú gázszállítási útvonalak az EU irányába véglegesen megszűnnek.

Lehetséges, hogy ez az állapot néhány hétig tartósan fennmarad, majd az orosz ortodox karácsony és újév után, január közepén váratlanul beindulnak az események. Elképzelhető, hogy az orosz fél olyan ajánlatokat tesz, amelyek az ukránok számára is elfogadhatóak, akár hallgatólagosan. Ha ez a forgatókönyv valóra válik, akkor a téli hónapok folyamán vagy a tavasz beköszöntével újra elindulhat az ukrán gáztranzit, esetleg valamilyen alternatív útvonalon.

Lehetséges, hogy a közelmúltban tapasztalt, szlovák oldalról érkező fokozott fenyegetések is szerepet játszanak ebben a helyzetben. Azt állítják, hogy leállítják az áramexportot Ukrajna irányába, ha nem folytatódik az orosz gáztranzit az ukrán területen. Ez a nyomás talán arra ösztönzi az ukrán felet, hogy rugalmasabb álláspontot képviseljen, és lehetőséget teremtsen arra, hogy a szlovák SPP-n keresztül ismét elinduljon a gázszállítás az Európai Unió felé.

Related posts