Bóka János: Nem azért csatlakoztunk az Európai Unióhoz, hogy elengedjük nemzeti értékeinket egy föderalista elképzelés kedvéért.


Az NKE, a Waclaw Felczak Alapítvány és a Club Europa Karpat Alapítvány közös szervezésében megvalósult nyári egyetemen, amely a visegrádi csoport országaiból érkező, a nemzetközi kapcsolatok és diplomácia iránt elkötelezett tehetséges hallgatókat célozza meg, a miniszter kiemelte: politikai nézőpontból az európai integráció egyik mintaképét az 1950-ben bevezetett Robert Schumann-modell jelenti. Ez a modell a német-francia megbékélésre alapozva, a francia-német dominancia által kívánja egyesíteni a kontinenst. Ezzel szemben mi, közép-európaiak, a 2004-es EU-csatlakozásunkkal azt a célt tűztük ki, hogy újraegyesítsük Európát, és saját nézőpontjaink figyelembevételével formáljuk az európai életet meghatározó jogalkotást.

Bóka János szerint eltérnek Közép-Európa történelmi tapasztalatai a nyugat-európaitól: a nyugati, második világháborús tapasztalat szerint a nacionalizmus háborúkhoz vezet, a közép-európai megközelítésben viszont a nemzeti érzés és a nemzetállam olyan pozitív fogalmak, amelyek az országok túlélését biztosították a diktatúrával szemben, ezért a 21. században is igényt tartanak a függetlenségünk megőrzésére. A miniszter szerint a nyugati, új politikai baloldal találta ki és erősítette fel a demokráciát - vagy több Európát ellentétpárt; majd az 1968-as események áramlatában fokozatosan szállta meg a közéleti- és szakmai intézményrendszert az olasz kommunista teoretikus, Antonio Gramsci alapvetésének megfelelően. Példaként

Hozzátette, hogy éppen ezért tekinti fontosnak és továbbra is életképesnek a V4-országok együttműködését, amit visszatekintve az EU eddigi legsikeresebb lobbicsoportjának nevezett. Úgy látja, hogy a V4, a tagországai között fennálló nézeteltérések ellenére is fontos szerepet játszhat még abban, hogy jobban érvényesíthessék érdekeiket. A V4 Diplomáciai Akadémia hétfőn megnyitott nyári egyeteme változatos programot kínál a résztvevőknek, akik előadásokon, szakmai műhelymunkában és olyan panelbeszélgetéseken vehetnek részt, amelyek a régió aktuális geopolitikai és gazdasági helyzetére, illetve a V4 jövőjére és a visegrádi országok közötti diplomáciai kapcsolatokra fókuszálnak.

Related posts