Bólya Boglárka: A magyar polgárok alapvető joga, hogy átlátható információt kapjanak arról, milyen célokra fordították a civil szervezetek az Európai Uniótól érkező támogatásokat.

A magyar emberek jogos igénye az, hogy tudják, mire költötték el a civil szervezetek azokat a hatalmas mértékű forrásokat, amelyeket az Európai Uniótól kaptak - jelentette ki az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszteri biztosa Brüsszelben csütörtökön.
Bólya Boglárka, aki Brüsszelben tárgyalt az Európai Bizottság illetékeseivel, az uniós intézmények által támogatott civil szervezetek finanszírozásának átláthatóságáról, az MTI-nek adott interjújában kiemelte: a magyar állampolgárok jogos elvárása, hogy tisztában legyenek azzal, hogyan kerülnek felhasználásra az uniós források, és hogy ez összhangban áll-e a kitűzött, legitim célokkal.
Közölte, az elmúlt hetekben "sorra buktak ki a csontvázak a szekrényből". Előző héten az unió környezetvédelmi és éghajlat-politikáját támogató LIFE-programmal kapcsolatosan ismerte be az Európai Bizottság, hogy bizonyos
Ezen a héten az Európai Számvevőszék új jelentése megerősítette a magyar kormány régóta hangoztatott állításait. A dokumentum különösen hangsúlyozta a civil szervezetek támogatásának átláthatósági problémáit, amelyek a vonatkozó adatbázisokban tapasztalható hiányosságokra világítanak rá.
„A közelmúltban az Európai Bizottság által tett beismerés, valamint az Európai Számvevőszék legfrissebb jelentése összhangban áll a magyar kormány álláspontjával, amely szerint sürgető szükség van a nagyobb átláthatóságra. Ennek hátterében áll, hogy egyes civil szervezetek uniós forrásokból nem megfelelő lobbitevékenységet folytattak” – tette hozzá a miniszteri biztos, aki egy új kutatásra hivatkozva kifejtette:
Politikai színtéren megjelenő szereplők, akik aktívan részt vettek a közélet alakításában.
A magyar kormány által feltett kérdésre, miszerint milyen lépéseket tervez az Európai Bizottság az Egyesült Államok fejlesztési ügynöksége (USAID) korábbi támogatásainak megszűnésével keletkezett űr betöltésére, a bizottság továbbra is hallgat. Jelenleg Európa-szerte több mint 300 civil szervezet sürgeti, hogy az uniós CERV-program keretében, amely a jogok és értékek védelmét és előmozdítását hivatott szolgálni, jelentősebb forrásokat biztosítsanak számukra. Ezen kívül a szervezetek arra is figyelmeztetnek, hogy a helyzet sürgető, és sürgős intézkedések szükségesek a demokratikus értékek megőrzése érdekében.
A magyar kormány világosan kifejezte véleményét: elengedhetetlen, hogy Európában véget vessünk annak a politikai korrupciónak, amelyet az amerikai kormány, Donald Trump vezetésével, napvilágra hozott - nyilatkozta Bólya Boglárka.
A miniszteri biztos arról tájékoztatott továbbá, hogy
Az a célunk, hogy alaposan feltárjuk és megvizsgáljuk az Európai Unión belül jelentkező olyan visszaéléseket, amelyek veszélyeztetik a demokratikus jogokat és a jogállamiság alapelveit.
Szavai szerint a bizottság létrehozásának aktualitását az adja, hogy Brüsszelben immár évek óta azon dolgoznak, hogy a fősodorral szembehelyezkedő jobboldali, szuverenista, konzervatív kormányokat ellehetetlenítsék. Eközben a kettős mérce olyan mértékű, hogy Brüsszelben mindenki hallgat arról, hogy
A bizottság, amely munkáját a jogállamiság lengyelországi lebontásának feltárásával kezdi, ezeket a visszaéléseket fogja kivizsgálni és bemutatni a nyilvánosságnak - tette hozzá nyilatkozatában az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszteri biztosa.