Brüsszeli fordulat: elhalasztották a Moszkvától való energiafüggetlenség tervének ismertetését.


A Politico csalódást okozott azoknak, akik izgatottan várták Dan Jorgensen energiaügyi biztos jelentését, amely a Moszkvától való függetlenedés tervét hivatott bemutatni a kijelölt határidő lejártával. Legutóbb a Guardian brit lap számolt be egy kutatóintézet által végzett felmérésről, amely azt mutatja, hogy a háború harmadik évében az Európai Unió több pénzt költ az orosz olajra és gázra, mint amennyit Ukrajnának nyújtott anyagi támogatásként.

A Politico csalódást okozott mindazok számára, akik izgatottan várták Dan Jorgensen energiaügyi biztos jelentését, amelyben a Moszkvától való függetlenség elérésére tett javaslatait mutatta volna be. A Guardian brit napilap nemrégiben egy kutatóintézet felmérésének eredményeit tette közzé, amely szerint:

Az Európai Unió felfüggeszti egy régóta várt javaslat közzétételét, amelynek célja a Moszkvától való fosszilis tüzelőanyagok és nukleáris technológiák függőségének megszüntetése - számolt be erről az amerikai Politico brüsszeli kiadása. A lap szerint a döntés hátterében az áll, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke próbálja rendezni a viszonyokat Oroszországgal, és saját békeelképzelését kívánja rákényszeríteni Ukrajnára.

Bár Dan Jorgensen energiaügyi biztos határozottan ígérte, hogy megbízatásának első 100 napjában konkrét javaslatokat fogalmaz meg az orosz olaj-, gáz- és nukleáris üzemanyagok uniós energiarendszerekből való eltávolítására, úgy tűnik, hogy ez a határidő késlekedni fog - értesül a Politico.

A lap által "régóta várt javaslatként" emlegetett tervezet célja, hogy véget vessen Moszkva fosszilis tüzelőanyagoktól és nukleáris technológiától való függőségének. A lap, egy névtelenséget kérő magas rangú uniós tisztviselőre hivatkozva, megnyugtatja olvasóit, hogy az orosz energiától való függőség csökkentésére irányuló lépések már a tervezési fázisban vannak.

"Elengedhetetlen, hogy emlékezzünk arra, miszerint az Oroszországtól való függetlenedésünk nem lett volna lehetséges az Egyesült Államokból érkező energia támogatása nélkül" - hangsúlyozta Jorgensen a Politicónak adott decemberi interjúban. "Valóban a szövetségeseink voltak, és természetesen bízom benne, hogy a jövőben is megőrizzük ezt a kapcsolatot" - tette hozzá az EU-biztos, anélkül, hogy pontosan kifejtette volna, hogy a drágább amerikai energiaforrások mennyire befolyásolják a függetlenségünket.

A Guardian brit lap legutóbbi cikkében arról számolt be, hogy az Európai Unió évente több pénzügyi forrást irányoz elő orosz fosszilis tüzelőanyagok importjára, mint amennyit Ukrajnának nyújt. Ezt a megállapítást a Centre for Research on Energy and Clean Air (Crea) kutatóintézet friss jelentése támasztja alá.

A háború harmadik esztendejében...

annak ellenére, hogy jelenleg is folynak erőfeszítések a kontinensnek a Vlagyimir Putyin háborús kasszáját finanszírozó üzemanyagoktól való függőségének megszüntetésére - írja a Guardian, ismertetve a Crea adatait.

Ez a szám 16,7%-kal haladja meg a 18,7 milliárd eurót, amelyet az Európai Unió 2024-es pénzügyi keretéből Ukrajnának szánt támogatásként - állapítja meg a Kieli Világgazdasági Intézet (IfW Kiel) legfrissebb nyomon követési jelentése.

Oroszország globális fosszilis tüzelőanyag-bevételei az invázió harmadik évében meghaladták a 242 milliárd eurót. Az ukrajnai konfliktus 2022 februári kezdetétől számítva ez a szám összesen már 847 milliárd euróra rúg, ahogy azt a Crea által végzett felmérés bemutatja.

Az invázió harmadik évében Oroszország pozíciója a globális piacokon tovább erősödött. A fosszilis tüzelőanyagok legnagyobb vásárlói, köztük Kína (78 milliárd euró), India (49 milliárd euró) és Törökország (34 milliárd euró), együttvéve az orosz fosszilis szektor bevételeinek 74%-át generálták. Ezen időszak alatt India és Törökország Oroszországból történő importja jelentős növekedést mutatott, 8, illetve 6 százalékos emelkedéssel az előző év hasonló időszakához képest.

Eközben, a különféle szankciók ellenére, az EU-tagállamok az invázió harmadik évében 7 milliárd eurót fordítottak orosz LNG vásárlására. Ezzel párhuzamosan az éves szinten felhasznált energiahordozók mennyisége 9 százalékkal emelkedett.

A Crea februári jelentése alapján a nyersolajból előállított olajtermékek behozatala Oroszország számára körülbelül 4 milliárd eurós adóbevételt hozott.

Related posts