"Bukott lélek utolsó percei" - egy húr elszakadt, mikor Orbán Viktor nekirontott a Tisza Pártnak.

Orbán Viktor péntek reggeli rádióinterjújában konkrétan megnevezett egy politikust a Tisza Párt köreiből, ami jelentős reakciókat generált az Mfor Facebook-oldalán. A felhasználók hevesen kifejezték nemtetszésüket a kormányzati intézkedések és a miniszterelnök politikája iránt. Eközben a Privátbankár portálon a csádi magyar katonai attasé tragikus halála, valamint a magyar misszióval kapcsolatos kiadások is élénk vitákat váltottak ki a kommentelők körében.
A héten nem csupán Donald Trump vámháborúja dominálta a híreket, hanem a belpolitikában is bőven akadtak izgalmas fejlemények, amelyek a kommentelőink figyelmét is felkeltették. A "Beszóltam a Facebookon" című rovatunkban minden héten visszatekintünk arra, hogy mely Facebook-posztjaink generálták a legtöbb hozzászólást, vagyis mely cikkeink váltották ki a legnagyobb érdeklődést olvasóink körében. Ezen a héten különösen világos eredményt kaptunk.
Orbán Viktor miniszterelnök, aki általában kerülni szokta a konkrét pártok említését, péntek reggeli rádióinterjújában, amelyet az állami médiának adott, ezúttal név szerint hivatkozott a Tisza Pártra. Ezzel a lépéssel számos olvasónkat arra ösztönözte, hogy kifejtsék véleményüket az Mfor Facebook-oldalán.
Az ügy hátterében álló események szerint a Tisza EP-képviselője, Kollár Kinga a Költségvetési Ellenőrzési Bizottság hétfői ülésén a jogállamiság kondicionalitási eljárásának hatékonyságáról beszélve hangsúlyozta, hogy "Magyarként kötelességem megemlíteni, mennyire eredményesnek bizonyult a jogállamisági mechanizmus. Körülbelül 21 milliárd eurós forrást felfüggesztettek, és sajnos már több mint 1 milliárd eurót elveszítettek a magyar állampolgárok. Ez jelentősen érinti a magyar állam működését, hiszen ezáltal nem képes megfelelően beruházni az infrastruktúrába, támogatni a hazai gazdaság fejlődését, és még az alapvető szociális szolgáltatások biztosításában is akadályoztatva van az állam." Kollár emlékeztetett arra is, hogy a helyreállítási alap forrásai lehetőséget adtak volna 50 kórház felújítására is.
Kollár megjegyezte, hogy "nem kétséges, a kondicionalitási szabályozás jelentős hatással volt a magyar emberek mindennapjaira. Politikai szempontból azonban nem vagyok ennyire meggyőződve erről, hiszen a folyamat a társadalom radikális polarizációjához vezetett. A Fidesz és a magyar kormány még mindig kihasználja ezt a helyzetet saját belpolitikai céljaik érdekében, és azt hangoztatják, hogy a Bizottság kettős mércét alkalmazva vonja meg a támogatásokat, mondván, hogy politikai motivációk állnak a háttérben. Azonban van egy pozitív aspektusa is a helyzetnek: a magyarok csökkenő életszínvonala erősíti az ellenzéki pártokat. Éppen ezért, a 2026-os választásra optimistán tekintek."
A kormányközeli lapok már csütörtökön a címlapokon hozták a szavait, aznap este pedig a miniszterelnök is arról posztolt, hogy Kollárnak el kell tűnnie a közéletből. A témát péntek reggel, rögtön a szokásos interjú elején fejtette ki jobban. A kormányfő szerint a Tisza politikusa "nyers beismerést" tett arról, hogy nem Magyarországért dolgozik:
"Nem csupán hogy nem érzik a szégyenérzetet, amiért a saját hazájuk ellen tevékenykednek, hanem kifejezetten büszkék is erre, sőt, ez a fő törekvésük."
Felidézte Gyurcsány Ferenc híres őszödi beszédét is: "Amikor azt mondta, hogy hazudtunk reggel, éjjel és este, az már önmagában is sokkoló volt. Most pedig azt hallhatjuk, hogy helyesnek tartják, ha valaki Brüsszelben a saját hazája érdekei ellen lép fel."
Hozzátette: "Ez az a különleges pillanat, amikor a föld szinte megnyílik az ember lábainak nyomán."
"Már senki sem veszi komolyan" - írta Zsuzsanna, vélhetően a miniszterelnökre célozva, Anita pedig személyes példával illusztrálta elégedetlenségét: "Nekem a Fidesz miatt nyílik meg a talaj a lábam alatt már tizenöt éve."
"Hatvanpuszta mélyén" – jegyezte meg Gábor, utalva az Orbán-család által fenntartott, sokak által majorságként emlegetett komplexumra.
Egy hölgy - akinek keresztnevét sajnos nem tudjuk, teljes nevét pedig nem szeretnénk közölni - hosszabban fogalmazta meg véleményét: "Nem a Tisza Párt uralkodik tizenöt éve Magyarországon, hanem Orbán Viktor és kormánya. Orbán Viktor három éve Magyarországon egyedülálló módon hoz döntést mindenben. Miért nem lehet belépni az Európai Ügyészségbe? Minden gond megoldódna. A Tisza Párt tevékenységét nem kellene kritizálni, mivel anno Orbán Viktor miniszterelnökként is ugyanúgy Magyarország ellen szavazott az EU-ban, mint fideszes képviselő. Az internet nem felejt. Szeretnék normális körülmények között élni: normális egészségügyi ellátást, normális nyugdíjemelést, normális oktatást. A magyarok a pénzüket ne külföldre vigyék, hanem itthon építsenek belőle. Amit tizenöt éve szétrombolt, azt helyre lehetett volna hozni. Az országnak nem kocsmára van szüksége, hanem élhetőbb környezetre - minden városban és faluban."
János ezt így fogalmazta meg: "A bukott lélek utolsó órái."
A Privátbankár Facebook-oldalán is pörögtek a hozzászólások. Az Mfor írta meg, hogy lezárult a tavaly októberben Csádban elhunyt magyar katonai attasé, Vékás-Kovács Imre halálának vizsgálata, a Honvédelmi Minisztérium szerint természetes halált halt. Utódját hivatalosan továbbra sem nevezték meg, bár az új attasé február 25-én bemutatkozott Mahamat Idris Deby államfőnek. A magyar csapat kivonásáról szóló hírt a minisztérium cáfolta. A teljes cikket itt olvashatja el:
"Mit keresnek ott magyar katonák? Jó a Gazsit tudjuk, de a többi..." - vetette fel János, vélhetően arra célozva, hogy Orbán Gáspár, Orbán Viktor miniszterelnök fia érdekes módon bukkant fel Csádban. A Magyar Honvédség csádi missziójáról korábban a Privátbankár állandó szerzője, Káncz Csaba geopolitikai szakértő írt.
"Úgy vélem, hogy senki sem ismeretlen ezzel a témával... Valaki, akit távoli vidékekre kellett elbocsátani" - mondta női olvasónk, akinek keresztneve szintén rejtély maradt. A homályos utalások sajnos nem segítenek a részletek tisztázásában, ezért azt sem tudtuk meg, mire pontosan céloz.
Gábor hozzászólásának első része sajnos annyira színes nyelvezetű, hogy nem tudjuk idézni, de a második része így hangzik: "Ami érdekel viszont, mennyibe kerül ez nekünk, és ti mikor mentek már a Csádba?!" Ha ez nekünk szólt, sajnos nem tervezzük, hogy részt veszünk, de a csádi bevetésről korábban mi is megosztottunk információkat: