Csehország és Szlovákia szomszédos országok, bár jelenleg éppen ellentétes irányba néznek.
Jan Lipavsky cseh külügyminiszter figyelmeztetett, hogy Ukrajna területi integritásának megsértése komoly következményekkel járhat. Ezt egy pénteki interjú során nyilatkozta, amelyet a Mladá Fronta Dnes című független cseh lapnak adott.
A tárcavezető szerint az orosz álláspont, hogy a Nyugatnak el kellene ismernie a Krím félsziget és más ukrán területek Oroszországhoz csatolását, "lényegében Pandora-szelencéjének felnyitását eredményezné", írja a Portfolio.
Ez pontosan az a müncheni forgatókönyv, amely 1938-ban nemhogy nem akadályozta meg a második világháborút, hanem éppen ellenkezőleg, annak a kitöréséhez vezetett. Ez az, amitől valóban óvni szeretnék
A miniszter így nyilatkozott: a frissen megválasztott amerikai államfő azon állítására reagálva, miszerint 24 órán belül befejezi az ukrajnai konfliktust, kifejtette, hogy osztja ezt a véleményt. Hangsúlyozta, hogy a béke eléréséhez szükséges erő alkalmazása elengedhetetlen, mivel Vlagyimir Putyin orosz elnök csakis az erőt képes komolyan venni.
A cseh politikai vezetés és Szlovákia kapcsolatai mostanában különös figyelmet kaptak, hiszen az utóbbi időszakban egyre inkább hűvösnek tűnnek. Csehország és Szlovákia történelmileg szoros kapcsolatban állnak egymással, azonban jelenleg úgy tűnik, mintha háttal fordultak volna egymásnak: míg az egyik ország a Nyugat felé orientálódik, a másik a Kelet irányába néz.
Példaként említette, hogy mandátuma alatt már három alkalommal folytatott megbeszélést az amerikai külügyminiszterrel, míg szlovák kollégája, Juraj Blanár Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel találkozott ugyancsak háromszor. Ennek ellenére meggyőződése, hogy a szlovák féllel a jövőben is minden szinten szükséges a párbeszéd folytatása.