Deák Dániel: A mezőgazdaság háttérbe szorul, míg Ukrajna előnyhöz jut A mezőgazdasági szektor most különösen nehéz időszakon megy keresztül, míg Ukrajna a helyzetből profitál. Az agrárium nemcsak gazdasági kihívásokkal néz szembe, hanem a versenyképesség


"Kiszivárgott Ursula von der Leyen költségvetési terve, amely jelentősen növelné a tagállami hozzájárulásokat, emellett még több pénzt adna Ukrajnának, miközben az európai gazdáktól és mezőgazdaságtól elvenne. 5 pontban a lényeg:

1. TÖBB PÉNZT KELLENE BEFIZETNI: Ursula von der Leyen egy ambiciózus javaslattal állt elő a 2028-tól kezdődő hétéves időszak központi költségvetésére, amelynek keretösszege 1717 milliárd euróra rúgna. Ez a szám jelentősen meghaladja az előző ciklus 1200 milliárdos keretét. Az EU ezt a megnövekedett költségvetést a tagállamok, azaz az európai adófizetők fokozódó hozzájárulásaiból kívánja fedezni.

**Mezőgazdaság: Vesztesek és Nyertesek - Ukrajna Előnyére** A javasolt reformok keretében a hagyományos uniós finanszírozási források, mint például a mezőgazdaság és a regionális fejlesztés, jelentős átcsoportosításon mennének keresztül. Ezzel párhuzamosan, az unió célkitűzései között szerepel, hogy 190 milliárd eurót a "Globális Európa" programra fordítanak, amely a szomszédos országok támogatását célozza meg. Emellett Ukrajna számára is külön forrásokat biztosítanának: a költségvetésen kívüli alapból 88 milliárd euró állna rendelkezésre, ezzel is erősítve az ország helyzetét a nemzetközi porondon.

3. ORBÁN VIKTOR KÉSZÜL A VÁLASZLÉPÉSRE:

- mondta Orbán Viktor legújabb videójában, hozzátéve: a legújabb brüsszeli terv nyertese Ukrajna, mert az Európai Bizottság rengeteg pénzt irányzott elő számára. Orbán Viktor hangsúlyozta: a kormány a szerdai ülésén első napirendi pontként foglalkozik ezzel az üggyel, az agrárminiszter beszámol és javaslatokat tesz, a miniszterelnök pedig hamarosan újra jelentkezik.

4. MÁS ORSZÁGOKNAK SEM TETSZIK: Több ország, köztük Németország, az EU legnagyobb és legerősebb gazdasága, már felemelte a szavát az EU-büdzsé bővítése ellen, de a franciák sem boldogok, akiknél eleve brutális megszorításokat jelentettek be, amivel mintegy 44 milliárd eurót akarnak megtakarítani.

5. VAN ESÉLY MEGAKADÁLYOZNI:

Ezért elengedhetetlen, hogy ebben a témában szövetségeket alakítsunk ki. Erre remek példa a közép-európai országok agrárpolitikai együttműködése: Románia, Bulgária, Szlovákia és Lengyelország közösen, egy fronton állva lépnek fel az ukrán import ellen Magyarország mellett.

Related posts