Az amerikai Legfelsőbb Bíróság meghozta döntését: fel kell oldani a USAID által nyújtott támogatások befagyasztását.

A szavazás eredménye rendkívül szoros volt, ám a döntéshozók nem állapítottak meg konkrét határidőt.
A CNN jelentése szerint az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága 5:4 arányban elutasította a Trump-kormányzat azon kérését, amely a Kongresszus által megszavazott több milliárd dolláros külföldi segély befagyasztására vonatkozott. A Legfelsőbb Bíróság azonban még nem határozta meg, hogy a támogatások folyósítása meddig marad érvényben, így a Fehér Ház továbbra is jogi lépéseket tehet az alacsonyabb szintű bíróságokon ebben az ügyben.
Az ügy hátterében az amerikai külügyminisztérium, illetve az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) által folyósított támogatások állnak, amelyek befagyasztásáról Donald Trump a januári elnöki beiktatásáról döntött. Ezután több nonprofit szervezet beperelte a szövetségi kormányt arra hivatkozva, hogy a kormányzati kiadások ellenőrzése a Kongresszus hatáskörébe tartozik, és szövetségi törvény szabályozza az ügynökségek döntéshozatalát.
A felperesek szerint a befagyasztott támogatások az Egyesült Államok érdekeit szolgálják külföldön, és emberek millióinak életét mentik meg világszerte. "Ezzel hozzájárulnak betegségek megfékezéséhez és az instabilitás elkerüléséhez külföldön, mielőtt ezek elérnének bennünket" - áll a beadványban.
Miután az új amerikai kormányzat nekilátott a USAID segélyszervezet szinte teljes felszámolásának, a Fidesz úgy határozott, hogy alapos vizsgálatot indít a Magyarországon kapott támogatások ügyében. Ennek érdekében kormánybiztost neveztek ki, akit az Egyesült Államokba küldenek, hogy feltérképezze a magyar érintetteknek juttatott pénzeket. A magyar kormányt nem zavarja, hogy saját intézményei, például a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és számos más, kormányhoz közel álló szervezet is részesült a USAID támogatásaiból.