Ébredtél már úgy, hogy bár elegendő órát töltöttél az ágyban, mégis fáradtan nyitottad ki a szemed? Egy szakértő most feltárja, hogy mi rejlik a háttérben, és miért érezzük magunkat így - Házipatika.

Vannak, akik noha elegendő időt szánnak az alvásra, mégis kipihentlenül ébrednek. Ilyen esetekben fontos, hogy ne csak az alvás mennyiségére, hanem annak minőségére is figyeljünk. Érdemes megvizsgálni, mennyi időt töltöttünk a mély alvás szakaszában, mivel ez kulcsfontosságú a valódi pihenéshez.
"A közmondás szerint a napi 7-8 óra alvás az ideális, és a lakosság körülbelül 60%-a ennyi idő alatt regenerálódik" - osztotta meg velünk dr. Vida Zsuzsanna, neurológus és szomnológus főorvos. Azonban a doktornő felhívta a figyelmet arra, hogy vannak olyanok is, akiknek kevesebb alvás is elegendő. Például sokan akár már 6 óra alvás után is frissen és energikusan ébrednek. Ha viszont te úgy érzed, hogy 5 óránál kevesebb alvás bőven elegendő számodra, vagy ha rendszeresen 9 óránál több pihenésre van szükséged, érdemes alaposabban megvizsgálni, hogy nem áll-e a háttérben valamilyen szervi vagy kóros probléma.
Az alvás mennyisége sokak számára kiemelt fontosságú, hiszen sokan szigorúan betartják a rendszeres lefekvés és felkelés időpontjait. Azonban érdemes figyelmet fordítani a pihenés minőségére is, mivel ez a két tényező együtt alakítja ki azt, hogy milyen állapotban ébredsz reggel: felfrissülten és kipihenten vagy éppen ellenkezőleg.
Amennyiben valaki elegendő mennyiségű alvást kap, tehát napi 7-8 órát pihen, de reggel mégis kimerülten és fáradtan ébred, akkor valószínű, hogy az alvás minősége nem megfelelő. "Egy normál 7-8 órás alvás után elengedhetetlen, hogy frissnek érezzük magunkat" - emelte ki dr. Vida Zsuzsanna.
Van, aki persze érzékeli is azt, hogy felületesen alszik, minden apró zajra felriad. Sokszor fordul ez elő például a friss anyukákkal, akik jószerivel a gyerek minden apró rezdülését követik éjszaka. Van, aki felébred az éjszaka közepén, kimegy a mellékhelyiségbe, és utána könnyebben vagy nehezebben visszaalszik - ezáltal szaggatottá, töredezetté válik az alvása.
Léteznek olyan emberek, akik mélyen alszanak, legalábbis ezt hiszik magukról, ám reggel úgy ébrednek, mintha egy vihar zúzta volna szét őket. Az alvási apnoéval küzdők, akik az alvás alatt időnként légzéskimaradásokkal szembesülnek, sokszor nem is sejtik, hogy problémáik vannak. Ha pedig nincs mellettük valaki, aki figyelmeztetné őket a horkolásukra, csupán a reggeli fáradtság és a napközbeni álmosság jelezheti számukra, hogy valami nincs rendben az éjszakai pihenésükkel.
Egyre többen döntenek úgy, hogy beszereznek különböző aktivitásmérő eszközöket és okosórákat. "Az alvásdiagnózis terén dolgozó szakemberek számára ez üdvözítő fejlemény, hiszen bár az okosórák megfigyelései nem helyettesítik a szakmai diagnózist, mégis hasznos támpontot nyújthatnak" - osztotta meg tapasztalatait Vida doktornő. "Például volt egy házaspár, akik hozzám fordultak, mert az egyikük okosórája meglehetősen eltérő adatokat mutatott. Ebből végül kiderült, hogy az illető alvásproblémákkal küzdött."
Az okosóra fő feladata az aktivitás monitorozása, és ezen belül különösen figyeli a mély alvás szakaszát, ahol az aktivitás szintje rendkívül alacsony. Emellett képes nyomon követni a pulzusszámot, esetleg a légzési ritmust és a testhőmérsékletet is, így pontos képet adva arról, mennyi időt töltünk a mély alvás szakaszaiban. A szakértők véleménye alapján az ideális alvásidő 20-25 százalékát kellene a mély alvás fázisában eltöltenünk. Amennyiben ezt a mennyiséget és a megfelelő alvásidőt is sikerül biztosítani, akkor minden adott ahhoz, hogy kipihenten és felfrissülve ébredjünk.