Elkezdett magában beszélni egy Delle nevű delfin, mert a magány súlya egyre nehezebbé vált számára. A tenger mélyén, a színes korallok között úszva, vágyakozása egyre erősebb lett, hogy találjon valakit, akivel megoszthatja az élményeit és a boldogságát.
Nem csupán mi, emberek élünk társaságban; az állatvilágban is felfedezhető ez a jelenség. Dánia partjainál egy különös delfint figyeltek meg, aki magányosan úszik, és érdekes módon próbálja pótolni a társak hiányát.
A Balti-tenger vizeiben, Dánia partjainak közelében, Funen-szigettől délre, egy magányos palackorrú delfin került a kutatók látókörébe. Az állat olyannyira vágyik a társaságra, hogy látszólag önmagával beszélget, mintha hangosan formálná meg gondolatait.
Öt évvel ezelőtt fedezték fel a Delle névre keresztelt különleges állatot, aki egyedül úszkált a vízben, elszigetelten, a többi delfintől távol. A kutatók figyelmét felkeltette ez a magányos viselkedés, így úgy döntöttek, hogy mélyebben utánajárnak, mi rejlik a Delle világában. 2022 decemberétől 2023 februárjáig egy mikrofont engedtek le a víz alá, amely több mint tízezer hangot rögzített, mind a Delle által kibocsátott. Ezek a hangok – kattanások, sípok és hangos kitörések – gyakran összefonódtak a delfinek közötti agresszív interakciókkal, ami újabb érdekességet hozott a kutatás során – számolt be a Gizmodo.
A delfinek rendkívül szociális lények, akik különféle kattanásokkal, nyikorgásokkal és más hangokkal kommunikálnak egymással. Amikor azonban Delle, a magányos delfin társaság híján maradt, a kutatók által "önbeszédnek" elnevezett különös módszerhez folyamodott. Delle hangjainak pontos jelentése nem volt teljesen világos, de vannak olyan megfigyelések, amelyek szerint más magányos delfinek, sőt bálnák is képesek hangokat kiadni anélkül, hogy a saját fajuk tagjai hallanák ezeket.
"A fajtársak hiányában fellépő vokalizációk arra utalnak, hogy ezek a hangok akaratlanul is érzelmi jelként sugározhatnak, a közvetlen kommunikáción kívül más funkciókat is szolgálhatnak, vagy egyszerűen a delfinek belső szükségleteinek a társas interakció melléktermékei lehetnek" - írják a kutatók a Bioacoustic folyóiratban.
Felvetődhet, hogy a delfin azért ad ki hangokat, hogy újra kapcsolatba kerüljön más állatokkal, azonban a kutatócsoport szerint ezúttal nem erről van szó. Delle körülbelül már három éve úszkált azon a helyen, ahol rögzítették a hangjait, és ez alatt az idő alatt nem láttak más delfineket a környéken, egyébként is ez a rész kívül esik a palackorrú delfinek szokásos elterjedési területén.
A delfinek magány kezelésének különleges példája merülhet fel, amikor figyelembe vesszük az általuk kibocsátott hangok rejtélyes természetét, amely még mindig nem teljesen tisztázott. Lehetséges, hogy ezek a hangok nevetés, sikítás vagy egyszerűen a magány elfeledésére tett kísérletek. Hasonlóképpen az emberek is megélhetik ezt a helyzetet; sokan beszélnek magukhoz, amikor egyedül vannak. A tudósok azonban figyelmeztetnek, hogy óvatosan kell bánni azzal, amikor más, bonyolult kommunikációs rendszerekkel rendelkező állatfajokról próbálunk következtetéseket levonni.