A pécsi Kutyapárt egyedüli képviselője sajnos távozott, így most már képviselet nélkül maradtak.


Hankó Viktória, a pécsi önkormányzati képviselő, a HVG-nek adott interjújában az üvöltözés témáját is érintette. A politikus bejelentette, hogy függetlenként folytatja munkáját, miközben kilép a Magyar Kétfarkú Kutya Pártból. A párt vezetése szerint a döntés mögött személyes konfliktusok húzódnak meg.

Képviselő nélkül maradt a Magyar Kétfarkú Kutya Párt a pécsi közgyűlésben, miután Hankó Viktória kilépett a pártból csütörtökön. Vasárnap derült ki, hogy távozott, akkor indult be az üzengetés is. A képviselő azzal indokolta a kilépését, hogy bizonyos helyzetekben nem kapta meg a párt megfelelő segítségét, továbbá új irányba szeretné vinni a politikai pályafutását. Az MKKP közleményben reagált a fejleményekre, azt írták, hogy Hankó lemondása a semmiből jött, továbbá azt kérték tőle, hogy adja vissza a mandátumát.

"Az MKKP határozott álláspontja, hogy a párt választói nem véletlenül szavaztak annak listás képviselő-jelöltjeire. Ha egy jelölt vagy képviselő nem tudja képviselni a párt szavazóit, akkor távozzon a pártból, és adja át a helyét olyannak, aki az MKKP-s választókat és nem önmagát képviseli" - írták.

Azt is hangsúlyozták, hogy "a Kutyapárt maximálisan támogatta Hankó Viktóriát, legyen szó szociális, pszichés, pénzügyi, lakhatási vagy szakmai kérdésekről. Ezen felül..."

Pécsen Hankó Viktória számos személyközi konfliktusban játszott aktív szerepet, amelyek lényegében a magánéletére és személyes kapcsolataira vonatkoztak, nem pedig szakmai vonatkozásúak.

A képviselő a HVG-nek nyilatkozva távozásának okairól elmondta, hogy a pécsi irodában a párt helyi vezetői napi rendszerességgel üvöltöztek vele, ami végül a türelmét is elfogyasztotta. "Jeleztem az MKKP vezetésének ezeket a problémákat, és azt a választ kaptam, hogy gondolkodnak a lehetséges megoldásokon" - nyilatkozta. A párt közleményében említett támogatásokról kifejtette, hogy két héten át az irodában élt, és felajánlotta, hogy az ott töltött idő költségeit kifizeti. Emellett egy 120 ezer forintos TB-hátraléka volt, amelynek rendezésében a párt segített neki. Elmondása szerint szándékában állt ezt a helyzetet is orvosolni, de ezt nem engedték meg neki.

Hankó ugyanakkor egy szakmai dilemmát is felvetett. Mint a Pénzügyi és Ellenőrzési Bizottság alelnöke, szüksége lett volna egy titkárra, azonban a párt helyi vezetésével nem tudtak megállapodni a megfelelő személy kilétéről. Az első ajánlott jelölt elérhetetlensége miatt nem tudtak előrelépni, a második jelölt pedig nem volt képes teljes munkaidőben vállalni a feladatokat. Hankó saját javaslatot is tett egy olyan "passzivistára", akivel jó viszonyt ápol, de a helyi pártvezetés elutasította ezt az opciót – ekkor érkezett el a tűréshatárának végére. Kifejtette, hogy ha elfogadja az első ajánlott jelöltet, az...

Olyan lett volna, mint a Fidesz berkeiben, ahol a párt tagjait pozíciókba ültetik anélkül, hogy valaha is érdemi munkát végeznének.

Mindezekkel kapcsolatban kerestük az MKKP-t, választ egyelőre nem kaptunk.

Hankó ambiciózus tervekkel indult el a képviselőség irányába az MKKP színeiben. Júniusban kijelentette, hogy ha bármilyen gyanús ügyre bukkan, azonnal utánajár, és nyilvánosságra hozza az információkat, hasonlóan ahhoz, ahogyan az MKKP elnöke tette a XII. kerületben. Kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy Kovács Gergely hegyvidéki tevékenysége jó példaként szolgál számára, és "reméli, hogy olyan eredményes munkát tud majd végezni". Érdemes megjegyezni, hogy Kovács munkássága világosan bizonyította, hogy még egyetlen képviselő is jelentős hatással lehet a közéletre, hiszen júniusban az MKKP sikeresen szerepelt az önkormányzati választásokon, és Kovács immár a kerület polgármestere.

Hankó a mandátumával kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy nem kívánja visszaadni azt, és továbbra is képviselő marad, csupán független státuszban. A HVG-nek tett nyilatkozatában arra hivatkozott, hogy amikor az MKKP megalakult, a párt szerződést kötött a képviselőivel, amelyben rögzítették, hogy szabad mandátummal rendelkeznek, függetlenül attól, hogy listás helyről jutottak be. A júniusi önkormányzati választáson az MKKP 5009 szavazatot kapott, ami elegendő volt egy kompenzációs helyhez, így Hankó is ezt a pozíciót nyerte el, habár egyéni választásán csupán 6,51 százalékos támogatottságot kapott. A képviselő elmondta, hogy a szerződés tartalmazta a pártépítésben való részvétel módját, a passzivistáikkal való kapcsolattartásról is szó esett, valamint a médiaszereplés fontosságát is kiemelték. Továbbá az is szerepelt a megállapodásban, hogy a havi tiszteletdíjuk 10 százalékát át kell utalniuk a pártnak.

Ha a bruttó összeget nézzük, Hankó esetében ez 125 ezer forintot jelentene, mivel Pécs a megyei jogú városok között a legmagasabb tiszteletdíjakkal büszkélkedhet a képviselők számára. Januártól a korábbi 267 ezer forintos bruttó alapdíj drámaian, 663 ezer forintra nőtt, és ehhez még hozzájárulhatnak a bizottsági pozíciókért járó kiegészítések is. Továbbá a képviselők lehetőséget kapnak arra, hogy titkárt alkalmazzanak, akinek a bérköltsége szintén az önkormányzat terhére esik.

Az előző időszakban a város évente körülbelül 100 millió forintot fordított a képviselők tevékenységére, ám idén ez az összeg már 486 millió forintra emelkedik, ami szinte ötszörös növekedést jelent.

Pécsen a közgyűlésben meglehetősen kiegyenlített a helyzet a városvezetés és a Fidesz, illetve a kormánypárt szövetségesei között. A Fidesznek 11 képviselője van, míg a Péterffy Attila polgármestert támogató pártoknak (DK, Jobbik, Momentum, MSZP), illetve szervezeteknek 9.

A mérleg nyelvét így a Tiszta Kezek Egyesület, a Mindenki Pécsért Egyesület, a Mi Hazánk, valamint a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (immár független színekben politizáló) képviselője jelenti. A döntéshozatal gyakran azon múlik, hogy az utóbbi képviselők kivel szavaznak együtt. A tiszteletdíjak megemelésért egyébként a Tiszta Kezek Egyesülettől Bognár Szilvia kardoskodott, amit leginkább azzal indokolt a Népszavának, hogy ennek a munkának a maradéktalan elvégzése teljes embert kíván, ezért magas díj jár érte.

Érdekes fejlemények zajlanak a politikai színtéren, hiszen nemrégiben egy meglehetősen szokatlan eset történt: a Fidesz egyik, párton kívüli képviselője, Nagy Klaudia, tartózkodott a szavazástól, amikor a frakcióval együtt kellett volna döntést hoznia. Ez a lépés komoly következményekkel járt, hiszen a jobboldal költségvetési módosítói emiatt nem tudtak átmenni, és ennek következtében Csizmadia Péter, a Fidesz frakcióvezetője belső vizsgálatot indított. "Nem az a célom, hogy büntessünk, vagy hogy ennek bármiféle retorziója legyen, hanem az, hogy megértsük, mi állt egy ilyen különös döntés hátterében" – nyilatkozta a Pécs Aktuálnak. Nagy Klaudia eközben felfüggesztette frakciótagságát a vizsgálat idejére. Megpróbáltuk elérni a képviselőt, hogy megtudjuk, mi történt azóta, de egyelőre nem kaptunk választ.

Related posts