Lehetséges-e, hogy az orosz-ukrán konfliktus feszültségei csökkenjenek?


Donald Trump amerikai elnök a vasárnapi napon széleskörű vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína ellen, ahogyan azt korábbi cikkünkben is közöltük. A lépés azonnali megtorló intézkedéseket váltott ki Pekingből, majd jelentős esést eredményezett a globális részvénypiacokon és a kriptopiacon is.

A befektetők attól tartanak, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi háborúba keveredhet legfontosabb kereskedelmi partnereivel. Múlt héten pénteken egy heves találkozó is zajlott Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij és Donald Trump között, a téma természetesen az orosz-ukrán konfliktus volt. A "forex-részvény" elnevezésű Discord szobánkban szintén beszédtéma volt, az elmúlt napok eseményei.

A televíziós kabaréba csapó megbeszélés ismét felszínre hozta azokat az aggodalmakat, hogy az Egyesült Államok esetleg visszavonja a Kijevnek nyújtott támogatását. Jelenleg úgy tűnik, hogy a két ország közötti potenciális ásványi anyagokra vonatkozó megállapodás is meghiúsult.

Francesco Pesole, az ING elemzője megjegyezte, hogy bár az ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodás jelenleg nem szerepel a napirenden, és az Egyesült Államok visszalépett a békemegállapodás közvetítésétől, a piacok még mindig nem zárják ki teljesen annak lehetőségét, hogy tűzszünet alakuljon ki Ukrajna és Oroszország között.

Az európai vezetők támogatásukról biztosították Ukrajnát, és azon dolgoznak, hogy egy békemegállapodás felé vezető utat alakítsanak ki. A megállapodás tartalmazhat egy egyhónapos tűzszünetet Oroszországgal, amely kiterjedne a légi, tengeri és energetikai infrastruktúrára is.

A vezetők vasárnap London szívében gyűltek össze, ahol Keir Starmer brit miniszterelnök bejelentette, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és más nemzetek közösen fognak dolgozni Ukrajnával egy olyan stratégiai terv kidolgozásán, amely a harcok lezárására irányul. Ezt követően a megvalósításra szánt javaslatot az Egyesült Államoknak is bemutatják.

A csúcstalálkozón a vezetők egyetértettek abban, hogy továbbra is folyósítani kell a katonai segítséget Ukrajnának. Abban is egyetértettek, hogy növelni kell a gazdasági nyomást Oroszországra, hogy biztosítsák Ukrajna szuverenitását és biztonságát.

Starmer hangsúlyozta, hogy Európának kell elvégeznie a "nehéz munkát", de ehhez "erős amerikai támogatásra" van szükség. Bejelentette, hogy több mint 2,7 milliárd dolláros kölcsönt biztosítanak Ukrajnának, amelyet orosz vagyonok befagyasztásából származó nyereségek fedeznek. Mindemellett egy új megállapodást is kötnek, amely lehetővé teszi Ukrajna számára, hogy mintegy 2 milliárd dollárt használjon fel brit exportfinanszírozásra, amiből 5 000 légvédelmi rakétát vásárolhat.

Csütörtökön az Európai Tanács ülésén várhatóan sor kerül az Ukrajnának szánt katonai segélycsomag részletes megvitatására, emellett a védelmi kiadások fokozásának lehetőségeit is mérlegelik. A tervezett pénzügyi támogatás összege akár a 20 milliárd dollárt is elérheti.

A béke lehetősége Ukrajnában továbbra is ingatag, és ez a bizonytalanság felerősítette a katonai kiadások növekedésével kapcsolatos várakozásokat, ami kedvezően hatott az európai védelmi részvények árfolyamára. A Stoxx 600 Aerospace and Defense index hétfőn 6,8%-os emelkedést mutatott. Ez az index olyan európai székhelyű vállalatok részvényeiből áll, amelyek főként polgári és katonai repülőgép-berendezések, rendszerek, valamint technológiák gyártásával, szervizelésével, szállításával és forgalmazásával foglalkoznak.

Related posts