Orbán Viktor erős szövetségest talált: bemutatjuk, ki is Elon Musk, akivel hosszas megbeszéléseket folytatott - Mandiner.
Magyarország számára kedvező fejlemény lehet, hogy a világ leggazdagabb személyének befolyása egyre inkább növekszik az Egyesült Államok politikai színterén.
Elon Musk is ott volt azon a külpolitikai szenzációnak számító hétfői, a floridai Mar-a-Lagóban megtartott tárgyaláson, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök - illetve a kíséretében lévő Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Jászai Gellért, a 4iG elnöke - folytatott Donald Trump megválasztott elnökkel, Michael Waltz floridai képviselővel, aki az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója lesz.
Az 56 éves dél-afrikai üzletember lenyűgöző életútját bemutató részletes portrénkban felfedjük, milyen volt gyermekkora, milyen kihívásokkal nézett szembe a tanulmányai során, és hogyan jutott el Kanadába, majd az Egyesült Államokba. Az útja tele volt fordulatokkal, amelyek formálták személyiségét és szakmai pályafutását.
Komoly közéleti szerephez jutott, amikor 2022-ben megvásárolta a Nyugaton népszerű és a politikai elit által kedvelt közösségi média platformot, a Twittert, amelyet később X néven ismertünk meg. E döntésének hátterében az állt, hogy Musk úgy érezte, a platform túlzott cenzúrával korlátozza az általa is követett tartalmak szabad áramlását.
Politikai nézetei izgalmas evolúción mentek keresztül. Hosszú időn át liberális értékek mentén haladt, gyakran emlegette magát "félig republikánusként, félig demokrataként", szinte függetlenként. Bár a közvetlen politikai színtértől távol próbálta tartani magát, korábban Obamát támogatta, míg Biden iránt már nem mutatott rokonszenvet. Később egy mém formájában világította meg, hogyan alakult át a világ körülötte, ami miatt ő "jobboldalira" vált, noha saját meggyőződése lényegében változatlan maradt. Az ő története jól tükrözi, hogy a politikai táj folyamatosan változik, s ezek a változások sokszor a személyes nézeteket is formálják.
Amikor napvilágra került, hogy Donald Trump az idei választásokon a republikánusok elnökjelöltjeként indul, Elon Musk bátran kiállt mellette, és jelentős befolyással bírt abban, hogy a volt elnök januárban ismét birtokba veheti a Fehér Házat. Trump ezt nem felejtette el, és háláját kifejezve Muskot a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (Department of Government Efficiency, DOGE) élére nevezte ki.
A tárca fő küldetése az amerikai kormányzati költségek hatékonyabb kezelésére irányul, célja a pazarlás mérséklése és egy új, vállalkozói megközelítés alkalmazása a költségvetési döntéshozatalban. A tervek szerint a kormányzati kiadások mértékét 2000 milliárd dollárral kívánják csökkenteni a jelenlegi 6500 milliárd dolláros keretrendszerhez képest. Ugyanakkor a szakértők véleménye szerint ez a célkitűzés valószínűleg túl ambiciózusnak bizonyul, és megvalósítása komoly kihívások elé néz.
De Musk nem csupán Trump győzelméből profitált. A választások után óriási nyereségre tett szert, hiszen a vagyona másnap 26,5 milliárd dollárral nőtt, elérve a 290 milliárd dolláros szintet. Ez az összeg meghaladja Magyarország éves bruttó hazai termékét, míg a növekedés mértéke közel 10 ezer milliárd forintra rúg, ha forintra váltjuk.