Esőkabát, harmonika és porszívó - ezek a meglepő eszközök kellettek ahhoz, hogy megvalósuljon minden idők legbizarrabb szökése. Az esemény egy fura, mégis lebilincselő terv részeként bontakozott ki, ahol a szürreális elemek összeolvadása garantálta a neve

Három férfi hónapokon át tervezte az évszázad szökését az Alcatraz börtönszigetről, tettük pedig olyan jól sikerült, hogy a mai napig vitatják: sikerült őket elfogni vagy örökre meglógtak a hatóságok szemei elől? A börtön már évtizedek óta csak múzeumként fogadja a kíváncsi érdeklődőket, de az amerikai elnök javaslata szerint nemsokára újra eredeti feladata szerint működhet.
1962. június 11-én a hírhedt Alcatraz börtönből három elítélt – Frank Morris, valamint Clarence és John Anglin – hihetetlen módon megszöktek, megdöntve ezzel a legendát, miszerint onnan lehetetlen elmenekülni. A férfiak hónapokig készültek erre a merész tervre, és különféle ingeniozusan elkészített eszközöket alkalmaztak, mint például esztergált kanalakat, egy porszívó motorjából készült fúrót, gumi esőkabátokból varrott tutajt, továbbá hamis emberi fejeket, amik megtévesztették az őröket. Ezeket a műfejeket cement, vatta, haj, festék és karton felhasználásával készítették el. A tutajt egy módosított, kisebb harmonika segítségével fújták fel, ami egy újabb bizonyítéka volt a férfiak leleményességének. Az őrök figyelmét pedig a börtön anyagi nehézségei is elterelték, hiszen az intézmény már akkor is küzdött a felújítás és az őrök bérének kifizetésével, így a szökés megvalósításának körülményei kedvezőnek bizonyultak.
A szökés során a rabok a falakon keresztül vájt lyukakon jutottak ki celláikból, majd egy szellőzőcsövön át a tetőre másztak, ahonnan leereszkedtek és vízre szálltak az éjszaka sötétjében. Bár sosem találták meg őket, sokan hisznek abban, hogy életben maradtak, és új életet kezdtek valahol ismeretlen helyen - többek között a családjuk is.
A szökés hatalmas médiavisszhangot váltott ki. A hatóságok átfogó keresést indítottak, de csak néhány darabot találtak meg a férfiak felszereléséből: egy evezőt, egy életmentő mellényt és néhány személyes tárgyat, például családi fényképeket. Egy héttel a szökés után egy képeslap érkezett Alcatraz akkori igazgatójának címezve, amelyen a "HA HA WE MADE IT", vagyis " HA HA MEGCSINÁLTUK " felirat állt, de a hatóságok végül hamisítványnak minősítették.
A nyomozás hivatalos lezárása 1979-re datálódik az FBI részéről, amely arra a következtetésre jutott, hogy valószínűleg mindhárman a szökés közben fulladtak meg. Azonban a Szövetségi Marsall Szolgálat sohasem tekintette befejezettnek az esetet, és a régi rabok még ma is körözési plakátokon találhatók - ha még életben vannak, már a kilencvenes éveikben járhatnak.
Az évek során több újabb nyom is felbukkant: 1975-ben egy, a testvéreket Brazíliában ábrázoló fotó, valamint egy 2013-as levél, amelyben állítólag John Anglin ajánlja fel, hogy feladja magát, cserébe rákkezelésért és egy rövid börtönbüntetésért. Ezek hitelessége azonban vitatott, és hivatalos megerősítést nem nyertek a CNN összegzése szerint.
A Discovery Channel "MythBusters" című műsora 2003-ban rekonstruálta a szökést, és kimutatta, hogy a gumi esőkabátból készült tutaj valóban alkalmas lehetett a sikeres menekülésre. Egy holland kutatócsoport pedig 2013-ban számítógépes modellezés segítségével arra jutott, hogy a rabok akár a Golden Gate hídtól északra eső partszakaszon is kiköthettek volna, amennyiben 23 óra körül indultak el.
Az Index már korábban feltárta az Alcatraz lenyűgöző történelmét, amely a San Francisco-öböl közepén helyezkedik el. Ez a kilencvenezer négyzetméteres sziget, melyet homokkő és palás kőzet ölel körül, különleges fekvése miatt az évszázadok során számos ember képzeletét ragadta meg. A terméketlen táj és a sziget titokzatos múltja egyaránt hozzájárul ahhoz, hogy Alcatraz a történelem és a legendák színhelyévé váljon.
Kétszázötven évvel ezelőtt Juan Manuel de Ayala spanyol tengerésztiszt nevezte el a szigetet Pelikán-szigetnek. A 19. század első felében a Spanyolországtól függetlenedő Mexikó része lett, majd a mexikói-amerikai háború után Kaliforniával együtt az Egyesült Államok fennhatósága alá került. Az első létesítmény a ma is működő világítótorony volt, majd az öböl védelmére erődöt építettek rá, ami a későbbiekben katonai börtönként is funkcionált.
A 20. század elején Reuben Turner őrnagy tervei alapján teljesen átalakították az erődítményt: lerombolták a citadellát, és csak az alagsort hagyták meg. A börtön 1912-re épült fel, az akkori világ legnagyobb vasbeton épülete, amelyen belül étkezdét, kórházat, irodákat és négy blokkba rendezve hatszáz cellát is kialakítottak. Az energiaellátásról saját erőmű gondoskodott.
Több mint hat évtizeddel azután, hogy Alcatraz bezárta kapuit, a híres börtön újra reflektorfénybe került - ezúttal Donald Trump egy ellentmondásos javaslatának köszönhetően. A volt elnök nemrégiben bejelentette, hogy pártolja Alcatraz újbóli megnyitását, és úgy véli, hogy a létesítmény újra a "rend és törvény" szimbólumává válhat az amerikai igazságszolgáltatásban. Trump kijelentette, hogy "senki sem szökött meg onnan", figyelmen kívül hagyva a valóságtól elrugaszkodott történelmi tényeket és az 1962-es szökési kísérlet körüli tartós vitákat.
A volt elnök célja, hogy egy határozott üzenetet juttasson el a bűnözés visszaszorítása érdekében. Véleménye szerint Alcatraz a fegyelem és az elrettentés terén "a legmagasabb szintet" képviseli, ezért úgy véli, hogy "kiváló állapotban" kellene újra megnyitni a börtönt.
A Trump-féle javaslat sokakban aggodalmat keltett, hiszen az Alcatraz börtön 1972 óta múzeumként és nemzeti parkhelyként működik, évente pedig több mint egymillió látogatót vonz. Többen, köztük Widner, az Anglin testvérek unokaöccse is, úgy vélik, hogy a hely történelmi jelentősége sérülne, ha újra börtönné alakítanák. Widner hangsúlyozza, hogy bár nem kíván részt venni a politikai vitákban, az Alcatraz újranyitásának ötletét nem támogatja, mivel ez "a történelem egy darabjának elvesztését" jelentené. Szerinte a szökés története és a helyszín maga fontos emlékeztetőt nyújt az amerikai igazságszolgáltatás múltjára.
Borítókép: Légi felvétel az Alcatraz-szigetről, amely 2016. január 26-án készült. Kép forrása: DeAgostini / Getty Images.