EU figyelmeztetés: Kína kockázatos játékra adta a fejét, ami alapjaiban rengetheti meg a globális egyensúlyt.


A vámháború piacokra gyakorolt következményeivel, illetve a kiújuló globális versennyel foglalkozunk következő Signature befektetői klubunkon.

Anouar El Anouni, a szóvivő, hangsúlyozta, hogy az Európai Unió fokozott aggodalommal követi a Kína és Oroszország közötti kapcsolat alakulását. Különösen figyelemreméltó, hogy Kína a legnagyobb forrása azoknak a kettős felhasználású termékeknek és érzékeny technológiáknak, amelyek kulcsszerepet játszanak Oroszország haditechnikai iparának fenntartásában. El Anouni kifejtette: "Nagyon aggaszt minket, hogy hírek érkeznek arról, miszerint kínai cégek olyan alkatrészeket szállítanak, amelyeket az orosz fél támadó drónok előállításához használ, sőt, akár teljesen összeszerelt drónokat is biztosítanak."

A szóvivő hangsúlyozta, hogy Kína támogatása nélkül Oroszország nem lenne képes fenntartani az ukrajnai háborút ugyanolyan intenzitással.

Egy újságíró felvetette, hogy az Európai Unió Kínával kapcsolatos kritikája esetleg kettős mércét tükröz, hiszen az Egyesült Államok és Németország továbbra is jelentős fegyverellátóként támogatja Izraelt. El Anouni ezzel kapcsolatban nem kívánt mélyebben belemenni a témába, csupán annyit osztott meg:

Az általunk említett termékek katonai célokra készültek, és ezt világosan kifejtettük.

- tette hozzá.

Az egyik kérdés a Kaja Kallas külügyi főképviselő és Marco Rubio amerikai külügyminiszter közötti találkozó lemondására vonatkozott. Az Európai Bizottság elhárította a választ, mondván, hogy az amerikai fél döntéséről őket kell megkérdezni. Anouar El Anouni viszont hangsúlyozta, hogy az EU külpolitikai képviselője nem "Brüsszelben ragadt", hanem aktív diplomáciai munkát folytat világszerte: "Legutóbb például 12 ezer kilométerre innen, Dél-Afrikában vett részt csúcstalálkozón, és számos külügyminiszterrel folytatott tárgyalásokat."

Az USA elnöke, Donald Trump bejelentette, hogy vámokat kíván kivetni bizonyos európai termékekre. Az újságírók rákérdeztek, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke tervez-e találkozót az amerikai elnökkel. Olof Gill szóvivő elmondta, hogy a magas szintű kapcsolattartás folyamatos, és a találkozók akkor kerülnek nyilvánosságra, amikor azokat véglegesítik.

Az újságírók tájékoztatása szerint az Európai Unió kereskedelmi biztosa, Olof Gill, rendkívül eredményes tárgyalásokat folytatott Washingtonban. Ennek ellenére az amerikai oldal vámok bevezetését tervezi. Gill a helyzettel kapcsolatban a következőképpen nyilatkozott:

A tárgyalások jelenleg aktívan zajlanak, és egyelőre nem világos, hogy az amerikai kormány milyen konkrét lépéseket tervez. Azonban ha a helyzet megkívánja, az Európai Unió határozottan ki fog állni a saját érdekei mellett.

Egy másik újságíró érdeklődött, hogy a Trump által előrevetített vámok milyen hatással lehetnek az európai autóiparra. A szóvivő válaszában elárulta, hogy az Európai Unió már elindította a stratégiai diskurzust az autóipar támogatásának érdekében, és ennek keretében március 5-én egy új cselekvési tervet fognak prezentálni.

Felmerült a félelem, hogy amennyiben Trump vámokat alkalmaz a Kínából érkező acéltermékekre az amerikai piacon, az Európába hirtelen özönlő kínai acél mennyisége komoly problémákat okozhat. A Bizottság válasza alapján ezzel a forgatókönyvvel is számolnak:

Tisztában vagyunk a másodlagos hatások potenciális megjelenésével, ezért különféle lehetséges forgatókönyveket elemezünk.

Angela, a kíváncsi újságíró, elgondolkodott azon, hogy vajon az Európai Unió a Kínához fűződő viszonyát erősíti, vagy inkább a kapcsolatok hűtésére törekszik. Olof Gill véleménye szerint az EU prioritása a "kockázatok minimalizálása", nem pedig a Kínától való eltávolodás. Kijelentette, hogy az EU célja az erős globális gazdasági kapcsolatok kiépítése, és nem kívánja megnehezíteni a Kínával folytatott kereskedelmi tevékenységeket.

Az Európai Bizottság tehát több irányból igyekszik megőrizni nemzetközi kapcsolatait, mindeközben a kínai-orosz együttműködés, az amerikai vámintézkedések, valamint az EU belső gazdasági érdekei folyamatosan újabb kihívások elé állítják.

Related posts