Berlinben egy olyan súlyos sorozatgyilkosság ügyére derülhetett fény, amely Európa történetében az egyik legmegdöbbentőbb esetnek számít.

A 40 éves orvos, akinek nevét a német adatvédelmi törvények betartása érdekében nem hozzák nyilvánosságra, a szakmájában elismert szakértőként tevékenykedik, és számos pácienst segített már. Az orvos különösen elkötelezett a betegek jóléte iránt, és mindig a legmodernebb orvosi eljárásokra és kutatásokra támaszkodik, hogy a legjobb ellátást nyújthassa.
vád szerint 2021 és 2024 között erős narkotikummal és izomlazítóval ölte meg betegeit - először elaltatta, majd leállította a légzésüket.
Az ügyészség közlése szerint a vádlott nem ismerte be a tetteit.
Bizonyos esetekben a gyanúsított szándékosan gyújtotta fel a betegek otthonát, hogy eltüntesse a nyomokat. Legalább egyszer a mentőszolgálatot is értesítette, hogy ezzel is megtévessze a nyomozókat.
A német jogrend alapján a gyilkosság legmagasabb büntetése életfogytiglani börtönbüntetés, amely után 15 év elteltével lehetőség nyílik a feltételes szabadlábra helyezésre. Az ügy körülményeinek komolyságára való tekintettel azonban az ügyészség különleges biztonsági intézkedéseket kért, ami azt jelenti, hogy az elítélés esetén a büntetés letöltése után is őrizetben tartanák, a közbiztonság védelme érdekében.
Az orvos augusztus óta a berlini Moabit börtönben van, amikor négy betege feltételezett meggyilkolása miatt letartóztatták. Azóta a nyomozók további áldozatokat azonosítottak.
A nyomozás keretében összesen 12 holttestet emeltek ki a földből, és ezek közül öt esetében merült fel az orvos ellen indított vádak lehetősége. A berlini ügyészség megerősítette, hogy a vádak bejelentése ellenére a nyomozás továbbra is aktívan zajlik.
Ez nem az első alkalom, hogy egészségügyi szakemberek betegek szándékos megölésével kerülnek a figyelem középpontjába. 2019-ben Niels Högel, egy német ápoló, 85 beteg 2000 és 2005 között történt meggyilkolása miatt került bíróság elé, habár a nyomozók szerint a tényleges áldozatok száma lényegesen magasabb lehetett. Högel gyógyszerek túlzott adagolásával idézett elő szívleállásokat, majd igyekezett újraéleszteni a betegeket, hogy hősies tetteit ünnepeljék.
Harold Shipman, a brit háziorvos, 2000-ben 15 betege meggyilkolásáért került börtönbe, de egy későbbi nyomozás során kiderült, hogy valójában legalább 215 ember haláláért felelős 23 év alatt. Ezzel szemben Lucy Letby, egy brit újszülött-ápoló, 2023-ban és 2024-ben hét csecsemő megöléséért és további hét gyilkossági kísérletért kapott elítélést, azonban az orvosszakértők azóta megkérdőjelezték az eljárás során felhasznált bizonyítékok megbízhatóságát.
A berlini orvos állítólagos áldozatai 25 és 94 év közöttiek voltak, többségük időskorú. Mindannyian palliatív ellátásban részesültek, és az orvos egy otthoni ellátást nyújtó szolgáltatónál dolgozott. A nyomozók szerint az orvos munkáltatója segítette a vizsgálatot.
Egy különös és tragikus ügy került a hatóságok látókörébe, amelyben azzal gyanúsítanak egy férfit, hogy tavaly júniusban egy 87 éves nőt elkábított, megmérgezett, majd felgyújtotta a lakását Berlin Neukölln negyedében. A nő, akit a mentők sikeresen újraélesztettek, később sajnos a kórházban életét vesztette. Az ügyészség állítása szerint a gyanúsított egy hónappal később először egy 75 éves férfit ölt meg a közeli Kreuzberg kerületben, majd Neuköllnbe hajtott, ahol egy 76 éves nő életét is kioltotta, majd ismét lángra lobbantotta a lakását. Miután a tűz kialudt, a férfi felhívta a nő hozzátartozóit, és azt állította, hogy csengetett az ajtón, de senki sem nyitott ajtót.