Európa legnagyobb emufarmja: a szenvedélyből született üzletág A Magyar Mezőgazdaságban bemutatott emufarm nem csupán egy hobbiprojekt, hanem egy komoly vállalkozás, amely a madarak iránti szeretetből nőtte ki magát. Az emuk, ezek a különleges, nagytestű


Jelenleg 600 darabos emuállomány él a Viss határában lévő karámokkal, keltetővel felszerelt Bellemu farmon. Futás Levente emutartó szerint ez Európa legnagyobb emufarmja, amelynek kiépítése hat évbe tellett.

Magyarországon számos ember foglalkozik emuk tenyésztésével, ám a legtöbben csupán hobbiként űzik ezt a tevékenységet.

Futás Levente Budapestről költözött a Bodrogzug festői vidékére, hogy a családja által visszakapott földeken újraélessze a szülei hajdanvolt gazdaságát. A célja nem volt egyszerű, ám egy különleges ötlettel sikerült új irányt adnia a tevékenységnek: emukat kezdett el tenyészteni. Levente elmondása szerint a tudatlanság bátorságával vágott bele ennek az egzotikus állatfajnak a tartásába, ami nemcsak a hústermelést, hanem annak piacra vitelét is magában foglalta. A kihívás azonban óriási volt, és az ismeretlenség homályából való kibújás nem kis feladat – legalább húsz évnyi kitartó munkát és fáradtságot igényel.

Ezután az Egyesült Államokban terjedt rohamosan a háztáji tartása. Európában a kilencvenes években figyeltek fel rá a marhahús alternatívájaként.

Egy évig csupán szórakozásból foglalkoztunk vele, miközben alaposan belemerültem a fajtájának rejtelmeibe. Rengeteget olvastam, emutartókkal beszélgettem, és külföldi farmokat látogattam meg, így saját tapasztalataim is gyarapodtak, tele kudarcokkal és sikerekkel. Aztán elérkezett az a pillanat, amikor fel kellett tennem a kérdést: érdemes-e folytatni? – meséli a kezdetekről Futás Levente, aki a százhektáros gazdaságának jelentős részén növénytermesztéssel foglalkozik, ezért az állattartás is természetes kiegészítése volt a tevékenységének. Nem a tömegesen tartott húsállatokban gondolkodott, hanem egy olyan különleges fajtát keresett, amely még a struccnál is izgalmasabb.

Az ideális helyzet az lenne, ha a madarak szabadon, hatalmas területeken élhetnének, de sajnos ez a valóságban nem megvalósítható. Ezért alakítottak ki karámrendszert, amelyeket két méter magasra kellett emelni, hogy megakadályozzák a szökést, hiszen az emu képes helyből akár 1,5 méter magasra ugrani. Jelenleg egy madárnak 30 négyzetméteres életteret biztosítanak, és 30-40 egyedet tartanak egy helyen. Európában ezen madaraknak nincsenek közeli rokonai, így nem veszélyezteti őket a betegségek, például a madárinfluenza sem.

A madarak táplálása búzával, kukoricával és napraforgóval történik, és a növénytermesztés teljes mértékben kielégíti az emuk igényeit. A vágóállatok kizárólag a saját gazdaságukból származó takarmányt fogyasztanak. Levente egy különleges tápkeveréket állított össze a tojóknak és a csibéknek, amely az alapanyagok mellett lucernát, zeolittal és mésszel is gazdagodik, granulátum formájában. E lépés célja, hogy a tojókat és a frissen kelt csibéket felkészítse a télre, hiszen az emuk az európai évszakok szerint ősztől tavaszig tojásokat raknak. A kelési időszak akár júniusig is eltarthat, így az utolsó csibék még a hideg hónapok előtt érkeznek meg, kicsit törékeny állapotban. Levente megjegyezte, hogy az emuk genetikailag való alkalmazkodása ennek a féltekének az éghajlati feltételeihez a szakértők szerint csak 30 generáción keresztül lehetséges. Jelenleg Európában még nem tartunk itt, és legalább húsz évre van szükség a folyamat előrehaladásához. Pozitívum viszont, hogy a madarak teljesen vegyszermentesen nevelhetők és tarthatók, ami figyelemre méltó eredmény.

Évente 1000-1500 tojás kelését végzik saját keltetőjükben, ahol a csibék 54 nap elteltével bújnak ki a tojásokból, csíkos bundájukban. A tojások többsége a szaporulatot hivatott szolgálni. Azok számára, akik szeretnék élvezni az emutojás ízét – hiszen rendkívül finom – érdemes tudni, hogy egyetlen emutojás mennyisége körülbelül 12 tyúktojásnak felel meg. Ezen kívül a tojások héja rendkívül vastag, így kiváló alapanyagként szolgálhat különféle kézműves dísztárgyak készítéséhez.

A madarak évről évre egyre nagyobb számban jelentek meg, ami új lehetőségeket teremtett. Ennek eredményeként 2010-ben megvalósult egy húsfeldolgozó létesítmény létrehozása.

A tervezők és a hatóságok egyöntetű véleménye az volt, hogy a projekt megvalósítása szinte lehetetlen, hiszen ehhez minimum 200 négyzetméteres területre lett volna szükség. Ám egy kis kreatív támogatással és a saját tervezetem segítségével végül sikerült meggyőznöm a döntéshozókat. Így az eredeti koncepció szerint alakíthattam ki a feldolgozót, amelynek megvalósításához egy pályázati forrást is sikerült bevonnom. Azóta több tervező is ellátogatott hozzám, hogy megfigyeljék, miként sikerült ennyi előírt feltételt elhelyezni egy viszonylag kicsi területen. Visszagondolva a kihívásokra, úgy érzem, mindig is úttörő szerepet kellett betöltenem, ami azt jelzi, hogy valóban a kihívások embere vagyok.

Az elkészült komplexum a különleges emu és strucc feldolgozására lett kifejlesztve, rendelkezik az európai uniós jogosítványokkal, így Magyarországon páratlan lehetőségeket kínál. A helyszínen saját állományukat dolgozzák fel, és emellett bérfeldolgozási szolgáltatások keretében vállalják struccok vágását és feldolgozását is. Naponta egy műszakban körülbelül 10 állat feldolgozása valósul meg. A feldolgozó kapacitása évi 20 tonna hús, ám a jelenlegi kereslet sajnos csupán ennek a felét indokolja.

Az emuk vágása előtt nincs szükség szállításra, mivel a feldolgozó közvetlenül a farm közelében található. A bérvágás igénye miatt beszereztek egy mobil szúrópontot, amely egyedülálló Európában. Ez a modern, az Egyesült Államokban elterjedt berendezés lehetővé teszi, hogy a madarakat a helyszínen sokkolják. Ennek a megoldásnak az alkalmazására azért van szükség, mert az emuk és struccok élve történő szállítása rendkívüli stresszt okoz számukra, ami akár a pusztulásukhoz is vezethet. Emellett a szállítás során felhalmozódó stresszhormonok negatívan befolyásolják a hús minőségét.

A madarakat izomcsoportokra szedik, lehártyázzák és szép márványos, vörös húst kapnak. A feldolgozás során általában konyhakész steakhúsokat készítenek, a kisebb darabokat felkockázzák, ami pörköltnek, ragunak alkalmas. A nyakából kiváló levest lehet készíteni, és a májat is érdemes kipróbálni.

A húsokat vákuumcsomagolás után gyorsfagyasztással tartósítják, így elérve, hogy a termékek akár két évig is megőrizzék frissességüket és ízüket.

Related posts