Ez valóban szokatlan: Karácsony Gergely és Lázár János teljes mértékben egyetértenek.


A júniusi közgyűlés során három szakaszban kerül napirendre a rákosrendezői megoldás. Kiss Ambrus, a Fővárosi Önkormányzat főigazgatója hangsúlyozta, hogy elsődlegesen meg kell egyezni a területhasznosítási kérdésekről, valamint a hulladékkezelés és a kármentesítés részleteiről. Ezt követően nyílt tervpályázatot hirdetnek meg a projekt megvalósítására. A háttérbeszélgetések során említésre került a nagy vitákat kiváltó szolidaritási hozzájárulás ügye is.

A budapesti városvezetés heti programja hétfőn és kedden bizottsági ülésekkel kezdődik, szerdán pedig a Fővárosi Közgyűlés plenáris ülésére kerül sor. Kiss Ambrus, a Fővárosi Önkormányzat főigazgatója szerdán délután háttérbeszélgetést tartott, ahol több fontos napirendi pontot emelt ki. Különösen kiemelkedő téma a Rákosrendező ügye, amelynek előterjesztését Karácsony Gergely főpolgármester és Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője közösen jegyzik.

A Fideszhez közel álló Stockton Zrt., amely szintén rendelkezik elővásárlási joggal a területen, még nem tett hivatalos nyilatkozatot arról, hogy kíván-e élni ezzel a lehetőséggel.

Kiss Ambrus bizakodva várja, hogy a vállalat ne éljen az elővásárlási jogával.

A főigazgató bejelentette, hogy amennyiben ez a pozitív forgatókönyv valóra válik, három fontos lépést szükséges végrehajtani a terület megfelelő rendezése érdekében.

Kiss Ambrus tájékoztatása szerint először 60 napon belül szükséges megállapodni a területhasználatról, mivel ez elengedhetetlen feltétele a birtokba adásnak. A megállapodásban világosan rögzíteni kell, hogy az új tulajdonos milyen módon és mértékben kívánja hasznosítani a területet. Ezen kívül arról is rendelkezni kell, hogy a MÁV vagy a vagyonkezelő által végzett másodlagos hasznosítások, mint például a bérbe adott területek, milyen sorsra jussanak.

A második etap a kármentesítés és hulladékkezelés kérdése, amiról azonban maga a szerződés nem rendelkezik. Kiss Ambrus ismertette, az ismeretlen eredetű háztartási hulladékot a főváros saját költségére fogja elszállíttatni, míg ahol ismert a hulladékot lerakó, ott a szennyező fizet elvét kívánják érvényesíteni. A várospolitikus ismertette, a kármentesítést csak akkor tudják majd felmérni, amikor birtokon belül lesznek. Közölte, a kármentesítési munkálatokat az építkezésekhez szükséges földmunkákhoz kapcsolódóan kell elvégezni. Hangsúlyozta, ennek költségei, felelőssége szintén a károkozót terhelik. Kiss Ambrus megjegyezte,

számos önkéntes jelezte, szívesen segítenének a terület kitisztításában,

A Városháza jelenleg azon dolgozik, hogy feltérképezze, miként tudja integrálni az önkéntes felajánlásokat a projekt keretein belül.

A harmadik etapban, várhatóan a júniusi közgyűlésre egy nyílt tervpályázatot fognak kiírni, melyet a Budapesti Közművek Zrt. (BKM) mint tulajdonos fog hozni. Leszögezte, a BKM-en belül fog létrejönni projektiroda ennek koordinálására, tehát nem hoznak létre projektcéget. Mint mondta, ebben a tervpályázatban egyrészt majd arról kell dönteni, milyen jogszabály-módosítások szükségesek a beruházáshoz, másrészt ebben kell rögzíteni, a kormánynak hol és mikor kell teljesítenie, amit vállalt a beruházás keretén belül. Kiss Ambrus úgy fogalmazott,

Teljes mértékben osztom Lázár János építési és közlekedési miniszter véleményét, miszerint a területen 90 méternél magasabb épületek felhúzása nem lenne indokolt.

A főigazgató bejelentette, hogy kezdeményeztek egy magas rangú találkozót Lázár Jánossal, továbbá azt is szeretnék, ha a közgyűlés keretein belül összehívnák a Fővárosi Közmunkák Tanácsát.

A jövő szerdai közgyűlés egyik fontos napirendi pontja a szolidaritási hozzájárulás ügye lesz. Kiss Ambrus tájékoztatása szerint megérkezett a Kormányhivatal törvényességi felhívása, amely szerint Budapestnek 51 milliárd forintot kellene befizetnie a központi költségvetésbe, amit a főigazgató "fekete lyukként" emlegetett. Ennek következményeként Budapest költségvetését ennyivel csökkenteni kellene, ami komoly következményekkel járna.

Az összes idősotthon, hajléktalanellátó, kulturális intézmény – beleértve a színházakat is –, az óvodák, a zöldterületek karbantartása, valamint a BKK-rendészet kivételével a közterület-felügyelet is "bezárná kapuit".

Kiss Ambrus véleménye szerint a "nemzeti lázadás", amely számos polgármester nyilatkozataiban már megjelenik, nem csupán az igazságtalanságra, hanem a működésképtelenségre is rávilágít. A várospolitikus kiemelte, hogy az előterjesztés szövege alapján nem osztják a törvényességi felhívásban kifejtett álláspontokat, és elítélik azt a megközelítést, miszerint az előző évihez képest 21 milliárd forinttal magasabb befizetéseket várnak el tőlük a költségvetésbe.

Kiss Ambrus újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a szolidaritási hozzájárulás kincstári inkasszálásával kapcsolatos perben hozott ítélet írásos változata még nem érkezett meg hozzájuk. Kiemelte azonban, hogy a szóbeli ítélet tartalma a következőképpen alakult:

Azok a dokumentumok, amelyekre hivatkozva a kincstár levonta a főváros folyószámlájáról a szolidaritási hozzájárulás összegét, érvénytelenek. Ennek következtében a főváros pénze jogtalanul van az állam birtokában.

Kiss Ambrus szerint ez alapján ez az összeg visszajár Budapestnek, ha pedig a kincstár nem tesz eleget ennek, akkor kártérítési per keretében fognak érvényt szerezni igazuknak.

Kiss Ambrus főigazgató lapcsoportunk Klasszis Klub Live-jának vendége volt októberben, a vele készült beszélgetést itt nézheti és olvashatja újra:

Related posts