Ursula von der Leyen sikeresen átvészelte a bizalmatlansági indítványt, ami nem kis teljesítmény! Az esemény részletei és következményei azonban még mindig izgalmas vitákra adnak okot. Az Alfahir.hu értesülése szerint a politikai táj széles spektrumán meg

A román szélsőjobboldal, a Fidesz és egyéb politikai erők törekvései nem hozták meg a várt eredményt - Ursula von der Leyen simán túljutott a bizalmatlansági indítványon. Az eredmény nem volt meglepő, hiszen már előzetesen is világosan látszott, hogy a szükséges kettős többség elérése szinte lehetetlen. Von der Leyen egyébként nem is volt jelen a szavazáson, mivel éppen Rómában tartózkodik, ahol az Ukrajna újjáépítéséről szóló nemzetközi konferencián vesz részt.
Június 10-én, csütörtökön az Európai Parlament plenáris ülése Strasbourgban szavazott az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról.
A szavazáson összesen 553 képviselő volt jelen: 175-en támogatták az indítványt, míg 360-an ellenezték, 18-an pedig tartózkodtak a voksolástól. Mivel az indítvány mögött sem a 720 fős Európai Parlament abszolút többsége, sem a jelenlévők kétharmada nem állt, Ursula von der Leyen bizottsági elnök bizalmát nem vonták meg.
A Fidesz-KDNP és a Mi Hazánk pártja már korábban kinyilvánította, hogy támogatni fogják a bizalmatlansági indítványt. Azonban a KDNP képviseletében Hölvényi György nem szavazott. A Demokratikus Koalíció részéről csupán Dobrev Klára volt jelen a szavazáson, aki nemmel voksolt; Molnár Csaba pedig hiányzott az eseményről.
A Tisza Párt már korábban jelezte, hogy nem áll ki az indítvány mellett, mégis a párt EP-képviselői közül csak Dávid Dóra és Tarr Zoltán szavaztak ellene. Mindketten az Európai Néppárt frakciójának tagjai, és nem támogatták a bizalmatlansági kezdeményezést.
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, a közösségi médiában osztotta meg véleményét Ursula von der Leyen távozásának szükségességéről. Érdekes módon azonban nem tette említést arról, hogy 2019-ben ő maga is hozzájárult ennek a politikai vezetőnek a megválasztásához, amikor Manfred Weberrel szemben indult a versenyben.
A mostani eljárást a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) európai parlamenti képviselője, Gheorghe Piperea kezdeményezte. Emlékezetes, hogy korábban Orbán Viktor méltatta a párt államfőjelöltje, George Simion szavait, mondván: "Teljesen egyetértünk. Történelmi sorsközösségben élünk a románokkal."