Ezek a módosítások január 1-jétől kezdődően érintik az átalányadózó egyéni vállalkozók költséghányadainak használatát.
2025.január 1-jétől az átalányadózó egyéni vállalkozók egyszerűbben határozhatják meg, hogy az átalányban megállapított jövedelmük kiszámításakor alkalmazhatnak-e 80 százalékos mértékű költséghányadot, olvasható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján megjelent tájékoztatóban.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) változásai 2025. január 1-jétől lépnek életbe, amelyek a 53. § (2) bekezdésében foglaltakat érintik. E szerint az eddig TESZOR-számok alapján megállapított tevékenységek, melyek bevétele 80%-os költséghányaddal csökkenthető, ezentúl az adott tevékenység ÖVTJ-kódjával (önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke) kerülnek azonosításra. Ez a módosítás új irányvonalat képvisel a jövedelemadózási gyakorlatban, és várhatóan több vállalkozót érint majd.
A kódok meghatározásához az ÖVTJ'24 besorolási rendje, amely 2024. október 31-én lép életbe, az irányadó (szja-törvény 78. §). Ezt a besorolást a Központi Statisztikai Hivatal hivatalos weboldalán érhetjük el. Például, ha egy átalányadózó egyéni vállalkozó az adóév során kizárólag fodrászati vagy szépségápolási tevékenységet (ÖVTJ'24 9602), számítógépek és kommunikációs eszközök javítását (ÖVTJ'24 951), vagy taxis személyszállítást (ÖVTJ'24 4932) végez, akkor a vállalkozói bevételét 80%-os költséghányad figyelembevételével számíthatja ki a jövedelmét.
A Magyar Posta postapartneri programjában részt vevő egyéni vállalkozók számára kedvezőbb költséghányad érhető el, amennyiben a már meglévő vállalkozásuk mellett postai szolgáltatásokat is nyújtanak.
Azok az átalányadózó egyéni vállalkozók, akiknek az adóévben kizárólag
származik bevételük, 90 százalékos mértékű költséghányadot vonhatnak le a bevételükből [szja-törvény 2025. január 1-jétől hatályos 53. § (1) bekezdés c) pontja].
Az ilyen átalányadózó egyéni vállalkozók az éves minimálbér ötvenszeresét (2025-ben ez a bevételi értékhatár 174 480 000 forint) meg nem haladó bevételig alkalmazhatják az átalányadózás szabályait [szja-törvény 2025. január 1-jétől hatályos 52. § (1) bekezdés b) pontja].
Az átalányadózó egyéni vállalkozók, akiknek jövedelmét 80 százalékos költséghányaddal számolják, különösen kedvező helyzetben vannak. Ez a magas költséghányad lehetővé teszi számukra, hogy jelentős mértékben csökkentsék adóalapjukat, így a ténylegesen megfizetendő adó is alacsonyabb lehet. Az ilyen vállalkozók számára fontos, hogy tisztában legyenek az átalányadózás előnyeivel és a vonatkozó jogszabályokkal, hogy a lehető legjobban kihasználhassák ezt a kedvező lehetőséget.
keletkezik bevételük [szja-törvény 2025. január 1-jétől hatályos 53. § (1) bekezdés b) pontja és (2) bekezdés m) pontja].
A postapartneri programban részt vevő átalányadózó egyéni vállalkozók a megváltozott szabályokat 2024-re is alkalmazhatják (Szja tv. 109. §-a).