Borbás Gáspár szobrának ünnepélyes felavatására került sor az FTC edzőközpontjában. Az esemény méltó tiszteletadást jelentett a sportlegendának, aki nemcsak a klub, hanem a magyar labdarúgás történetének is meghatározó alakja volt. A szobor felállításával


A Ferencvárosi Torna Club labdarúgó-szakosztályának 124. születésnapja alkalmából kedden ünnepélyesen felavatták Borbás Gáspár szobrát. A sportág történetének kiemelkedő alakja, aki a klub és a magyar labdarúgó-válogatott első gólszerzőjeként vált ismertté, mostantól az FTC-MVM Népligeti Sportközpontban kapott méltó helyet.

Az ünnepségen Tobak Csaba, a Fradi Múzeum igazgatója, az FTC Baráti Körének főtitkára idézte fel az 1884-ben született és 1976-ban elhunyt Borbás Gáspár életének, illetve futballpályafutásának legfontosabb állomásait, eredményeit. Kiemelte, hogy az emlékezetes, történelmi góljain kívül Borbás volt az első magyar labdarúgó, aki elérte a 25. válogatottságot és aki jogi végzettséget szerzett. Emlékeztetett rá, hogy 1900-tól 1904-ig, majd 1910-től 1916-ig kihagyhatatlan tagja volt az FTC csapatának, amellyel öt bajnoki címet szerzett. Később ügyészként dolgozott, gyakran jótékonykodott, majd a második világháború végén a nyilas terror alatt 180 zsidó munkaszolgálatos életét mentette meg.

Nyíri Zoltán, az FTC ügyvezető alelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a klub kedden ünnepelte futballszakosztálya megalakulásának 124. évfordulóját, amelyet fényes napnak nevezett. Hozzátette: az FTC és a magyar válogatott első gólját lövő Borbás Gáspár olyan sportoló volt, aki kiaknázta rendkívüli tehetségét. Emlékeztetett rá, hogy 1928-ban a valaha volt legjobb balszélsőnek nevezték, amikor pedig arra volt szükség, embereket mentett, ezért nála jobb példaképet nem is tudna a Ferencváros a fiatalok elé állítani. Végül bejelentette, hogy ezentúl minden évben a Borbás-szobornál tartják meg a labdarúgó-szakosztály születésnapi ünnepségét.

A szobor megalkotásáért Borbás Gáspár dédunokája, Márton vállalta a felelősséget, aki testvérével, a tehetséges üvegtervező Dorkával, valamint Tobak Csabával és Nyíri Zoltánnal együtt ünnepélyesen leplezte le az impresszív műalkotást. Az esemény különleges pillanataként megjelent a harmadik dédunoka, Barna is, aki már korábban megörökítette legendás dédnagyapja történetét az "Első gól" című könyvében.

Related posts