Brüsszel újraélesztené a vitatott értékpapírosítási rendszert, és már napvilágot láttak az ehhez kapcsolódó javaslatok.


Ez az első ajánlás az Európai Unió végrehajtó testületének új kezdeményezésén belül, amely a 27 tagállam tőkepiacainak hatékonyabb integrációjára fókuszál. Célja, hogy növelje a vállalatok számára elérhető finanszírozási forrásokat, ezzel erősítve versenyképességüket Kínával és az Egyesült Államokkal szemben, ahogyan azt a Draghi-jelentés is kiemeli.

A javaslat, amelyet az EU kormányainak és az Európai Parlamentnek még jóvá kell hagynia a végleges hatálybalépés előtt, a 2007 utáni amerikai másodlagos jelzáloghitel-válság következtében bevezetett szigorú szabályozások enyhítésére irányul.

Ez volt a nagy pénzügyi válság kiváltó oka, de nem szabad összekevernünk az eszközt annak helytelen használatával

„Legyél kreatív és tedd különlegessé a mondandódat!” – hangsúlyozta Maria Albuquerque, az Európai Unió pénzügyi szolgáltatásokért felelős biztosa.

"Felülvizsgáltuk a 2019-ben hatályba lépett értékpapírosítási keretrendszert, amely a kockázatok kiküszöbölésére összpontosított" - tette hozzá, megjegyezve, hogy

A túlzott kockázatkerülés teljesen megdermesztette a piacot, mintha egy jeges szél fújna át rajta, és megakadályozta a befektetők bátor lépéseit.

Az értékpapírosítás folyamata lehetőséget teremt arra, hogy a bankok a vállalatok vagy háztartások által felvett hiteleket egyfajta csomagba rendezve értékesítsenek befektetőknek, mint például biztosítótársaságoknak vagy vagyonkezelő intézményeknek. Ez a mechanizmus nemcsak a bankok likviditását növeli, hanem a befektetők számára is új lehetőségeket teremt a diverzifikált portfóliók kialakítására.

Ez lehetővé teszi a bankok számára, hogy a hitelekkel kapcsolatos kockázatot átruházzák a befektetőkre, és az erre a kockázatra félretett banki tőkét új hitelek nyújtására használják fel.

A Bizottság álláspontja alapján az értékpapírosítási piac növekedésére jelentős lehetőségek kínálkoznak. Az Egyesült Államokban ez a szegmens körülbelül 14 000 milliárd dollárt képvisel, míg az Európai Unióban mindössze 1600 milliárd euró (körülbelül 1850 milliárd dollár) áll rendelkezésre. Ez az összeg még mindig elmarad a 2008-as csúcsidőszak 2000 milliárd eurós értékétől, amikor az amerikai másodlagos válság hatásai már elérték Európát.

A javasolt változtatások között szerepel, hogy a befektetőknek többé

Nem lenne célszerű a saját weboldalukon ellenőrizniük, hogy a kibocsátó bank megfelel-e az összes előírt követelménynek az értékpapír kibocsátása kapcsán.

Az átvilágítás mértéke jobban tükrözhetné a vállalt kockázat szintjét.

Ezen túlmenően, a magánügyletek esetében csökkentett adminisztráció, kevesebb kötelezően nyilvánosságra hozandó információ, valamint egyszerűbb és átláthatóbb rendszerek lennének érvényesek a közintézményekkel folytatott üzletekhez viszonyítva.

"Itt nem arról van szó, hogy visszatérnénk azokhoz a gyakorlatokhoz, amelyek pénzügyi turbulenciához vezettek" - hangsúlyozta Albuquerque. "A pénzügyi stabilitás soha nem kerülhet veszélybe, de úgy gondoljuk, van lehetőség ennek jobb kezelésére, a bankok hitelezési kapacitásának és hatékonyságának növelésére, miközben megőrizzük a pénzügyi stabilitást."

Related posts