A kistelepülések lakói fenntartható erdőgazdálkodás révén biztosítják tűzifájukat, lehetővé téve ezzel a környezettudatos és gazdaságos fűtési megoldásokat.

Idén is folytatódik a kistelepüléseken élő családok és nyugdíjasok részére indított szociális tüzelőanyag-program, amely lehetőséget biztosít több százezer háztartás számára, hogy szükségleteiknek megfelelő támogatást kapjanak.
Az Agrárminisztérium pénteken közzétett tájékoztatása alapján az állami erdészeti társaságok már jóval a megadott időkeret előtt eleget tettek az igényeknek, és a tűzifa folyamatosan érkezik a részt vevő településekhez – számolt be róla a Demokrata.
A program idén 2016 település számára biztosít támogatást, ahol a háztartások összesen mintegy 153 ezer köbméter tűzifát kapnak. Ennek nagy része kemény lombos fa, például tölgy, akác és bükk, kisebb része pedig lágylombos tüzelő. A legnagyobb igénylések az északkeleti régióból, a Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar vármegyékben működő NYÍRERDŐ Zrt.-hez érkeztek, amely mintegy 28 ezer köbmétert szállít. Az ÉSZAKERDŐ Zrt. szintén jelentős, 26 ezer köbméteres mennyiséget biztosít.
A szociális tüzelőanyag-program 13 éve működik, és az évek során több mint kétmillió köbméter tűzifát osztottak ki fenntartható erdőgazdálkodásból származó forrásokból. A minisztérium hangsúlyozta, hogy a fakitermelés során mindig a fenntarthatóságot tartják szem előtt, és az erdőterületek megújítása garantált.
Az állami erdészeti társaságok számos új lehetőséget ajánlanak a lakosság számára, hogy támogassák őket. Az érintettek ingyenesen gyűjthetik össze a vágásterületen hátramaradt faanyagot és rőzsét, ehhez pedig a helyi erdészetek részletes tájékoztatást nyújtanak. Továbbá, a folyókban felhalmozódott uszadékfa begyűjtésének és hasznosításának lehetőségeit is vizsgálják, hogy a tüzelőanyag iránti igényeket minél szélesebb körben kielégíthessék.
A program célja, hogy a legrászorultabb háztartások könnyebben átvészelhessék a téli hónapokat, és egyetlen családnak se kelljen fűtés nélkül maradnia. Az Agrárminisztérium szerint ez a kezdeményezés nemcsak a rászorulók támogatásáról szól, hanem a fenntartható gazdálkodás előmozdításáról is.