Úgy tűnik, hogy valaki igazán jól kihasználta a szíriai zűrzavart - ilyen grandiózus eseményt már régóta nem tapasztalhattunk.
A szíriai polgárháború újabb feszültségei miatt Izrael is felerősítette katonai aktivitását a zűrzavaros helyzetű szomszédos ország területén. Öt évtized elteltével az IDF erői átléptek a Golán-fennsíkról, izraeli tankok szelték át az arab falvakat, és a légicsapások mindennapossá váltak. Jeruzsálem számára ez a szír rezsim összeomlása egyszerre jelenthet hatalmas lehetőséget és komoly fenyegetést. Vizsgáljuk meg, miért éppen most erősödött meg Izrael fellépése.
A Golán-fennsík jelentős része az izraeli fegyveres erők uralma alatt áll a hatnapos háború óta, amely 1967-ben zajlott. A terület keleti határát a múlt hétvégéig a 1974-es jom kippuri háborút lezáró tűzszüneti megállapodás határozta meg: a fennsík körülbelül 60%-a izraeli megszállás alatt maradt, míg a fennmaradó terület Szíria birtokában maradt. A két ország között egy szűk, demilitarizált zónát alakítottak ki, amelynek keretein belül korlátozták a katonai jelenlétet a zóna 25 kilométeres körzetében. Az izraeli légierő az elmúlt öt évtized során számos alkalommal átlépte a szír légtér határait, különösen az izraeli-palesztin konfliktus tavalyi eszkalációját követően, azonban a szárazföldi erők számára nem indultak komolyabb hadműveletek a térségben.
Benjamin Netanjahu, Izrael miniszterelnöke, vasárnap bejelentette, hogy Bassár el-Aszad hatalmának megdőlése következtében az 1974-es tűzszüneti megállapodás már nem érvényes. Ennek eredményeként az izraeli erők "ideiglenesen" kibővítik a szíriai ütközőzónát.
Az izraeli hadművelet középpontjában a fennsík északi szakasza áll, amely a Kunaitrától egészen a Hermon-hegyig terjed. Jeruzsálem szempontjából az akciót azzal magyarázzák, hogy a Golán egykoron ütközőzónának szánt területei mára már saját belső területeiként funkcionálnak, és jelentős zsidó népességgel bírnak.
Az iszlamista hatalomátvétel következtében a korábbi ütközőzóna védelme immár elengedhetetlenné vált.
Izrael számára a legfontosabb területi nyereséget egyértelműen Szíria legmagasabb pontja, a libanoni-szír határon magasodó Hermon-hegy jelenti. A 2800 méteres magaslatot a jom kippuri háború során a zsidó állam már egyszer megszállta, a tűzszüneti megállapodás keretében azonban ki kellett vonulniuk onnan.
A hegy jelentősége Izrael számára három szempontból is kiemelkedő:
Jeruzsálem valószínűleg nem tervezi, hogy lemondjon erről a stratégiai előnyről.
A héten új információk láttak napvilágot arról, hogy az IDF megkezdte a hegyi utak felújítását és szélesítését. E lépés célja, hogy a fegyverek szállítása és mozgathatósága gördülékenyebbé váljon.
Jeruzsálem nem csupán egy ütközőzóna megteremtésére törekszik a saját biztonsága érdekében: az izraeli légierő a közelmúltban látványosan fokozta a szíriai katonai létesítmények ellen irányuló légicsapásait. Az izraeli támadások célpontjai között nemcsak a korábban is gyakran megszórt délnyugat Szíria területei szerepelnek, hanem Tartusz és Dzsabla környéke is, sőt, a szír kormányerők által nemrégiben elhagyott, jelenleg kurd irányítás alatt álló Kamisli városát is bombázták.
Izrael szándéka ezekkel a lépésekkel világosan körvonalazódik:
nem szeretnék, hogy a nehézfegyverzet bármelyik lázadó frakció kezére jusson,
A szöveg egyediségének érdekében íme egy átfogalmazott változat: A helyzet két fő okból is világos. Egyrészt az országban működő milíciák többsége finoman szólva sem kedveli Jeruzsálemet, ezért nem lenne kedvező, ha komoly fegyverekhez jutnának. Másrészt a szíriai fegyveres erők gyengítése alapvetően kedvező helyzetbe hozza Izraelt a térségben.
Izrael egyelőre úgy néz ki, hatost dobott: stratégiai jelentőségű területeket szállt meg figyelmen kívül hagyható veszteségek mellett,
ráadásul elpusztította a szír nehézfegyverzet 70-80%-át, lényegében eltüntetve a föld színéről a szír légierőt és haditengerészetet.
Ezekhez a fejleményekhez még az is hozzájárul, hogy Irán, a rivális fél, igazán nehéz helyzetbe jutott: nem csupán a szír kormánytól vált meg mindössze két hét leforgása alatt, hanem a Hezbollah utánpótlási vonalait is elvágták, amelyek szintén ostrom alatt állnak.