Íme, egyedibb megfogalmazásban: "Így zajlott az EU idei utolsó jelentős pénzosztási eseménye."


A csehek, németek, olaszok, portugálok és románok is részesültek a pulykapénzből. Brüsszel következetessége folytán Magyarország ismét kimaradt az uniós támogatások sorából. Azonban ez nem zárja ki, hogy az ország valamilyen módon mégis hozzáférjen ilyen pénzügyi forrásokhoz.

Brüsszel karácsony előtti napján bejelentette, hogy a helyreállítási és rezilienciaépítési eszköz (RRF) keretében összesen 26,8 milliárd euró értékű hitelt és támogatást folyósított Csehország, Németország, Olaszország, Portugália és Románia részére - számolt be róla az Európai Bizottság hétfőn.

A karácsonyi támogatási körben sok ország óriási összegnek örülhet, ám nem mindenki részesült a pénzből: a Bizottság 1,5 milliárd euró támogatást és 200 millió euró kölcsönt folyósított Csehországnak előfinanszírozás nélkül, míg Németország 13,5 milliárdos kifizetést kapott, vissza nem térítendő támogatás formájában, ezzel szemben az adósságban úszó olaszok csak 1,8 milliárdnyi támogatást kaptak, ami mellé egy 6,9 milliárdos kölcsön is járt, Portugália pedig 1,65 milliárd támogatással lett gazdagabb, ami mellé 1,25 milliárdnyi kölcsönt is behúztak.

Ezeken az országokon kívül Románia is részesült egy 37 millió eurós kölcsönben. Noha ez az összeg jelentősen elmarad a fent említett tagállamok által kapott jelentős támogatásoktól, mégis figyelemre méltó, hogy az EU a jelenlegi politikai zűrzavar ellenére hajlandó anyagi segítséget nyújt Bukarestnek.

Ezzel szemben Magyarország - amely előtt hosszú ideje jegelik az uniós pénzügyi és támogatási programot - most is kimaradt az RRF-körből és semennyi forráshoz nem jutott hozzá.

Ezért nem meglepő, hogy Magyarország többet járul hozzá az Európai Uniónak, mint amennyit onnan visszakap. Ennek ellenére, az elmúlt évek globális és regionális kihívásai ellenére a magyar gazdaság továbbra is az egyik legvonzóbb célpont a befektetők számára Európában.

Related posts