Ha a baromfiállomány hiányzik, akkor a madárinfluenza terjedése sem fenyegeti őket. Az állam anyagi támogatást nyújt a gazdálkodóknak, amennyiben felfüggesztik a termelési tevékenységüket.


A 2025. július 1-jétől elérhető pályázat keretében a kormány 2 milliárd forintos támogatást nyújt azoknak a víziszárnyastartó gazdáknak, akik vállalják állományuk teljes felszámolását. A pályázat feltétele, hogy a csekély összegű mezőgazdasági támogatás igénybevételét követően a következő három évben ne telepítsenek vissza új madarakat. A rendeletet Nagy István agrárminiszter tette közzé a Magyar Közlöny 70. számában, a madárinfluenza-járvány kockázatának csökkentése érdekében.

A támogatásra pályázni kizárólag azok jogosultak, akik a TIR rendszerében legalább egy éve nyilvántartott tartási helyükön és tenyészetükben bejelentik, hogy a támogatási időszak alatt nem kívánnak baromfitartással foglalkozni, nem kérnek új tenyészetkódot, és a tenyészet megszüntetését a kifizetést követően 60 napon belül hivatalosan is bejelentik. A pályázati kérelmek benyújtására 2025. július 1. és 31. között van lehetőség.

A támogatási időszak 2026. január 1-jétől 2028. december 31-éig tart, és célja a víziszárnyas-telepek földrajzi eloszlásának optimalizálása. Ennek révén a program hosszú távú fenntartással igyekszik mérsékelni a magas patogenitású madárinfluenza-vírusok terjedését és újabb járványkitörések kockázatát. Az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a hazai baromfiágazat súlyos veszteségeket könyvelhetett el, hiszen az állami kártalanítási költségek évről évre meghaladják a 15 milliárd forintot.

A rendelet indoklása kiemeli, hogy a járványügyi kockázatok csökkentése már régóta alapvető szakmai elvként van jelen, és most lehetőséget biztosít a korábbi járványok által érintett telepek számára, hogy kompenzációt és ösztönzést kapjanak a kapacitásaik ideiglenes racionalizálására. A madárinfluenza elleni védekezés hatékonyságát növeli, hogy a támogatott gazdaságok hosszú távon mentesülnek a víziszárnyas-tenyésztéstől, ami hozzájárul a regionális védekezési stratégiák sikeres megvalósításához.

Related posts