Hankó Balázs írása rávilágít arra, hogy a versenyképesség és a demográfia szoros összefüggésben állnak egymással. A demográfiai trendek nem csupán a gazdasági teljesítményre gyakorolnak hatást, hanem alapvetően befolyásolják a jövőbeli fejlődés irányait i
A kultúráért és innovációért felelős miniszter a foglalkoztatási, szociálpolitikai, egészségügyi és fogyasztóvédelmi tanács ülésére érkezett a belga fővárosba, ahol a tanácskozást megelőzően adott nyilatkozatában kiemelte: a demográfia terén Európa "nincs jó helyzetben".
"Öt évtizeddel ezelőtt a világ népességének ötödét alkotta a európai állampolgárok tábora, míg manapság ez az arány már csak minden tizedik emberre igaz. A kontinensen a születések száma több mint 4 millióról 3,8 millióra csökkent, ami azt jelenti, hogy Európa az egyedüli földrész, ahol a lakosság nem növekszik, hanem folyamatosan apad."
Véleménye szerinte épp ezért kell a demográfiára, a családok támogatására, a fiatalok támogatására fókuszálni az EU-ban. Emlékeztetett, hogy Magyarország is ezt javasolta a magyar uniós elnökség keretében szervezett legutóbbi informális miniszteri tanácskozáson, ahol nem csak az európai uniós tagállamok, hanem a nyugat-balkáni országok is részt vettek.
Hankó kiemelte, hogy Magyarország két fontos tanácsi ajánlást fogalmazott meg, amelyek célja a nők mentális egészségének támogatása, valamint a munka és magánélet, illetve a családi élet közötti egyensúly megteremtésének elősegítése.
Hangsúlyozta, hogy ezen a téren sokat lépett előre Magyarország, a bölcsődéi férőhelyek például megduplázódtak. Hozzátette, hogy a magyar családtámogatási rendszer lehetővé teszi, hogy az anyák több évig otthon maradhassanak gyermekeik mellett, viszont ha vissza szeretnének menni dolgozni, akkor a családi támogatások mellett a rugalmas foglalkoztatás is lehetséges számukra.
"A tanácskozásra való felkészülés során a kiváló magyar modellekre támaszkodtunk, és bízunk benne, hogy sikerül Európában a normalitás felé elmozdulnunk" - fogalmazott a miniszter a nyilatkozatában.